Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Izrael zrejme útočil na domy v Libanone jedovatým bielym fosforom

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) obvinila Izrael z použitia toxickej zápalnej munície pri útokoch na obytné budovy v južnom Libanone. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval pred rozhodnými krokmi na zaistenie bezpečnosti.

05.06.2024 15:00
Libanon, Izrael, útok na Izrael Foto: ,
Strela izraelského delostrelectva vybuchla nad domom v al-Bustane, libanonskej pohraničnej dedine s Izraelom na juhu Libanonu v nedeľu 15. októbra 2023.
debata

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) obvinila Izrael z použitia toxickej zápalnej munície pri útokoch na obytné budovy v južnom Libanone. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu medzitým počas návštevy pohraničných oblastí na severe Izraela varoval pred „rozhodnými krokmi“ s cieľom zaistiť bezpečnosť.

Tyršovo nábrežie chránia pred vodou vrecia s pieskom. Takto ich plnili
Video

Eskalácia násilia v pohraničných oblastiach

Od vypuknutia vojny v palestínskom Pásme Gazy vlani v októbri dochádza v pohraničných oblastiach Izraela a Libanonu k ostreľovaniu medzi izraelskou armádou a militantným hnutím Hizballáh, podporovaným Iránom. V Libanone dosiaľ zahynulo vyše 400 ľudí, väčšinou bojovníkov, a desiatky tisíc ľudí je vysídlených. Na izraelskej strane evidujú 15 mŕtvych vojakov a desať civilistov.

Netanjahu varuje pred rozhodnými krokmi

„Kto si myslí, že nám môže ublížiť a my sa budeme nečinne prizerať, je na veľkom omyle. Sme pripravení na veľmi rozhodné kroky na severe. Na severe v každom prípade bezpečnosť obnovíme,“ vyhlásil Netanjahu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: SITA/AP, Ronen Zvulun
Netanjahu Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

HRW spochybňuje použitie bieleho fosforu

Organizácia HRW v správe uviedla, že nemá dôkazy o spáleninách spôsobených chemikáliou biely fosfor v Libanone, ale vyšetrovatelia „majú svedectvá o možnom poškodení dýchacích ciest“.

Použitie spornej munície, akými sú napríklad biologické, chemické či kazetové zbrane, pri útokoch na zaľudnené oblasti sa podľa medzinárodného práva považuje za zločin.

Bosna a Hercegovina Slovensko Gajdoš návšteva Čítajte aj Slovensko vyšle vojakov na ochranu námornej bezpečnosti v Červenom mori

Biely fosfor môže zapáliť budovy a človeku spôsobiť smrteľné popáleniny. Preživší sú navyše vystavení riziku infekcie či zlyhania orgánov alebo dýchacieho systému, a to aj v prípade, že sú ich popáleniny nevýrazné.

Izraelská armáda reaguje na obvinenia

Izraelská armáda pre agentúru AP uviedla, že medzinárodné právo týkajúce sa munície dodržiava a biely fosfor využíva iba ako dymovú clonu, nie na útoky proti civilistom. „Postupy izraelskej armády vyžadujú, aby sa takáto munícia nepoužívala v husto obývaných oblastiach, až na určité výnimky,“ uviedla armáda vo vyhlásení.

Dôkazy HRW

V správe HRW sú zahrnuté rozhovory s ôsmimi obyvateľmi južného Libanonu. Organizácia tvrdí, že overila zábery z takmer 47 fotografií a videí, na ktorých je vidieť, ako strely s bielym fosforom dopadajú na obytné budovy v piatich libanonských pohraničných mestách a dedinách.

Jonas Gahr Störe Čítajte aj Nórsky parlament jednomyseľne schválil navýšenie obranného rozpočtu

Libanonské ministerstvo zdravotníctva eviduje najmenej 173 prípadov ľudí, ktorí potrebovali ošetrenie po kontakte s bielym fosforom.

Organizácia HRW zároveň vyzvala libanonskú vládu, aby umožnila Medzinárodnému trestnému súdu vyšetriť a prípadne stíhať „vážne medzinárodné zločiny“ na území Libanonu od októbra 2023.

debata chyba
Viac na túto tému: #HRW #izraelský premiér Benjamin Netanjahu #biely fosfor