Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ruský bloger upozorňuje na prevahu ukrajinských dronov na bojisku

Svjatoslav Golikov dáva svojim čitateľom na kanáli Telegram do pozornosti veľký počet doteraz zverejnených informácií o problémoch boja s použitím dronov. Podľa neho sú drony hlavným faktorom boja na Ukrajine.

07.06.2024 09:34
debata

Ruský bloger, ktorý predstavuje sám seba ako nedoštudovaného filológa a partizána – amatéra je podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) bývalým inštruktorom ruských jednotiek Šturm-Z. Vo svojom novom príspevku zhrnul skúsenosti z boja s ukrajinskými dronmi v šiestich bodoch. Drony sú podľa neho už dlhé mesiace hlavným faktorom ukrajinského boja proti ruským útokom. Golikov tvrdí, že ruské jednotky zbytočne pokračujú v nasadzovaní svojich vojakov bez dostatočného predchádzajúceho výcviku. Kritizuje tiež nevhodnú taktiku boja.

Viac ako osemsto dronov v ukrajinskom Ľvove 10.... Foto: SITA/AP, Mykola Tys
vojna na Ukrajine, drony Viac ako osemsto dronov v ukrajinskom Ľvove 10. mája 2024, ktoré darovali ukrajinskej armáde dobrovoľníci.

Za pozornosť stojí podľa neho v prvom rade počet pridelených ukrajinských dronov (3–4 kusy) na jedného ruského vojaka a na jeden tank, alebo bojové vozidlo pechoty/obrnený transportér (6–10 kusov). Počty dokazujú radikálnu prevahu ukrajinskej armády nielen v počte dronov, ale aj ich operátorov. Ukrajinské brigády zahŕňajú vo svojej štruktúre roty útočných bezpilotných vzdušných systémov, pričom ruské brigádne drony predstavujú všetky typy – od najmenších „slimákov“ po najväčšie „okrídlené pterodaktyly“. Podľa blogera sú ruské jednotky z tohto hľadiska rádovo za svojim protivníkom.

tatarstan utok dronom ukrajina rusko Čítajte viac Ukrajinské bezpilotné lietadlo zasiahlo fabriku, kde ruskí tínedžeri vyrábajú vojenské drony

Skutočnosť, že Ukrajina má samostatné jednotky vybavené dronmi už v štruktúre práporu, jej poskytuje vysokú flexibilitu manévrovania. Môže ich rýchlo presúvať do zvlášť ohrozených oblastí. Ruská armáda takéto jednotky vôbec nemá.

Vysoké počty bezpilotných lietadiel a operátorov umožňujú ukrajinskej armáde hustú prevádzku bombardovacích dronov, ktorá zabezpečuje nepretržité ničenie ruského personálu a techniky. Ukrajina presúva svoje útočné drony bližšie k ruským pozíciám, snaží sa takým spôsobom identifikovať prevádzkové frekvencie ruských zariadení na rádioelektronický boj (REB).

Straty vojenskej techniky sú logicky jednoznačne v prospech protivníka – viac kusov techniky (ruskej) predstavuje viac cieľov na zničenie. Významný počet týchto strát je však neopodstatnený a zbytočne vysoký z dôvodu nedostatočnej komplexnej ochrany pred útokmi dronov (od zariadení REB až po jednoduché prístrešky). Aj preto ruské ozbrojené sily nemôžu v plnom rozsahu realizovať svoju prevahu bojovej techniky.

Za mimoriadne účinný prostriedok na zabezpečenie vysoko presného ničenia paľbou považuje Golikov najmä drony Baba Jaga, ktoré sú používané ako bombardéry a nosiče dronov FPV (first person view – lietanie z pohľadu prvej osoby). Ruskí vojaci sú ohromení vysokými cenami už aj oveľa menších dronov. Prostriedky potrebné na získanie takých dronov, ako je Baba Jaga, sú podľa nich úplne inou úrovňou investícií.

Rusi sa najviac obávajú dronov pomenovaných Baba Jaga. Pôvodne boli určené na poľnohospodárske účely.

Ďalším problematickým bodom je nedostatočná systematická integrácia prostriedkov REB do taktiky bojovej činnosti. Navyše ich je jednoducho nedostatok. Tieto prostriedky umožňujú identifikovať frekvencie, na ktorých operujú určité typy dronov protivníka a podľa toho vybrať alebo nakonfigurovať REB. Tiež majú identifikovať protivníkove drony v blízkosti kontaktnej línie s cieľom včas organizovať protiakcie vrátane prostriedkov na likvidáciu požiarov.

F16 stihacka ilustracka Čítajte viac Ukrajina čoskoro dostane prvé stíhačky F-16, Rusko pripravuje nový útok na severe

Golikov dodáva, že kým ruská armáda nedosiahne vysoký stupeň vývoja umelej inteligencie a jej implementácie do boja pomocou dronov, môže používať malé drony na zachytenie nepriateľského prieskumu. Pri útokoch musia pomáhať prostriedky REB. V režime pozorovania ľudským okom je to totiž mimoriadne problematické.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna #Ukrajina #drony