Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Južná Kórea reaguje na odpadkové balóny z KĽDR: Zrušenie vojenskej dohody

Južná Kórea úplne pozastaví platnosť vojenskej dohody so Severnou Kóreou z roku 2018, ktorej cieľom bolo zníženie napätia na Kórejskom polostrove. Toto rozhodnutie prichádza po tom, ako Pchjongjang vypustil cez spoločné hranice stovky balónov s odpadkami.

03.06.2024 18:00
Severná Kórea, raketomet, KĽDR Foto:
Na tejto fotografii, ktorú poskytla severokórejská vláda, severokórejský vodca Kim Čong-un v strede dohliada na skúšobné odpálenie nového viacnásobného raketového systému na neznámom mieste v Severnej Kórei 10. mája 2024.
debata

Južná Kórea úplne pozastaví platnosť vojenskej dohody so Severnou Kóreou z roku 2018, ktorej cieľom bolo zníženie napätia na Kórejskom polostrove. Oznámila to vo pondelok juhokórejská Rada národnej bezpečnosti po tom, ako Pchjongjang v uplynulých dňoch vypustil cez spoločné hranice stovky balónov s odpadkami.

Pellegriniho príchod na snem. Už tradične znela pieseň Welshly Arms - Legendary
Video

Čiastočné pozastavenie už vlani

Soul čiastočne pozastavil platnosť predmetnej dohody už vlani, čím reagoval na štart severokórejskej rakety so špionážnou družicou. KĽDR vtedy následne vyhlásila, že dohodu už vôbec nebude dodržiavať. Teraz juhokórejská Rada národnej bezpečnosti avizovala, že vládu požiada, aby „úplne pozastavila platnosť“ tejto vojenskej dohody, „kým sa medzi oboma Kóreami neobnoví vzájomná dôvera“. Kabinet má za úplné pozastavenie hlasovať na svojom utorňajšom zasadnutí.

Na snímke poskytnutej severokórejskou vládou... Foto: SITA/AP
North Korea Kim Čong-un tank Na snímke poskytnutej severokórejskou vládou najvyšší vodca Kim Čong-un riadi tank nového typu v Severnej Kórei v stredu 13. marca 2024. Nezávisle sa nedá overiť hodnovernosť tejto snímky.

Nevýhodnosť dohody pre Južnú Kóreu

Podľa Rady je totiž predmetná dohoda beztak už „prakticky neplatná“ a znevýhodňuje preto Južnú Kóreu z hľadiska „pripravenosti jej armády“ a jej schopnosti reagovať na hrozby, ako sú napríklad takéto balóny. Jej úplné zastavenie podľa Soulu umožní „vojenský výcvik v oblastiach okolo vojenskej demarkačnej línie“ a tiež „adekvátnejšie a bezprostrednejšie reakcie na severokórejské provokácie“.

Provokácie zo strany KĽDR

Pchjongjang vypustil v poslednom týždni, a síce v stredu a v nedeľu, smerom na Južnú Kóreu takmer tisíc balónov s odpadkami vrátane napríklad cigaretových ohorkov a zrejme aj hnoja. Tvrdil, že ide o odvetu za akcie juhokórejských aktivistov namierené proti režimu KĽDR. Južná Kórea označila konanie svojho suseda za „iracionálne“ a „nízke“, hoci – ako upozorňuje AFP – vypúšťanie takýchto balónov nie je porušovaním sankcií OSN.

Nová "taktická jadrová útočná... Foto: TASR/AP, KCNA
KĽDR, ponorka, severná kórea Nová "taktická jadrová útočná ponorka", ktorú spustila Severná Kórea na vodu na neznámom mieste 6. septembra 2023.
Čína / Armáda / Vojak / Vojaci / Čítajte aj Čína hrozí odplatou za nezávislosť Taiwanu, pripravuje sa na vojenské kroky

Prísľuby a hrozby z Pchjongjangu

Pchjongjang v nedeľu oznámil, že dočasne prestane vysielať balóny s odpadkami cez hranice do Južnej Kórey. Prisľúbil však, že sa k tejto praxi vráti, ak budú na jeho územie z juhu opäť prichádzať letáky aktivistov namierené proti severokórejskému režimu.

Juhokórejská vláda v reakcii vypúšťanie balónov z KĽDR už v uplynulých dňoch prisľúbila zavedenie odvetných opatrení. Nevylúčila pritom, že sa vráti k šíreniu protirežimovej propagandy cez reproduktory na spoločných hraniciach. Soul s takouto praxou prestal v roku 2018 po summite lídrov Severnej a Južnej Kórey.

Sýria / Aleppo / ruské nálety / Islamský štát / Čítajte aj Izraelský útok v Sýrii: Továreň severne od Aleppa zasiahnutá náletom
debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Kim Čong-un #Južná Kórea #Soul #Pchjongjang