Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Lenin už nie je večne živý. Nahradil ho bronzový Jevgenij Prigožin

Smútiaci a vojaci v sobotu položili kvety k novej soche ruského prokremeľského žoldniera a oligarchu Jevgenija Prigožina na jeho hrobe v Petrohrade. Prigožin vlani zorganizoval vzburu proti vojenskému vedeniu krajiny a neskôr zahynul pri havárii lietadla, ktoré "omylom" zostrelila ruská armáda.

03.06.2024 06:00 , aktualizované: 15:08
Russia Wagner Prigozhin Foto: ,
Bojovník súkromnej vojenskej jednotky ČVK Wagner sa dotýka sochy Jevgenija Prigožina inštalovanej na jeho hrobe. Prigožin, šéf súkromnej ozbrojenej skupiny ČVK Wagner, a deväť ďalších ľudí vrátane jeho popredných spolupracovníkov zahynulo, keď sa jeho súkromné lietadlo 23. augusta 2023 zrútilo do poľa severozápadne od Moskvy.

Prigožin bol dlhoročným spojencom ruského prezidenta Vladimíra Putina, s ktorým sa spoznali v Petrohrade. Prigožinova kateringová spoločnosť dostávala pravidelne armádne zákazky na dodávku jedla pre vojakov v ruských kasárňach. Neskôr Prigožin založil v rozpore s ruskými zákonmi ozbrojenú žoldiernsku skupinu Wagnerovcov (ČVK Wagner).

Bojovník súkromnej vojenskej jednotky ČVK... Foto: SITA/AP, Dmitri Lovetsky
Russia Wagner Prigozhin modla Bojovník súkromnej vojenskej jednotky ČVK Wagner sa dotýka sochy Jevgenija Prigožina inštalovanej na jeho hrobe. Prigožin, šéf súkromnej ozbrojenej skupiny ČVK Wagner, a deväť ďalších ľudí vrátane jeho popredných spolupracovníkov zahynulo, keď sa jeho súkromné lietadlo 23. augusta 2023 zrútilo do poľa severozápadne od Moskvy.

Tá najprv pôsobila v zahraničí, kde oficiálna ruská armáda nemohla oficiálne bojovať, ako napríklad v Sýrii, či v rôznych afrických krajinách. Po ruskej invázií na Ukrajinu sa ČVK Wagner pripojila k oficiálnej ruskej armáde a bojovala po jej boku a nakoniec po niekoľkých mesiacoch a za cenu 30 000 mŕtvych vojakov dobyla 34-tisícové mesto Bachmut.

Šojgu, Gerasimov, kde je munícia?

V júni minulého roka zorganizoval 24-hodinovú vzburu, obsadil budovy ruského vojenského velenia v miliónovom meste Rostov nad Donom a jeho jednotky vyrazili po diaľnici na Moskvu v snahe zvrhnúť vojenské vedenie krajiny. Cestou jeho vojaci zostrelili dva vrtuľníky a jedno lietadlo ruskej armády, ktoré sa snažilo ozbrojený konvoj zastaviť.

V hlasových správach zverejňovaných na sociálnych sieťach denne brojil proti korupcii a zlému riadeniu ofenzívy zo strany byrokratov na ministerstve obrany a v generálnom štábe.

Šojgu, Gerasimov, kde je munícia?
Video
Zdroj: TV Pravda

Jeho doslova značkou sa stalo nahnevané volanie po zodpovednosti pre ministra obrany Sergeja Šojgu a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. „Šojgu, Gerasimov, kde je munícia, čo ste sľubovali? Kde je munícia, čo ste ukradli?“ viackrát kričal vo videách zverejnených na internete.

Prigožin žiada, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done
Video
Zdroj: TV Pravda

Ruský prezident Vladimir Putin v televíznom prejave a v evidentne rozrušenom stave žiadal občanov Ruska, aby ho ochránili pred nelegálnymi vzbúrencami.

Video

Omylom zostrelili súkromné lietadlo

Vzbura sa však nečakane skončila asi 250 kilometrov pred Moskvou, keď Prigožin operáciu bez vysvetlenia zastavil a odletel do Bieloruska, kde dostal bezpečnostné záruky od tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka.

zväčšiť Socha ruského žoldniera Jevgenija Prigožina na... Foto: SITA/AP, Dmitri Lovetsky
Russia Wagner Prigozhin socha detail Socha ruského žoldniera Jevgenija Prigožina na jeho hrobe na cintoríne Porochovskoje v ruskom Petrohrade v sobotu 1. júna 2024.

Presne dva mesiace neskôr 23. augusta – po tom, ako ustúpil a ruský prezident Vladimir Putin ho označil za zradcu, 62-ročný Prigožin zahynul pri leteckom nešťastí v Tverskej oblasti, keď súkromné lietadlo „omylom“ zostrelila protivzdušná obrana hlboko v ruskom vnútrozemí. Krátko predtým sa Prigožin zúčastnil na konferencii Rusko-Afrika v Petrohrade.

Na palube lietadla nebol iba Prigožin, ale prakticky celé vedenie ČVK Wagner, ktorá týmto prakticky prestala existovať. Následne všetky hroby padlých príslušníkov Wagnerovcov – dovtedy ruských hrdinov – miestne úrady zrovnali so zemou a na viacerých miestach zaliali betónom.

Nová bronzová modla

V sobotu, keď by sa dožil 63 rokov, mu odhalili na hrobe na Porochovskom cintoríne v Petrohrade bronzovú sochu. Trúchliaci, medzi ktorými boli aj vojaci s insígniami Wagnerovej skupiny – niektorí so zakrytými tvárami – kládli k soche kvety.

Nové bezpečnostné kamery dohliadajú na posledné... Foto: SITA/AP, Dmitri Lovetsky
Russia Wagner Prigozhin bezpecnostne kamery Nové bezpečnostné kamery dohliadajú na posledné miesto odbočinku Jevgenija Prigožina, ktorý najprv 23. júna 2023 vyvolal vzburu proti vedeniu ministerstva obrany a následne 23. augusta zahynul pri leteckej havarií, keď jeho súkromné lietadlo "omylom" zostrelila ruská armáda hlboko v ruskom vnútrozemí.

Neďaleko Kremľa je už niekoľko mesiacov provizórny pomník Prigožinovi, ktorý bol medzi vojakmi obľúbený a podporovali ho mnohí ruskí vojenskí blogeri obhajujúci ofenzívu na Ukrajine. Po havárii lietadla sa konal jeho utajený pohreb.

Putin, ktorý uviedol, že v troskách lietadla sa našli úlomky granátu, ho po jeho smrti označil za „talentovaného“ muža, ktorý urobil „vážne chyby“. Kremeľ poprel, že by bol akýmkoľvek spôsobom zapojený do tejto tragickej nehody.

Americký denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na anonymné zdroje zo západných spravodajských služieb však koncom minulého roka napísal, že Prigožinovu smrť zosnoval tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie (SBRF) Nikolaj Patrušev, ktorý bol predtým šéfom ruskej tajnej služby FSB a spolu s Putinom slúžili spolu v KGB.

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a... Foto: SITA/AP, Gavriil Grigorov
Russia Putin Patrušev Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a vtedajší tajomník Ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev počas návštevy Petrohradskej námornej technickej univerzity v piatok 26. januára 2024.

Patrušev začal Putina pred hrozbou rastúceho vplyvu Prigožina varovať už v lete 2022. Prezident však na jeho upozornenia údajne nedal – okrem iného aj preto, že vagnerovci na bojiskách Ukrajiny dosahovali určité úspechy.

Putin v máji odvolal dlhoročného šéfa obrany Sergeja Šojgu, ktorý bol terčom Prigožinovej kritiky, a niekoľko vysokých vojenských predstaviteľov bolo zatknutých pre obvinenia z korupcie.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Wagnerovci #Jevgenij Prigožin