Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Pavel: Čím dlhšie potrvá konflikt v Gaze, tým horšia bude pozícia Izraela

Český prezident Petr Pavel a jordánsky kráľ Abdalláh II. vyzvali na rýchle ukončenie konfliktu v Pásme Gazy, aby sa zabránilo zhoršeniu pozície Izraela a utrpeniu civilistov. Spoločne sa zaviazali usilovať o nastolenie prímeria a spustenie veľkej humanitárnej operácie.

31.05.2024 14:30
Petr Pavel Foto: ,
Petr Pavel
debata

Konflikt v Pásme Gazy sa musí čo najskôr skončiť, lebo čím dlhšie potrvá, tým bude pozícia Izraela horšia. V stredu sa na tom zhodli český prezident Petr Pavel a jordánsky kráľ Abdalláh II. Obaja sa chcú podľa Pavla usilovať o to, aby Izrael vojenské operácie ukončil.

Taiwanci nepanikária, vojakov však majú menej ako Čína
Video

„Čím dlhšie bude trvať vojenská operácia v Gaze a utrpenie civilistov, tým horšia bude pozícia Izraela a tým horšie bude potom nadviazať na nejaké riešenie. Aj z tohto dôvodu – ako kráľ (ibn) Husajn, tak, samozrejme, aj my – budeme vyvíjať úsilie na izraelskej strane doviesť vojenské operácie ku koncu a nastaviť akékoľvek prímerie, ktoré umožní ďalšie rokovanie,“ povedal český prezident po stretnutí s jordánskym kráľom.

Lithuania Netherlands Rutte NATO Čítajte aj V Prahe sa dnes začína neformálny summit NATO. Hlavnou témou sú zbrane pre Ukrajinu a nový šéf NATO

Akonáhle sa toto prímerie dosiahne, môže sa podľa Pavla spustiť veľká humanitárna operácia. Dodal, že Jordánsko k tejto téme zvolalo na 11. júna konferenciu, na ktorej sa v nejakej forme zúčastní aj ČR. Mal by sa na nej nielen zorganizovať prísun humanitárnej pomoci, ale vytvoriť pre ňu celkový systém.

Cieľom podľa Pavla je, aby nedochádzalo ku kríženiu záujmov a nevznikli „biele miesta“, ktoré nebudú pokryté. Potrebná bude podľa neho koordinačná bunka pre všetky humanitárne aktivity a logistiku. Dodal, že podľa jordánskej strany bude potrebných 800 kamiónov denne, ktoré budú rotovať a dovážať pomoc do Gazy.

Lithuania Netherlands Rutte NATO Čítajte aj V Prahe sa dnes začína neformálny summit NATO. Hlavnou témou sú zbrane pre Ukrajinu a nový šéf NATO

Pavel sa počas oficiálnej návštevy Jordánska stretol okrem kráľa aj s korunným princom Husajnom. Krajinu označil za najstabilnejšiu v regióne a tiež spoľahlivého partnera. Vyzdvihol jej rolu v pomoci západným krajinám pochopiť miestne problémy.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Gaza #Jordánsko #Petr Pavel #Abdalláh II.