Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Od prvého júla EÚ zakáže dovoz obilia z Ruska a Bieloruska

Členské štáty Európskej únie, vrátane Slovenska, sa dohodli na zákaze dovozu obilia z Ruska a Bieloruska s platnosťou od prvého júla.

30.05.2024 13:13
vojna na Ukrajine, Odesa, obilie Foto:
Na fotografii, ktorú poskytlo Tlačové oddelenie regionálnej správy mesta Odesa, je sýpka zničená v noci pri útoku ruského bezpilotného lietadla v dunajskom prístave neďaleko Odesy na Ukrajine v skorých ranných hodinách v stredu 16. augusta 2023.
debata

Prohibičné clá sa majú týkať obilných produktov, olejnín a z nich spracovaných výrobkov, ako aj na pelety z repnej drviny. V súčasnosti za ne dovozcovia neplatia žiadne clá alebo sú len nízke. Po zavedení sanckií sa prakticky zastaví dovoz vybraných výrobkov z Ruska a Bieloruska do Únie.

Raiffeisen Bank International RBI Viedeň sidlo Čítajte viac USA varujú majiteľa Tatra banky, aby už konečne prestal pomáhať Putinovi

Ide o reakciu na ruskú politku, ktorá doslova kradne ukrajinské obilie z okupovaného územia a predáva ho ako svoje. Podľa Rady EÚ existujú početné dôkazy o tom, že Rusko a Bielorusko pôvodne ukrajinské obilie deklaruje ako ruské.

Sankcie a zákaz začne platiť 1. júla

Nové opatrenia sa týkajú výrobkov pôvodom z Ruska a Bieloruska priamo, či nepriamo vyvážaných do Únie. Nebudú mať však vplyv na tranzit cez EÚ do tretích krajín. Nariadenie bude uverejnené v Úradnom vestníku EÚ a opatrenia nadobudnú účinnosť 1. júla 2024.

Dovoz obilných výrobkov z Ruska do EÚ sa výrazne zvýšil po 24. februári 2022 a ruskom útoku na Ukrajinu. Hoci zostáva relatívne malým dodávateľom obilných výrobkov na únijný trh, je popredným svetovým výrobcom a vývozcom tohto tovaru.

protest poľských farmárov Čítajte aj Poľskí farmári počas protestov zničili ukrajinské obilie. Je to hanebné, zúri Kyjev

Rusko od začiatku invázie obmedzovalo vývoz ukrajinského obilia blokovaním čiernomorských prístavov. Keď prišli o väčšinu flotily, tak minulé leto sa ruská armáda zamerala priamo na ničenie ukrajinskej úrody obilia, či organizovaním protestov farmárov v krajinách EÚ, ktoré blokovali vývoz ukrajinskej úrody na svetové trhy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #obilie #Rusko #bielorusko #konflikt na Ukrajine #ekonomické sankcie