Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Rukojemnícka dráma: Islamský džihád zverejňuje video so zajatým Izraelčanom

Palestínska militantná skupina Islamský džihád zverejnila video zachytávajúce izraelského rukojemníka Alexandra Trupanova, zadržiavaného v pásme Gazy. Trupanov bol zajatý počas útoku palestínskych kománd 7. októbra 2023, pričom izraelské médiá označujú video za nástroj psychologickej vojny.

29.05.2024 12:00
Palestínskeho islamského džihádu rukojemnik... Foto:
Screenshot z propagačného videa Palestínskeho islamského džihádu, na ktorom je zajatec Sasha Trufanov, zverejneného 28. mája 2024.
debata

Palestínska militantná skupina Islamský džihád zverejnila v utorok video zachytávajúce izraelského rukojemníka zadržiavaného v pásme Gazy.

Asi polminútový klip obsahuje zábery na muža, ktorého izraelské médiá identifikovali ako 28-ročného Alexandra (Sašu) Trupanova. Kedy boli zábery s ním nakrútené, nie je jasné.

Izraelské médiá označili toto video za propagandistické a za nástroj psychického vydierania.

Alexander (Saša) Trupanov

Trupanov, ktorý má ruské aj izraelské občianstvo, bol zajatý 7. októbra 2023 počas vpádu palestínskych teroristických kománd do kibucu Nir Oz.

Do zajatia sa dostal spolu so svojou matkou, starou matkou a priateľkou, ktoré boli oslobodené koncom novembra počas prímeria medzi palestínskym radikálnym hnutím Hamas a Izraelom. Na slobodu sa vtedy dostalo 105 rukojemníkov odvlečených do Pásma Gazy z juhu Izraela.

Trupanovov otec Vitalij bol pri útoku palestínskych kománd zavraždený.

Videá rukojemníkov ako psychologická vojna

Islamský džihád a Hamas už v minulosti zverejnili podobné videá rukojemníkov, ktorých zadržiavajú teroristické skupiny. Izrael to považuje za poľutovaniahodnú psychologickú vojnu, väčšina izraelských médií takéto videoklipy neodvysiela.

Izrael, vojačky, armáda Čítajte aj Hrôza z Gazy: Zverejnené video odhaľuje krutosť Hamasu pri únose piatich vojačiek

Vojnu v Pásme Gazy vyvolal útok palestínskych kománd za účasti Hamasu zo 7. októbra 2023 na juh Izraela, ktorý si vyžiadal viac ako 1170 obetí, väčšinou civilistov. Militanti zajali aj 252 rukojemníkov, z ktorých 121 zostáva v Pásme Gaze. Do tohto počtu je zahrnutých aj 37 osôb, ktoré sú podľa izraelskej armády mŕtve.

Demonštranti, ktorí požadujú prepustenie... Foto: TASR/AP, Maya Alleruzzo
Izrael Gaza rukojemníci Demonštranti, ktorí požadujú prepustenie zvyšných rukojemníkov zadržiavaných palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy, blokujú cestu počas protestného zhromaždenia v izraelskom Tel Avive 4. februára 2024.

Izraelská odvetná ofenzíva v Pásme Gazy pripravila o život viac ako 36.000 ľudí, väčšinou civilistov, tvrdí rezort zdravotníctva pôsobiaci na území spravovanom Hamasom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Gaza #rukojemník #Islamský džihád