Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ukrajina čoskoro dostane prvé stíhačky F-16, Rusko pripravuje nový útok na severe

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov oznámil, že prvé dodávky stíhačiek typu F-16 dorazia do Kyjeva už čoskoro. Upozornil však, že zhruba polovica sľúbenej vojenskej pomoci prichádza neskoro, čo hrá do karát Rusku, ktoré zvyšuje svoje vojenské nasadenie.

29.05.2024 10:00
F16 stihacka ilustracka Foto:
Stíhacie lietadlo Lockheed-Martin F-16 Falcon
debata

Kyjev dostane prvé dodávky stíhačiek typu F-16 už čoskoro, povedal ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. Zároveň však v rozhovore pre agentúru Reuters dodal, že zhruba polovica zo zúfalo potrebnej a už sľúbenej vojenskej bohužiaľ prichádza na Ukrajinu neskoro, hoci Kyjev je za ňu Západu vďačný.

Exšéf bodyguardov o atentáte na Fica: Ochranka nie je o násilí, ale o poriadnej príprave. Otázne je, kto mal aké informácie
Video

Z takéhoto oneskorenia podľa slov ukrajinského ministra profituje väčší a lepšie vyzbrojený nepriateľ, čiže Rusko, ktoré nasadzuje na front viac vojakov aj techniky.

Prvým slovenským pilotom, ktorý pod dohľadom... Foto: Ministerstvo obrany SR
F-16, stíhačky, F16, armáda, letectvo Prvým slovenským pilotom, ktorý pod dohľadom inštruktora v uplynulých dňoch riadil stíhacie lietadlo F-16, je nadporučík Lukáš Kúdela.

Umerov v pondelok neskoro večer pre agentúru Reuters tiež povedal, že ukrajinským silám sa podarilo stabilizovať nový front v severovýchodnej Charkovskej oblasti, na ktorú Rusko zaútočilo začiatkom tohto mesiaca. Moskva sa však podľa neho teraz pripravuje na nový útok. „Ich cieľom je otvoriť nový front na severe,“ dodal.

Irak, Irán Čítajte aj Islamský odpor v Iraku: Proiránske milície vyslali drony na Izrael

Ukrajina nedávno prijala nový mobilizačný zákon v snahe zvýšiť počet vojakov na fronte, prípadne umožniť ich rotácie a tiež sprísniť tresty pre tých, ktorí sa odvodu vyhýbajú. Do platnosti vstúpil minulý týždeň. V súlade s touto novou legislatívou si podľa Umerova aktualizovalo svoje vojenské záznamy už 1,2 milióna mužov v brannom veku. Nespresnil však, koľkých z nich vláda plánuje do bojov povolať.

ICC, Fatou Bensoudová Čítajte viac Izraelský ex-šéf tajnej služby údajne použil nátlak a hrozby proti ICC

Vojenskí analytici odhadujú počet ukrajinských vojakov vrátane bezpečnostných zložiek na vyše milión. Podľa Umerova má Rusko na Ukrajine alebo pri jej hraniciach nasadených približne 500.000 vojakov a plánuje tam vyslať ešte ďalších 200.000 až 300.000.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine #F-16 #vojenská pomoc Ukrajine #Rustem Umerov