Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Nová vojna. V Mjanmarsku vypuklo ozbrojené povstanie proti vojenskej junte

Približne 45 000 moslimských Rohingov práve teraz uteká do susedného Bangladéša pred nemilosrdnými bojmi medzi povstalcami a vojenskou vládnou diktatúrou v Mjanmarsku. Armáda je podozrivá z viacerých masakrov po celej oblasti. Pred ďalšou humanitárnou katastrofou varovala Organizácia spojených národov.

24.05.2024 23:00
Myanmar Conflict Foto:
Na snímke, ktorú poskytli Ľudové obranné sily, sú telá obetí, ktoré údajne zabili vojaci mjanmarskej vojenskej vlády. Správy o vojenskom masakre 30 ľudí potvrdil miestni starosta a ďalší muž, ktorému sa podarilo utiecť do džungle.
debata

„V uplynulých dňoch boli v dôsledku bojov v mestách Buthidaung a Maundo vysídlené desaťtisíce civilistov,“ povedala novinárom v Ženeve hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) Elizabeth Throssellová.

„Odhaduje sa, že 45.000 Rohingov utieklo do oblasti na rieke Naf neďaleko hraníc s Bangladéšom, kde hľadajú ochranu,“ dodala.

Tisíce ľudí uteká aktuálne z Mjanmarska pre... Foto: SITA/AP, Warangkana Wanichachewa
Thailand Myanmar Tisíce ľudí uteká aktuálne z Mjanmarska pre občiansku vojnu proti vládnucej vojenskej junte, ktoré prevazala moc v roku 2021 po štátnom prevrate.

Zrážky otriasajú Jakchainským regiónom od vlaňajšieho novembra, keď Arakanská armáda (AA) zaútočila na sily vládnucej junty a ukončila tým prímerie, ktoré zväčša platilo od vojenského prevratu z roku 2021.

AA je etnická ozbrojená organizácia so sídlom v Jakchainskom štáte na západe krajiny. Tvrdí, že bojuje za väčšiu autonómiu pre etnické jakchainské obyvateľstvo v štáte, kde žije tiež približne 600.000 prísluš­níkov prenasledovanej moslimskej menšiny Rohingov.

Státisíce Rohingov utiekli z Jakchainského štátu už v roku 2017 počas zásahu armády, ktorý je teraz predmetom súdneho konania OSN vo veci genocídy. „V Bangladéši sa už nachádza viac ako milión Rohingov, ktorí utiekli pred predchádzajúcimi čistkami,“ zdôraznila Throssellová.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzval Bangladéš a ďalšie krajiny, aby „poskytli účinnú ochranu tým, ktorí o ňu žiadajú, v súlade s medzinárodným právom a zabezpečili medzinárodnú solidaritu s Bangladéšom pri prijímaní rohinských utečencov z Mjanmarska“, uviedla hovorkyňa.

Throssellová varovala pred „jasným a aktuálnym rizikom vážneho rozšírenia násilia“ v Jakchainskom štáte. Poukázala na začiatok bitky o mesto Maundo, kde má armáda stanoviská a kde žije početná komunita Rohingov.

„V tejto hroznej situácii sú civilisti opäť obeťami, sú zabíjaní, ich majetok je ničený a rabovaný, ich požiadavky na bezpečnosť a ochranu sú ignorované, opäť sú nútení opustiť svoje domovy,“ zakončila Throssellová.

Vojenský prevrat z roku 2021 armáda odôvodňuje nepodloženými tvrdeniami o rozsiahlych podvodoch pri voľbách v roku 2020, v ktorých jednoznačne zvíťazila Národná liga za demokraciu (NLD) líderky Aun Schan Su Ťij.

Mjanmarsko – krajina v juhovýchodnej Ázii – je naďalej hlboko rozdelené konfliktom, pričom civilisti sú takmer každý deň vystavení bombovým útokom, cielenému zabíjaniu a potýčkam medzi armádou a odporcami prevratu.

Armáda priznáva, že nemá pod úplnou kontrolou rozsiahle územia, a vo februári aktivovala dlhoročný branný zákon.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bangladéš #Mjanmarsko #Rohingovia #vojenská junta