Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Japonsku a Južnej Kórei došla trpezlivosť. Uvalili sankcie na firmy, čo pašujú zbrane do Ruska

Japonsko a Južná Kórea oznámili balík sankcií ruské firmy a lode, ktoré sú podozrivé z dodávok severokórejských zbraní Rusku pre použitie na Ukrajine.

24.05.2024 20:00
Kórea KĽDR Čína OSN zadržanie loď sankcie Foto: ,
Na snímke 3000-tonová nákladná loď bez štátnej príslušnosti, ktorú zadržala juhokórejská pobrežná stráž. Loď smeravala zo Severnej Kórey a porušovala sankcie OSN.
debata

Japonsko a Južná Kórea oznámili balík sankcií zameraný voči jedincom, spoločnostiam a plavidlám, ktoré sú podozrivé z dodávok severokórejských zbraní Rusku pre použitie na Ukrajine.

Južná Kórea obviňuje Severnú Kóreu (KĽDR) z toho, že posiela tisíce kontajnerov plných munície Rusku. Okrem toho odborníci tvrdia, že nedávna séria skúšobných odpalov Pchjongjangom sa mohla týkať zbraní, ktoré sa využijú na bojisku na Ukrajine.

Americké ministerstvo financií v auguste zaviedlo podobné sankcie ako teraz Tokio a Soul, pričom uviedlo, že Rusko na Ukrajine dokázateľne využíva zbrane a muníciu vyrobenú v KĽDR.

Najvyšší vodca KĽDR Kim Čong-un s dcérou sleduje test balistickej rakety Čítajte viac Testuje Rusko Kimove rakety, lebo KĽDR nevie, či vôbec fungujú?

Hovorca japonskej vlády oznámil, že Tokio ostro odsudzuje dohody medzi Moskvou a Pchjongjangom. Spolupracovalo preto s USA ako svojim spojencom s cieľom zmraziť aktíva 11 spoločností a jednej fyzickej osoby, ktoré sa podieľajú na vojenskej spolupráci Ruska a KĽDR.

Dohody „porušujú rezolúcie OSN, ktoré kategoricky zakazujú transfer zbraní a súvisiacich materiálov so Severnou Kóreou,“ citovala AFP vyjadrenie hovorcu vlády v Tokiu.

Najvyšší vodca KĽDR Kim Čong-un s dcérou sleduje test balistickej rakety Čítajte viac Severná Kórea zrejme s ruskou pomocou urýchľuje vývoj balistických rakiet

Japonské médiá informovali, že deväť z 11 firiem, ako aj zmienená fyzická osoba, sa nachádzajú v Rusku, zatiaľ čo ostatné dve spoločnosti majú sídlo na Cypre. Sú podozrivé z napomáhania prevozu zbraní zo Severnej Kórey.

Južná Kórea taktiež v piatok uvalila vlastné sankcie na dve ruské plavidlá a sedem Severokórejčanov, pričom ich obvinila z rôznych činností vrátane údajného obchodovania s vojenskými dodávkami medzi Moskvou a Pchjongjangom.

Vo vyhlásení juhokórejského ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že predmetné plavidlá prepravovali veľké množstvá kontajnerov s vojenskými zásobami medzi Ruskom a Severnou Kóreou.

Jeden zo Severokórejčanov sa údajne podieľal na rokovaniach s cieľom sprostredkovať dohodu o zbraniach s členom ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny v rokoch 2022 a 2023. Ďalší sa zapájal do dovozu nafty, ktorá je kritická pre jadrové a raketové programy Pchjongjangu, z Ruska do KĽDR.

North Korea Kim Čong-un Čítajte viac Eto molodec! Kim Čong-un dokáže všetko. Aj riadiť tank

Zvyšná pätica sa podľa Soulu podieľala na získavaní finančných prostriedkov na podporu severokórejských programov a to tak, že ako IT pracovníci zarábali a získavali zahraničnú menu, pričom sa údajne nelegálne zdržiavali v ruskom Vladivostoku.

KĽDR minulý týždeň poprela obvinenia týkajúce sa dovozu zbraní do Ruska a tvrdila, že nemá žiadny záujem na exporte vojenských technických spôsobilostí do akejkoľvek krajiny.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #Rusko #KĽDR #sankcie #Južná Kórea #konflikt na Ukrajine