Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že cvičenie prebieha v Južnom vojenskom okruhu, ktorý hraničí s Ukrajinou a jeho súčasťou sú aj okupované ukrajinské územia.
Manévre overia bojovú pripravenosť armády a nestrategických jadrových zbraní s cieľom zaistiť „územnú celistvosť a suverenitu“ Ruskej federácie. Zároveň sú odpoveďou na „provokatívne vyjadrenia a vyhrážky niektorých západných predstaviteľov,“ píše sa vo vyhlásení rezortu obrany.
Do prvej fázy sú podľa neho zahrnuté balistické strely krátkeho doletu Iskander aj aerobalistické hypersonické rakety Kinžal. Podľa Reuters je súčasťou aj nácvik nakladania odpaľovacích vozidiel, jazda na určené odpaľovacie miesta či nakladanie lietadiel.
Pointa jadrového cvičenia je inde, ako tvrdí Kremeľ
Podľa mimovládneho Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) však nie je prioritným cieľom overiť bojaschopnosť ruských jadrových síl, či samotnú funkčnosť rakiet s malými atómovými hlavicami, ako tvrdí ministerstvo obrany, ale v prvom rade tým chce Kremeľ vystrašiť a zastaviť rozhodovanie západných politikov v prospech Ukrajiny.
Prominentný prokremeľský armádny bloger s prezývkou Rybár priamo spojil tieto jadrové cvičenia s ukrajinskou snahou o povolenie použiť spojenecké zbrane aj na ciele na území Ruskej federácie, čo má ukrajinská armáda momementálne zakázané a citeľne ju to obmedzuje pri obrane hraníc, či dôležitej infraštruktúry.

Ukrajinská delegácia niekoľkokrát – zatiaľ neúspešne – žiadala vo Washingtone o zrušenie alebo aspoň zmiernenie tohto obmedzenia.
Ruský bloger Rybár svoje domáce publikum varuje, že v USA je časť politikov, ktorí by nemali problém s použitím balistických striel na vojenské ciele hlboko vo vnútrozemí Ruska, alebo dokonca aj použitie stíhačiek F-16 v jeho vzdušnom priestore, čo by otočilo rovnováhu síl na bojisku.
„Čas ukázal, že diskusia o úderoch hlboko na ruské územie sa stala možnou len vďaka absencii tvrdej reakcie Moskvy na predchádzajúce kolá eskalácie. Administratíva prezidenta Joea Bidena a Pentagón sa pritom k novým návrhom z Ukrajiny stále stavajú chladne – zrejme sa prejavilo rozhodnutie Vladimíra Putina usporiadať cvičenia na použitie taktických jadrových zbraní,“ píše ruský prominentný bloger a propagátor Kremľa.
Inštitút pre štúdium vojny vo svojej analýze dodáva, že Rusko využíva nukleárne tance, aby vystrašila a ovplyvnila západné rozhodovacie orgány a radšej nerozhodli o ničom.
Taktické jadrové zbrane má iba Rusko, lebo nemajú zmysel
Taktické jadrové zbrane sú určené na útok proti nepriateľským jednotkám priamo na bojovom fronte a sú určené na ničenie techniky a živej sily. Na rozdiel od strategických jadrových zbraní nie sú schopné vyhladiť celé mestá.
Západné krajiny od vývoja malých atómových bômb použiteľných priamo na fronte upustili hneď na začiatku vývoja v 50-tych rokoch 20. storočia. Ich hlavným problémom je, že pri ich použití na fronte zabíjajú nielen nepriateľa, ale aj vlastných vojakov, keďže neexistuje spôsob, ako predísť rádioaktívnemu spadu aj na vlastné jednotky. Zároveň rozsiahle územia krajiny sa tak stávajú na niekoľko desaťročí neobývateľnými.
Šéf Kremľa Vladimir Putin manévre nariadil ešte začiatkom mája po sérii vyjadrení západných predstaviteľov v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Francúzsky prezident Emmanuel Macrona napríklad opakovane nevylučuje vyslanie vojakov na Ukrajinu.
Britský minister zahraničných vecí David Cameron zase povedal, že Kyjev má právo útočiť zbraňami poskytnutými Západom na ruské územie.