Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Európska únia sa zaviazala vojensky brániť Moldavsko pred Ruskom

Európska únia podpísala v utorok dohodu o bezpečnosti a obrane s Moldavskom, oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Cieľom je pomôcť tejto krajine čeliť hrozbám zo strany Ruska.

22.05.2024 07:30
Moldova European Union Foto: ,
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vľavo) a moldavská prezidentka Maia Sanduová v moldavskom Kišiňove vo štvrtok 12. októbra 2023 oznamujú oficiálne prístupové rokovania Moldavska.

„Dnes sa Moldavsko stalo prvou krajinou, ktorá podpísala bezpečnostné a obranné partnerstvo s Európskou úniou,“ uviedol Borrell na stretnutí s moldavským premiérom Dorinom Receanom.

„Ďalší budú nasledovať, aby sme vytvorili sieť priateľov, ktorá buduje silnú bezpečnosť a obranu, čo bude zahŕňať užšiu spoluprácu v oblastiach od kybernetickej bezpečnosti po boj proti hybridným hrozbám,“ priblížil Borrell.

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep... Foto: SITA/AP, Geert Vanden Wijngaert
Belgium EU Moldova Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell (vpravo) a moldavský premiér Dorin Recean podpisujú v Bruseli dohodu o obrannom partnerstve medzi EÚ a Moldavskom v utorok 21. mája 2024.

Moldavsko, bývalá sovietska republika ležiaca medzi Rumunskom a Ukrajinou, požiadalo o členstvo v EÚ krátko po invázii Ruska na Ukrajinu. Moldavskí predstavitelia opakovane obviňujú Moskvu zo snahy narušiť stabilitu krajiny s cieľom zastaviť jej prozápadné smerovanie.

Mapa-europy-Podnestersko-Defence-News Čítajte viac Nebol to hoax. Podnestersko sa chce pripojiť k Rusku a žiada Putina o ochranu

Štáty EÚ aktuálne diskutujú o otvorení prístupových rokovaní s Moldavskom a Ukrajinou na summite Únie koncom júna. Lídri členských krajín sa na spustení prístupového procesu s oboma krajinami dohodli vlani v decembri.

EÚ detaily nového partnerstva nezverejnila. Nemenovaný predstaviteľ Únie však povedal, že zámerom je „zvýšiť schopnosť Moldavska chrániť svoju zvrchovanosť a nezávislosť“.

zväčšiť Podnestersko je malý región historickej... Foto: Defence News
Mapa-europy-Podnestersko-Defence-News Podnestersko je malý región historickej Besarábie vtesnaný medzi Moldavsko a Ukrajinu.

Úsilie podporiť bezpečnosť Moldavska prichádza aj po náraste napätia medzi Kišiňovom a proruskými separatistami v moldavskom odštiepeneckom regióne Podnestersko. Tí vo februári požiadali Moskvu o „ochranu“. Rusko má v Podnetersku 1500 vojakov.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Moldavsko #obranná dohoda