Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Izraelský premiér spáchal vojnové zločiny, tvrdí medzinárodný prokurátor a žiada vydať na neho zatykač

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Ahmad Kahn požiadal sudcov ICC o vydanie zatykača tak na izraelského premiéra a jeho ministra obrany, ako aj na dvoch vodcov Hamasu. Všetci štyria sa podľa vyšetrovateľov medzinárodného trestného tribunálu so sídlom v Haagu mali dopustiť viacerých vojnových trestných činov a trestných činov proti ľudskosti.

20.05.2024 19:50 , aktualizované: 22:40
netanjahu Foto:
Dievča sa pozerá na plagát izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s nápisom „Mäsiar z Gazy“ počas propalestínskeho protestu v Istanbule v Turecku v nedeľu 21. apríla 2024.

Britský špecialista na medzinárodné právo a prokurátor ICC Karim Ahmad Kahn špecifikoval, že premiér Netanjahu a minister Galant sú dôvodne podozriví z genocídy, úmyselného vyvolávania hladomoru ako spôsobu vedenia vojny vrátane odmietnutia dodávok humanitárnej pomoci a úmyselného zamerania útokov na civilistov v konflikte s militantným hnutím Hamas v pásme Gazy.

Utrpenie Palestínčanov ako systémová politika Izraelu?

„Tvrdíme, že obvinené zločiny proti ľudskosti boli spáchané ako súčasť rozsiahleho a systematického útoku proti palestínskemu civilnému obyvateľstvu v súlade so štátnou politikou. Tieto zločiny podľa nášho názoru pokračujú dodnes,“ uviedol vo svojom vyhlásení prokurátor pri Medzinárodnom trestnom súde Ahmad Khan.

Prokurátor ICC Karim Ahmad Khan (v strede)... Foto: ICC/International Criminal Court
ICC prokurátor Karim Ahmed Khan Prokurátor ICC Karim Ahmad Khan (v strede) oznámil v piatok 20. mája 2024 žiadosť na vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Na snimke sú aj ďalší dvaja vedúci vyšetrovatelia ICC - vľavo americká právnička Brenda Hollisová, ktorá dohliada aj na vyšetrovanie vojnových zločinov na Ukrajine a vpravo je bývalý vojenský prokurátor Veľkej Británie Andrew Cayley.

Ako ďalej dodal, tak zozbierali dostatok dôkazov, aby vedeli tieto zločiny aj dostatočne dokázať. „Dôkazy, ktoré sme zhromaždili, vrátane rozhovorov s preživšími a očitými svedkami, overených videozáznamov, fotografií a zvukových materiálov, satelitných snímok a vyhlásení údajnej skupiny páchateľov, jednoznačne dokazujú, že Izrael úmyselne a systematicky zbavoval civilné obyvateľstvo vo všetkých častiach Gazy nevyhnutných potrieb na prežitie,“ uviedol Ahmad Khan.

Trestné činy, ktoré mal spáchať Benjamin Netanjahu podľa vyšetrovateľov ICC:

 • Hladovanie civilistov ako spôsob vedenia vojny ako vojnový zločin
 • Úmyselné spôsobenie veľkého utrpenia alebo vážneho poškodenia tela alebo zdravia alebo kruté zaobchádzanie ako vojnový zločin
 • Úmyselné zabitie v rozpore alebo vražda ako vojnový zločin
 • Úmyselné vedenie útokov proti civilnému obyvateľstvu ako vojnový zločin
 • Vyhladzovanie a/alebo vraždenie, a to aj v súvislosti so smrťou spôsobenou hladom, ako zločin proti ľudskosti;
 • Prenasledovanie ako zločin proti ľudskosti

Vo všetkých prípadoch má ísť o porušenie ustanovení Rímskeho štatútu ICC, ktorý definuje skutkové podstaty vojnových trestných činov a činov proti ľudskosti.

Ako príklad uvádza vojenské obkľúčenie Pásma Gazy, úplne uzavretie všetkých hraničných priechodov, zastavenie zásobovania jedlom, liekmi, ale dokonca aj odpojenie jediného vodovodu s pitnou vodou a vypnutie prívodu elektriny. Dôsledky týchto trestných činov podľa prokurátora zahŕňajú podvýživu, dehydratáciu, utrpenie a zvyšujúci sa počet úmrtí medzi palestínskym obyvateľstvom vrátane novorodencov, batoliat, detí vyššieho veku a žien.

United States Gaza Aid Čítajte viac Americkí vojaci dokončili pre Gazu plávajúce mólo. Jedlo a lieky vozí špeciálna kompa

„Tieto činy boli spáchané v rámci spoločného plánu použiť hladomor ako metódu vojny a iné násilné činy proti civilnému obyvateľstvu Gazy ako prostriedok na po a) odstránenie Hamasu; po b) zabezpečenie návratu rukojemníkov, ktorých Hamas uniesol, a po c) kolektívne potrestanie civilného obyvateľstva Gazy, ktoré vnímali ako hrozbu pre Izrael,“ doplnil dôvody na vydanie zatykača na dvoch predstaviteľov izraelskej vlády Ahmad Khan.

Vodcovia Hamasu spáchali podobne ťažké zločiny

Druhá strana konfliktu v Pásme Gazy – militantné hnutie Hamas podľa vyšetrovateľov ICC spáchala tiež nespočetné množstvo vojnových zločinov. Trojica vodcov Hamasu by podľa Ahmad Kahna mala byť obvinená z genocídy, vraždy, brania rukojemníkov, znásilnenia a sexuálneho zneužívania.

Na margo vpádu palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023 Kahn uviedol, že na vlastné oči videl „zničujúce scény týchto útokov a vplyv týchto bezohľadných zločinov“. Na základe rozhovorov s pozostalými Kahn dodal, že útoky kománd boli naplánované a vykonané tak, aby „premyslenou krutosťou a extrémnou bezcitnosťou spôsobili neutíšiteľnú bolesť“.

Trestné činy, ktoré mali spáchať vodcovia Hamasu:

 • Vyhladzovanie ako zločin proti ľudskosti
 • Vražda ako zločin proti ľudskosti a vojnový zločin
 • Branie rukojemníkov ako vojnový zločin
 • Znásilnenie a iné činy sexuálneho násilia ako zločiny proti ľudskosti a tiež ako vojnové zločiny
 • Mučenie ako zločin proti ľudskosti a ako vojnový zločin v rozpore
 • Kruté zaobchádzanie ako vojnový zločin
 • iné nedľudské činy

Vo všetkých prípadoch má ísť o porušenie ustanovení Rímskeho štatútu ICC, ktorý definuje skutkové podstaty vojnových trestných činov a činov proti ľudskosti.

Každý má právo na obranu, ale nie na genocídu

Vyšetrovací tím Medzinárodného trestného súdu uznal, že tak ako všetky ostatné krajiny, aj Izrael má právo brániť svojich obyvateľov. Ale nie tak, že vyhladuje a vyzabíja nevinné deti a civilistov. „Toto právo však nezbavuje Izrael ani žiaden iný štát povinnosti dodržiavať medzinárodné humanitárne právo. Prostriedky, ktoré si Izrael zvolil na dosiahnutie svojich vojenských cieľov v Gaze – konkrétne úmyselné spôsobenie hladu, smrti a neľudského utrpenia civilného obyvateľstva – sú trestné,“ konštatoval prokurátor Ahmad Khan.

Ako dodali prokurátori medzinárodného súdu, tak medzinárodné právo a zákony ozbrojených konfliktov sa vzťahujú na všetkých. „Žiadny pešiak, žiadny veliteľ, žiadny civilný vodca – nikto – nemôže konať beztrestne. Nič nemôže ospravedlniť úmyselné vyhladovanie celého obyvateľstva vrátane detí. Nič nemôže ospravedlniť branie rukojemníkov alebo útoky na civilistov,“ uviedol na záver britský právnik pôsobiaci ako prokurátor pri Medzinárodnom trestnom súde.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Pásmo Gazy #zatykač #izraelský premiér Benjamin Netanjahu #vojnové zločiny #ICC #Medzinárodný trestný súd #Karim Ahmad Khan