„Dnes približne o 9.00 h miestneho času (8.00 h SELČ) sa nákladné vozidlá nesúce humanitárnu pomoc začali presúvať na pevninu cez provizórne mólo v Gaze,“ uviedlo Centrálne velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM). Dodalo, že na breh sa nepresunuli žiadni americkí vojaci.
Mólo postavila americká armáda. Výstavba trvala niekoľko týždňov a dokončili ho vo štvrtok ráno. Má slúžiť ako centrum pre dodávky pomoci. Pásmo Gazy totiž nemá žiadny prístav vhodný na kotvenie a vykládku väčších nákladných lodí.
Kusy dočasného plávajúceho móla „boli naložené na paluby lodí na východnom pobreží Spojených štátov, prevezené 6 000 míľ cez oceán a z väčšej časti zmontované pri pobreží Gazy,“ povedal yástupca veliteľa CENTCOM viceadmirál Brad Cooper.
Konečná montáž sa uskutočnila v izraelskom prístave Ašdod. „Dnes ráno – len pred niekoľkými hodinami – bolo mólo úspešne pripevnené k pláži v Gaze a v najbližších dňoch začneme s dodávkou pomoci,“ povedal.
Približne 1 000 amerických vojakov a námorníkov sa podieľalo na dodávke a budovaní tejto kapacity. „Štrnásť lodí USA a partnerských krajín rôznych veľkostí sa zameriava výlučne na túto jedinú misiu,“ povedal Cooper.
Náklad k pobrežiu dovezie špeciálna kompa
Proces dodávok do Gazy sa začne na Cypre. Humanitárna pomoc sa tam dostane letecky alebo po mori. Pomoc sa skontroluje a potom uloží na paletách na obchodné a vojenské lode. Tieto plavidlá doplávajú k veľkej plávajúcej plošine ukotvenej niekoľko kilometrov od pobrežia Gazy.
„Táto nakladacia plošina slúži ako stabilný pracovný priestor na prekladanie paliet z väčších komerčných lodí na menšie vojenské plavidlá USA, ktoré sa môžu dostať bližšie k pobrežiu,“ povedal Cooper.
Menšie lode prevezú päť až 15 nákladných vozidiel na plávajúcu hrádzu, odkiaľ sa odvezú do zoraďovacej stanice na pobreží. „Organizácia Spojených národov bude dohliadať na príjem humanitárnej pomoci určenej na ďalšiu distribúciu vo vnútri Gazy,“ povedal Cooper.
Podľa predpokladov amerického Pentagónu sa cez plávajúce mólo do Gazy za deň prepraví spočiatku približne 90 nákladných áut. V neskoršej fáze sa očakáva až 150 kamiónov denne pomoci.
„Chcem zdôrazniť, aká je to hrozná situácia pre najzraniteľnejšie skupiny, najmä pre matky a deti. Práve na nich sa pri poskytovaní pomoci osobitne zameriavame,“ povedala Sonali Kordeová z amerického úradu USAID pre humanitárnu pomoc.
Ako ďalej dodala, tak Palestínčania v obkľúčenom Pásme Gazy okrem základných potravín potrebujú aj „zdravú výživu pre deti, čistú vodu, lieky a zdravotnícku starostliosť pre matky a deti. Musíme zmierniť ich utrpenie,“ uzavrela Kordeová z americkej agentúry pre humanitárnu pomc.