Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

USA varujú majiteľa Tatra banky, aby už konečne prestal pomáhať Putinovi

Rakúskej Raiffeisen Bank sa z Ruska zjavne nechce odísť. Napriek tomu, že dva roky banka deklaruje, že už už z Ruska odchádza, len potrebuje ešte chvíľku, tak v realite sa deje pravý opak. Banka v Rusku rastie. A to nahnevalo USA, lebo pomocou Raiffeisen Bank sa vie Kremeľ vyšmyknúť z ekonomických sankcií. Navyše Raiffeisen Bank prispela minulý rok do ruského rozpočtu rekordných 400 miliónov eur.

16.05.2024 14:17
Raiffeisen Bank International RBI Viedeň sidlo Foto:
Raiffeisen Bank International sídli vo Viedni a je majiteľom slovenskej Tatra banky.

Situácia zašla až tak ďaleko, že americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) poslal do viedenskej centrály list, v ktorom vyjadril „znepokojenie nad jej plánovanou expanziou v sankcionovanej krajine.“

V diplomatickej reči znepokojenie znamená prvý stupeň varovania a dáva druhej strane čas, aby sama prišla na to, že to nie je dobrý nápad, čo chce urobiť. A keď na to prídu, tak sa všetci tvária, akoby sa nič nestalo.

AO Raiffeisenbank  Russland Čítajte viac Západným bankám sa v Rusku zatiaľ darí. Putinovi prispeli na vojnu viac ako 800 miliónov eur

Námestník americkej ministerky financií Wallz Adeyemo si v liste podľa agentúry Reuters dovolil rakúskemu vedeniu Raiffeisen Bank International pripomenúť, že „expanzia je presný opak, čo banka a zaviazala sa spraviť.“ Teda ukončiť pôsobenie v Ruskej federácii.

Pokojne obchodujte v Rusku, ale v USA si neškrtnete

A aby nik nepochyboval, čo sa stane, ak niekto robí opak, ako sľúbil, tak námestník rezortu financií Wallz Adeyemo jednoznačne upozornil rakúsku banku, ktorá je majiteľom slovenskej Tatra banky, že „sa zvyšuje riziko, že skupina bude mať obmedzený prístup do finančného systému USA.“

Odrezanie od amerického trhu obzvlášť pre banky zanamená ekonomickú smrť, keďže robiť biznis s takto sankcionovanou bankou nebude nik riskovať, aby sa tiež nedostal na rovnakú trestnú lavicu.

Podľa výnosu prezidenta USA Joe Bidena môže akákoľvek zahraničná spoločnosť čeliť sankciám v USA, pokiaľ uskutočňujú významné finančné transakcie s ruským vojenským priemyslom, či už priamo alebo nepriamo.

Výmenný obchod s Putinovým oligarchom nevyšiel

Rakúska Raiffeisen Bank International v decembri ohlásila, že má plán, ako odísť z Ruska. Malo ísť o obojstranne výhodný obchod medzi bankou a ruským oligarchom Olegom Deripaskom, ktorý je tiež na medzinárodnom sankčnom zozname, ale vlastní 28 percent akcií veľkej stavebnej firmy Strabag, ktorá pôsobí aj na Slovensku, kde získala obrovské štátne zákazky na diaľnice a rekonštrukciu železníc za takmer dve miliardy eur.

zväčšiť Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a ruský... Foto: SITA/AP
putin, deripaska Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a ruský oceľový magnát a oligarcha Oleg Deripaska (vpravo), ktorý vlastní 28 percent Strabagu počas zasadnutia Obchodnej poradnej rady APEC vo vietnamskom Danangu v novembri 2017.

Pointa obchodu medzi Raiffeisen Bank a Deripaskom bola jednoduchá. Obísť sanckie. Kvôli nim totiž ani jedna strana nevedela vytiahnuť svoje peniaze spoza sankčnej barikády. Deripaska nemože nič robiť so svojím podielom v stavebnej firme, ktorá pôsobí v EÚ a naopak rakúska matka Raiffeisen nevie vytiahnuť peniaze zo svojej ruskej dcéry. A tak obe strany ohlásili výmenný obchod. Banka získa podiel v Strabagu a Deripaska bude mať peniaze v ruskej dcére Raiffeisen.

Prešlo však pol roka a neudialo sa nič. Akurát Deripiska svoj podiel v Strabagu presunul z cyperskej schránkovej firmy na neznámu firmu so sídlom v Rusku. A bolo po obchode. Raiffeisen Bank International totiž 8. mája oznámíla, že odstupuje od dohody s Deripaskom.

Banku vyšetrujú pre pranie ruských peňazí

Okrem tlaku Európskej centrálnej banky, ktorá tiež vyzýva rakúsku banku, aby už prestala všetkých oblbovať a americkej vlády, čelí od januára 2023 Raiffeisen aj vyšetrovvaniu finančnej polície kvôli praniu ruských špinavých peňazí.

Podľa výročnej správy sa podozrenie týka troch ruských klientov a ich platieb v rokoch 2017 až 2020, ktoré banka nenahlásila a ani nepreverovala, ako by podľa európskych zákonov proti praniu špinavých peňazí mala. Vyšetrovania v Rakúsku sa týkali platieb zahŕňajúcich Rusko a údajov, ktoré získalo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov v rámci projektu s názvom Cyprus Confidential, uviedol zdroj rakúskej agentúre DPA oboznámený s problematikou.

Najväčšia západná banka v Rusku

Raiffeisen bank je najväčšou západnou bankou pôsobiacou v Rusku. Skupina tvrdí, že sa od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 usiluje o odčlenenie, prípadne predaj svojich ruských aktív, opakovane však upozorňovala, že proces je veľmi komplikovaný a časovo náročný. Skupina je aj pod tlakom Európskej centrálnej banky, ktorá nalieha na európske finančné inštitúcie, aby vzťahy s Ruskom obmedzili.

RBI dosiahla v Rusku v roku 2023 skrz svoju dcéru zisk 1,3 miliardy eur. V krajine vlani zamestnávala 9942 ľudí v 490 pobočkách a na daniach do ruského štátneho rozpočtu odviedla 400 miliónov eur, čo je viac ako všetky zahraničné banky spolu.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #sankcie #Vladimir Putin #konflikt na Ukrajine #Raiffeisen Bank International