Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Zelenskyj priznáva, že majú problém odraziť Rusov tlačiacich sa do Charkova

Ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti nebezpečne rozširuje frontovú líniu, uviedol to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

13.05.2024 02:40
deep state map ukraine Charkov
Ruská armáda tento týždeň otvorila ďalší front na hraniciach s Ukrainou a podarilo sa jej dostať zhruba 20 km od miliónovej ukrajinskej metropoly Charkov.
debata

Viaceré obce „sa zmenili zo ‚šedej zóny‘ na bojovú zónu a (ruskí) okupanti sa v niektorých z nich snažia usadiť alebo ich využiť na ďalší postup“, povedal Zelenskyj v pravidelnom večernom videoodkaze. Podľa jeho slov sa ruská armáda ofenzívou v Charkovskej oblasti snaží čo najviac vyčerpať ukrajinské sily.

Ukrajinský prezident dodal, že mimoriadne zložitá situácia je predovšetkým v meste Vovčansk, kde pred začiatkom ruskej invázie vo februári 2022 žilo 19.000 ľudí.

Neprepadajte panike

Ukrajinské sily podnikajú protiútoky a kladú tvrdý odpor, uviedol Zelenskyj. „Naša úloha je jasná – musíme okupantom spôsobiť čo najviac strát,“ vyhlásil. Zároveň požiadal Ukrajincov, aby zbytočne nepodľahli panike, pretože Moskva sa svojou pozemnou operáciou snaží vyvolať strach.

Ukrajinský prezident svojim občanom odporučil, aby nepodľahli emóciám, preverovali si každú správu a dôverovali „ukrajinským obranným silám“.

50 000 pešiakov proti miliónovému mestu

Rusko spustilo ofenzívu v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny v piatok. V sobotu následne hlásilo dobytie piatich a v nedeľu ďalších štyroch dedín. Sever Charkovskej oblasti je podľa tamojšieho gubernátora Oleha Synehubova „takmer nepretržite“ pod ruskou paľbou.

Ešte pred začiatkom ofenzívy ukrajinské, ale aj západné tajné služby minulý týždeň hlásili zvýšenú koncetráciu ruských vojenských jednotiek práve v Belgorodskej oblasti, ktorá priamo susedí s charkovským regiónom.

Podľa ich správ ruské velenie dokázalo skoncetrovať v oblasti hneď za ukrajinskou hranicou zhruba 50 000 tisíc vojakov. Ide však väčšínou iba o ľahkú pechotu bez mechanizovanej podpory, keďže Rusko už nemá k dispozícii také množstvo obrnenýcch a tobôž nie bojových vozidiel pechoty a tankov, ako pred dvomi rokmi na začiatku invázie na Ukrajinu.

Navyše je otázne, či 50-tisíc vojakov ruskej pechoty by dokázalo dobyť a udržať pod kontrolou také veľké mesto, ako je Charkov, kde pred vojnou bývalo zhruba 1,2 milóna ľudí.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #charkov #Ukrajina #ofenzíva