Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Jordánsko je výnimka Blízkeho východu. Západní vojaci sú tam vždy vítaní

Jordánsky kráľ Abdalláh II. spustil dvojtýždňové vojenské manévre s názvom "Nedočkavý lev". Na najväčšom medzinárodnom cvičení v dejinách krajiny sa okrem USA zúčastnia vojaci z ďalších 32 krajín vrátane napríklad aj susedného Poľska. Po prvýkrát v histórii sa k medzinárodnej koalícii vojakov pripoja aj príslučníci ozbrojených síl Saudskej Arábie. Naopak, tento rok chýba izraelská armáda.

13.05.2024 06:00
trening strelba zrkadlo pistol Foto:
Vojenské cvičenie Nedočkavý lev 2024 v Jordánsku spája arabské a "západné" armády v boji proti fiktívnym teroristom z fiktívnehu Iránu.
debata

Jordánsko patrí k dlhodobým spojencom USA a NATO a naposledy významnou mierou vynulovalo iránsky vzdušný útok na Izrael, keď ich protivzdušná obrana zostrelila desiatky dronov letiacich ponad Jordánsko smerom na Izrael. Práve preto sa veľké vojenské manévre okrem malých teroristov budú zameriavať najmä na nácvik protivzdušnej obrany.

Izrael Iron Dome PVO Tel Aviv Čítajte viac Zdrvujúci nočný útok Iránu na Izrael sa skončil úplným fiaskom
Vojaci z amerického 163. jazdeckého pluku a... Foto: US Army/Sgt. Anthony Prater
Eager Lion Jordan Nedočkavý lev Jordánsko cvičenie Vojaci z amerického 163. jazdeckého pluku a jordánskej armády spoločne analyzujú terén na pieskovom stole počas úvodného dňa cvičenia "Nedočkavý lev" v Jordánsku. Eager Lion je viacnárodné vojenské cvičenie v Jordánskom hášimovskom kráľovstve, ktorého sa v roku 2024 zúčastnilo až 33 krajín.

Vojenské cvičenie „Eager Lion – Nedočkavý lev“ má prebiehať takmer dva týždne až do 23. mája, pričom majú zahŕňať protiteroristické cvičenia, boj v meste, vrtuľníkové výsadky na pirátske, ale aj unesené obchodné lode, čo je aktuálna realita v Červenom mori pre neustále útoky jemenského hnutia husíjov, ktorých politicky, ale najmä zbraňami a dronmi výdatne zásobuje Irán.

Tak určite. Podoba s Iránom a Izraelom je čisto náhodná!

Práve lepšia koordinácia voči „štátnym teroristom“ bude hlavnou témou fiktívneho konfliktu. Ako uviedol americký brigádny generál Jason Benson, ktorý je zodpovedný za organizáciu cvičenia, tohtoročný scenár bude širší ako obvykle. „Účastníci budú spolupracovať s civilnými orgánmi pri ochrane kritickej národnej infraštruktúry, trénovať fyzické protiteroristické zásahy, ale aj kybernetickú obranu a námornú bezpečnosť a v neposlednom rade precvičovať misie aj v chemicky zamorenom prostredí. Cvičenie by malo odhaliť aj prípadné bezpečnostné diery počas kybernetických útokov zo strany fiktívneho protivníka,“ dodal generál Benson.

Iran hackers - Copy Čítajte viac Albánsko napadli iránski hackeri, ktorým sa páči americký seriál Homeland
Súčasťou rozsiahleho medzinárodného cvičenia... Foto: Jordan Armed Forces
Jordansko vojenske cvicenie delostrelectvo Súčasťou rozsiahleho medzinárodného cvičenia Nedočkavý lev 2024 v Jordánsku je aj overenie pripravenosti na "klasické" vojenské pozemné operácie.

V Jordánsku sa budú vojaci pripravovať aj na prípadnú humanitárnu katastrofu spôsobenú pozemným útokom izraelskej armády v pásme Gazy. Jordánske kráľovské letectvo spolu s USA už teraz pravidelne zhadzuje potraviny, lieky a vodu na padákoch nad týmto územím.

Jordánsko spája arabský a západný svet

Na cvičeniach sa okrem Jordánska zúčastňujú ozbrojené sily až z desiatich arabských krajín ako napríklad Egypt, Saudská Arábia, Irak, Maroko či Libanon. „Západný“ svet reprezentujú vojaci USA, ale na cvičení sa zúčastnia aj armádni špecialisti z Veľkej Británie, Francúzska, ale aj Poľska, Rumunska, Nórska, Japonska či Austrálie.

Jordánsky generálny štáb nespresnil počet zúčastnených vojakov, no na ostatom ročníku sa podľa agentúry AFP zúčastnilo 2200 jordánskych, 1700 amerických a 400 ďalších vojakov z 27 iných krajín.

Jordánsky kráľ Abdalláh II. počas spoločného... Foto: SITA/AP, Andrew Harnik
Biden Jordan Jordánsky kráľ Abdalláh II. počas spoločného vystúpenia s americkým prezidentom Joe Bidenom po spoločnom rokovaní o bezpečnostných otázkach vo Washingtone v pondelok 6. mája 2024.

Jordánsko podpísalo v roku 1994 mierovú dohodu so susedným Izraelom, pričom aj vďaka nej sa následne stalo kľúčovým regionálnym spojencom USA, ktoré vedú na Blízkom východe tzv. medzinárodnú protidžihádistickú koalíciu. Prozápadne orientovaný kráľ a najvyšší armádny veliteľ Abdalláh II. je pravidelným hosťom v Bielom dome. Naposledy sa stretol s americkým prezidentom Joe Bidenom minulý týždeň v pondelok 6. mája 2024.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Blízky východ #Jordánsko #vojenské cvičenie #kráľ Abdalláh #Eager Lion #Nedočkavý lev