Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Putin odvolal ministra obrany Sergeja Šojgu a za trest ho povýšil. Bude jeho pravou rukou pre biznis

Ruský prezident Vladimir Putin povýšil ministra obrany Sergeja Šojgu za predsedu Rady bezpečnosti Ruskej federácie. Okrem toho Putin zo svojho dlhoročného politického spojenca spravil pravú ruku pre biznis. Nevojaka Šojgu na poste ministra obrany vystrieda ekonóm a riaditeľ železníc Andrej Belousov.

12.05.2024 22:24 , aktualizované: 13.05.2024 09:34
šojgu, putin Foto: ,
Vladimir Putin nechal dlhoročného priateľa a ministra obrany Sergeja Šojgu oddirigovať vojenskú prehliadku 9. mája 2024 a následne ho za neúspechy ruskej armády na Ukrajine povýšil do štátnej bezpečnostnej rady. Novým ministrom bude doterajší vicepremiér.
debata (7)

Šojgu na poste predsedu Rady bezpečnosti Ruskej federácie nahradí ďalšieho Putinovho spojenca Nikolaja Petruševa (72). Ten formálnej komisii pre bezpečnostné otázky Ruska predsedal od roku 2008. Predtým bol od augusta 1999 riaditeľom tajnej služby FSB.

Vo funkcii šéfa FSB nahradil práve Putina, ktorý z tajnej služby odišiel do Kremľa, aby sa po abdikácii chorého prezidenta Borisa Jelcina bez účasti vo voľbách stal po prvý krát ruským prezidentom.

Po nevojakovi Šojgu bude armáde veliť ekonóm a riaditeľ železníc

Šojgu viedol rezort obrany od 6. novembra 2012 do 12. mája 2024. Vo funkcii ministra obrany ho nahradí teoretický ekonóm Andrej Belousov (65), ktorý bol rok (máj 2012 – jún 2013) ministrom hospodárskeho rozvoja a následne sa na sedem rokov (2013–2020) stal hlavným ekonomickým poradcom prezidenta Ruskej federácie. Od roku 2020 je podpredsedom vlády pre ekonomické otázky a zároveň aj generálnym riaditeľom štátnych ruských železníc.

Andrej Belousov (65) je od roku 2020 šéfom... Foto: SITA/AP, Vyacheslav Prokofyev
Rusko vláda Andrej Belousov Andrej Belousov (65) je od roku 2020 šéfom ruských železníc a od 7. mája 2024 vicepremiérom vlády pre ekonomiku. Vladimir Putin ho po týždni presunul na post ministra obrany. Tam vystrieda dlhoročného Putinovho spojenca Sergeja Šojgu, ktorý sa stal predsedom Bezpečnostnej rady Ruskej federácie a Putinovou pravou rukou pre zbrojársky priemysel.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa agentúry Ria Novosti uviedol, že dôvodom nominácie súčasného vicepremiéra Andreja Belousova na post ministra obrany je to, „rezort by mal byť absolútne otvorený inováciám, zavádzaniu pokrokových nápadov a vytváraniu podmienok pre ekonomickú konkurencieschop­nosť.“

Šojgu ostáva pravou rukou Putina pre biznis

Peskov tiež objasnil, že Šojgu ako tajomník rady bezpečnosti bude súčasne zástupcom hlavy štátu v komisii pre vojensko-priemyselný komplex, čo v praxi znamená, že práve cez neho pôjdu všetky štátne zákazky na nové zbrane a bojové systémy. Okrem toho bude podľa Peskova dohliadať na činnosť Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu. Čo sa týka odvolaného doterajšieho šéfa rady bezpečnosti Nikolaja Patruševa, Kremeľ jeho novú pozíciu oznámi neskôr.

Peskov dodal, že na svojom poste zostáva náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Valerij Gerasimov.

Ruský prezident po „konzultáciách“ s Radou federácie podľa seba vymenúva všetkých silových ministrov ruskej vlády. To znamená ministra obrany, vnútra, spravodlivosti, pre mimoriadne situácie a zahraničných vecí a tiež aj riaditeľa Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Staré kádre nehrdzavejú

Do funkcie ministra zahraničných vecí Putin opäť nominoval Sergeja Lavrova. Vladimir Kolokoľcev zostáva ministrom vnútra, ministerstvo pre mimoriadne situácie by mal naďalej viesť Alexandr Kurenkov a ministrom spravodlivosti zostáva Konstantin Čujčenko.

Šéfom ruskej zahraničnej rozviedky (SVR) zostane Sergej Naryškin, FSB naďalej povedie Alexandr Bortnikov, veliteľom Národnej gardy (Rosgvadija) zostáva generál Viktor Zolotov a na čele Federálnej služby ochrany (FSO) bude opäť Dmitrij Kočnev.

Rada federácie bude o Putinových nomináciách rokovať na schôdzach výborov 13. mája a následne na svojej schôdzi 14. mája.

Putin 10. mája vymenoval za predsedu vlády opäť Michaila Mišustina. Ten predložil Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, kandidátov na posty podpredsedov vlády a šéfov viacerých ministerstiev.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #Sergej Šojgu #minister obrany #Andrej Belousov