Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Rusi po vojenskej prehliadke na Červenom námestí spustili ofenzívu smer Charkov

Ruské sily spustili v piatok ráno pozemnú ofenzívu na severovýchode Ukrajiny v Charkovskej oblasti a pri meste Vovčansk postúpili približne o jeden kilometer.

10.05.2024 16:00 , aktualizované: 23:53
Ihrisko Charkov Foto:
Teniska a stopy krvi na charkovskom štadióne po dopade ruskej rakety.
debata

„Približne o 05.00 h (04.00 h SELČ) sa nepriateľ pokúsil preraziť našu obrannú líniu obrnenými vozidlami,“ napísalo ministerstvo v tlačovej správe.

Dodalo, že tomu predchádzalo intenzívne ostreľovanie prednej línie ukrajinskej obrany a útoky riadenými leteckými bombami v smere na mesto Vovčansk. Podľa tamojších predstaviteľov má mesto približne 3000 obyvateľov a vo Vovčansku i jeho okolí prebiehala evakuácia.

„Tieto útoky boli odrazené a boje rôznej intenzity pokračujú. Na posilnenie obrany v tomto sektore frontu boli vyslané záložné jednotky,“ uviedlo ministerstvo obrany.

Zdroj z ukrajinskej armády uviedol, že ruské sily sa snažia postúpiť až desať kilometrov do hĺbky územia a vytvoriť tam nárazníkovú zónu.

O pokuse ruských jednotiek prekročiť hranice s Ukrajinou predtým informoval aj gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov. Pokusy boli podľa neho odrazené a ukrajinské ozbrojené sily si „udržali svoje pozície a nestratili ani meter“ územia.

Vovčansk a ďalšie pohraničné osady v Charkovskej oblasti obsadili ruské jednotky hneď na začiatku rozsiahlej invázie vo februári 2022, ale v septembri toho istého roku ich odtiaľ vytlačili ukrajinské sily.

USA držia Ukrajine palce

Spojené štáty v piatok vyhlásili, že očakávajú zintenzívnenie novej ruskej ofenzívy na Ukrajine. Vyjadrili však dôveru Kyjevu a zároveň pochybnosti o výrazných úspechoch Moskvy.

„Je možné, že Rusko v nadchádzajúcich týždňoch dosiahne ďalšie pokroky. Neočakávame však žiadne veľké prelomy a prílev americkej pomoci postupom času umožní Ukrajine odolať týmto útokom v priebehu roka 2024,“ povedal novinárom hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú... Foto: TASR/AP, Andrew Harnik
John Kirby Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť admirál John Kirby

Rusko v piatok začalo pozemnú ofenzívu na severovýchode Ukrajiny v Charkovskej oblasti. Moskva tam podľa Kirbyho zvýši intenzitu ostreľovania a nasadí ďalšie jednotky v snahe vytvoriť plytkú nárazníkovú zónu pozdĺž ukrajinskej hranice. Dodal, že USA pracujú na tom, aby Kyjevu poskytli vybavenie, prístroje a zbrane na obranu.

Kirby uviedol, že Spojené štáty túto ofenzívu očakávali a že Rusko sa na ňu pripravovalo počas dlhého odkladu schválenia novej pomoci pre Ukrajinu v americkom Kongrese.

Americký prezident Joe Biden v piatok súhlasil s novým vojenským balíkom pomoci pre Ukrajinu vo výške 400 miliónov dolárov (371 miliónov eur).

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #charkov #Ukrajina #ofenzíva #konflikt na Ukrajine #Putinova vojna