Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Moskva reaguje na Camerona: Zbombardujeme britské mestá

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyslalo jasný signál Británii: ak Ukrajina použije britské zbrane proti Rusku, môže to viesť k reakcii namierenou proti britským vojenským cieľom. Tento vývoj nasledoval po vyjadreniach britského ministra zahraničných vecí Davida Camerona, ktorý podporil právo Ukrajiny na obranu voči ruskej agresii.

07.05.2024 14:41
Británia Ukrajina výcvik vojaci základňa tanky... Foto: ,
Ukrajinskí vojaci na britskej vojenskej základni Bovington Camp, kde trénujú obsluhu tankov Challenger 2, v stredu 22. februára 2023 v Dorsete.
debata (9)

Rusko v pondelok varovalo Spojené kráľovstvo, že Moskva môže podniknúť útoky proti britským vojenským objektom a zbraniam na Ukrajine či inde vo svete, ak Ukrajina počas útokov na ruskom území použije britské zbrane.

Britský tank Challenger 2. Foto: Britské ministerstvo obrany
tank, Challenger 2 Britský tank Challenger 2.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolalo britského veľvyslanca v Moskve Nigela Caseyho. Tlmočilo mu oficiálny protest proti vyjadreniam ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Davida Camerona, ktorý vyhlásil, že Ukrajina má právo použiť britské zbrane na útoky proti Rusku. Podľa ruskej diplomacie z Cameronových výrokov vyplýva, že Británia je teraz de facto súčasťou konfliktu.

Na fotografii, ktorú poskytlo Tlačové oddelenie... Foto: SITA/AP
vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, David Cameron Na fotografii, ktorú poskytlo Tlačové oddelenie ukrajinského prezidenta vo štvrtok 16. novembra 2023, si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) podáva ruku s britským ministrom zahraničných vecí Davidom Cameronom počas ich stretnutia v Kyjeve na Ukrajine.

„Varovali sme (veľvyslanca) Caseyho, že odpoveďou na ukrajinské útoky proti Rusku, pri ktorých budú použité britské zbrane, môže byť reakcia namierená proti britským vojenským objektom a vojenskému materiálu na Ukrajine a inde vo svete,“ vyhlásilo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Donald Tusk Čítajte aj Poľskú vládu na výjazdovom zasadnutí chceli odpočúvať

„Predvolali sme si veľvyslanca, aby sa zamyslel nad nevyhnutnými katastrofickými následkami nepriateľských krokov Londýna a aby sme okamžite, jednoznačne a čo najrozhodnejšie odmietli agresívne a provokatívne vyhlásenia hlavy (britského) ministerstva zahraničných vecí,“ dodáva ruské ministerstvo.

Video

Cameron minulý štvrtok povedal, že Londýn nemá problém s tým, aby Ukrajina použila zbrane dodané Britániou na zasiahnutie cieľov na ruskom území. „Ukrajina na to má právo. Rusko útočí na Ukrajine, preto je pochopiteľné, že Ukrajina chce mať istotu, že sa bráni,“ vyhlásil Cameron.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Veľká Británia #Rusko #David Cameron #Ukrajina