Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Putinovo perpetum mobile na peniaze sa zaseklo. Gazprom spadol do hlbokej straty

Sankcie voči Rusku fungujú. Najväčšia firma a prispievateľ do štátneho rozpočtu v Rusku - plynárenský gigant Gazprom sa za jeden rok prepadol zo zisku jeden bilión rubľov v roku 2022 do straty 630 miliárd rubľov za rok 2023. V strate je vôbec po prvýkrát v histórii, navyše jeho dlh raketovo rastie.

07.05.2024 06:00
plyn, Gazprom Foto: ,
Ruský zázračný podnik na peniaze sa vďaka sankciám zasekol. Gazprom spadol do obrovskej straty viac ako šesť miliárd eur.
debata

Gazprom uviedol, že za rok 2023 zaznamenal stratu 629 miliárd rubľov, čo v prepočte znamená 6,45 miliardy eur. Na porovnanie, v roku 2022 vykázala firma čistý zisk 13 miliárd eur. Za jeden jediný rok, kedy sa naplno prejavili sankcie na dovoz ruského plynu do Európy, tak kľúčová ruská štátna firma spadla o astronomických 20 miliárd eur, čo sú bez mála ročné príjmy slovenského štátneho rozpočtu (22 mld. €).

Sankcie nefungujú. Tak určite…

Ako by povedal o sankciách Galileo Galilei: „A predsa fungujú.“ Oficiálne zverejnené výsledky Gazpromom (realita môže byť ešte dramatickejšia), sú oveľa horšie, ako predpokladali ruskí analytici. Tí podľa údajov ruskej agentúry Interfax počítali iba s poklesom zisku na 447 miliárd rubľov (4,6 mld eur). Ekonomickí analytici sa tak sekli „iba“ 230 percent a jeden bilión rubľov (10,5 mld €), čo je ako natipovať víťazstvo 4:0, ale prehrať 0:6.

Gazprom sa scvrkol na polovicu a zadĺžil dvojnásobne

Ruský export plynu do Európy, ktorá bola kedysi hlavným exportným trhom pre ruský plyn, klesol podľa výpočtov agentúry Reuters v minulom roku o 55,6 % na 28,3 miliardy kubických metrov. To najdôležitejšie pre Gazprom a ruský štátny rozpočet – reálne príjmy z vývozu plynu – sa tiež scvrkli na menej ako polovicu, a to zo 7,3 bilióna rubľov v roku 2022 na 2,9 bilióna rubľov (76 mld. € vs 32 mld. €).

Si, Putin Čítajte viac Čína chytila Putina do pasce. Ruský plyn kupuje o 30 percent lacnejšie ako Európa

Kým výnosy Gazpromu minulý rok klesali, tak jeho zadĺženie raketovo rástlo. Gazprom si v roku 2023 požičalo viac ako päť miliárd eur a celková zadĺženosť Gazpromu tak preskočila sto percent ročných výnosov.

Muž chytá ryby pred sídlom Gazpromu v... Foto: TASR/AP, Dmitri Lovetsky
Rusko Gazprom Poľsko plyn dodávky uarus Muž chytá ryby pred sídlom Gazpromu v Petrohrade, kde štátni manažéri prežívajú veľmi ťažké časy.

Z Gazpromu, ktorý patril medzi ruských premiantov v prispievaní do štátnej kasy sa tak v priebehu jedného roka stal kolos, ktorý bude naopal potrebovať výdatnú finančnú pomoc od ruskej vlády, ktorá však bojuje s čoraz väčším nedostatkom dostupných peňazí, keďže už viac ako polovicu národneho fondu pre zlé časy minulo.

Hlavným dôvodom ekonomických problémov Gazpromu je invázia Ruska na Ukrajinu v roku 2022, na čo členské krajiny EÚ zavreli ruské kohútiky s plynom a začali ho dovážať z Kataru, Alžírska, Nórska, či Kaukazu a Strednej Ázie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Gazprom #Vladimir Putin #strata #sankcie na Rusko