Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Nemecko sa pripravuje na vojnu. Zvoláva 900 000 záložníkov pre Bundeswehr

Nemecko spustilo veľkú kontrolu takmer milión mužov, aby boli pripravení okamžite narukovať.

08.04.2024 06:00
Germany Weather Bundeswehr Foto: ,
Vojaci Bundeswehru a záložníci zabezpečujú hrádzu na rieke Helme pomocou vriec s pieskom v nemeckom Oberroblingene.
debata

Plukovník v zálohe Patrick Sensburg pre denník Bild uviedol, že v nemeckej armáde, známej ako Bundeswehr, je aktuálne približne 900.000 bývalých stálych vojakov alebo brancov, ktorí majú menej ako 65 rokov.

„Mali by sme veľmi rýchlo posúdiť ich zdravotný stav a dostupnosť, aby sme ich mohli naplánovať pre potreby vnútornej bezpečnosti a obrany štátu aj aliancie, a postupne im umožniť opäť cvičiť,“ povedal Sensburg. „Ak by bola v dobrom zdravotnom stave len polovica z nich, mali by sme takmer taký počet záložníkov, aký potrebujeme,“ do­dal.

Germany Scholz Čítajte viac Nemecko a Francúzsko budú spolu vyrábať nový supertank aj na Ukrajine

Zálohy nemeckej armády tvoria všetci bývalí vojaci Bundeswehru, ako aj bývalí branci, ktorí slúžili dlhšie obdobie. Do záloh však nepatria bývalí vojaci armády komunistického východného Nemecka, ktorí nikdy neslúžili v armáde zjednoteného Nemecka, pripomína nemecká tlačová agentúra DPA.

Sensburg, bývalý poslanec nemeckého parlamentu za stredopravicovú Kresťanskodemo­kratickú úniu Nemecka (CDU), uviedol, že riadne vycvičení záložníci by mohli byť nevyhnutní pre obranu Nemecka pri prípadnom útoku na krajinu alebo jej spojencov, najmä v prípade krvavých bojov.

NATO, Anders Fogh Rasmussen Čítajte viac Bývalý šéf NATO zvozil nemeckého premiéra Scholza. Je mäkký

„V prípade obrany potrebujeme záložníkov na zabezpečenie vlastnej krajiny a infraštruktúry, na logistickú podporu partnerských krajín v Nemecku a v neposlednom rade na zabezpečenie poľných náhrad pre bojujúce jednotky v prvej línii,“ povedal Sensburg.

Ak bude Nemecko napadnuté a vo vojne, „budeme musieť uvažovať o druhej a tretej vlne obrany. Tie budú tvoriť predovšetkým záložníci“, dodal Sensburg. Nemecko v roku 2011 pozastavilo brannú povinnosť a Bundeswehr má v uplynulých rokoch problémy prilákať dostatok odvedencov.

Germany Scholz Čítajte viac Nemecko a Francúzsko budú spolu vyrábať nový supertank aj na Ukrajine

Počet aktívnych vojakov Bundeswehru klesol ku koncu roka 2023 na 181.500, a to aj napriek zvýšenému úsiliu vlády o nábor ďalšieho personálu. Nemecké ministerstvo obrany deklarovalo cieľ zvýšiť stav Bundeswehru na 203.000 vojakov do roku 2031.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #konflikt na Ukrajine #zálohy #Bundeswehr