Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Prvé delostrelecké granáty z českej akcie dostane Ukrajina v júni

Ukrajina dostane prvé dodávky munície získanej vďaka českej iniciatíve už v priebehu júna, uviedol český premiér Petr Fiala počas návštevy Litvy.

03.04.2024 07:00
Czech Republic V4 Petr Fiala Foto: ,
Český premiér Petr Fiala oznámil, že prvé dodávky z 800 000 kusov delostreleckej munície začnú prúdiť na Ukrajinu v júni tohto roka.
debata

„Bez toho, aby som zachádzal do detailov, sme schopní dodať muníciu na Ukrajinu z tejto iniciatívy už v júni a potom postupne do konca roka tak, aby sme splnili očakávané dodávky v počte 800.000 kusov,“ povedal Fiala novinárom.

Predseda českej vlády v utorok navštívil vojenskú základňu Severoatlantickej aliancie (NATO) v litovskom meste Rukla, kde si prezrel vojenskú techniku a taktiež navštívil českých vojakov, ktorí tam slúžia.

Podľa Fialu sa k českej iniciatíve na podporu Ukrajiny pripojilo približne 20 krajín. „Naša iniciatíva je vlastne jedinou možnosťou, ako v krátkom čase pomôcť Ukrajine – vo veci, ktorá je pre Ukrajinu životne dôležitá, a to je dostatok delostreleckej munície,“ povedal. „Uvedomujeme si, že Ukrajina nebojuje len za svoju nezávislosť a slobodu, ale aj za bezpečnosť celej Európy,“ dodal premiér ČR.

Fiala začiatkom marca informoval, že sa podarilo vyzbierať dostatok financií na nákup prvej dodávky 300.000 delos­treleckých granátov.

Nemecké ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že v rámci českej iniciatívy nákupu munície pre Ukrajinu Nemecko pomôže Kyjevu 180.000 kusmi delostreleckej munície v hodnote 576 miliónov eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #Petr Fiala #Ukrajina #ČR #delostrelecká munícia