Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

VIDEO: Ukrajinské komando zničilo ruský radar a dronovú základňu na ropnej plošine

Ukrajinským špeciálnym silám sa podarilo zneškodiť dôležitý ruský radar v Čiernom mori. Zároveň znižili aj miesto odkiaľ Rusi vypúšťali iránske prieskumné drony.

07.02.2024 06:00
73 morskij centr cil specialnych operacii ukraine Foto:
Komando, ktoré zlikvidovalo ruský radar patrí pod 73. námorné centrum Síl špeciálnych operácií Ukrajinskej armády. Niečo ako americké Navy SEALS
debata

Rusko krátko po invázií na Ukrajinu vo februári 2022 obsadili pôvodne ukrajinskú ropnú plošinu a začalo ju využívať na vojenské účely. Ruská armáda využívala stanicu a jej zariadenie pri útokoch dronmi na južné oblasti Ukrajiny.

„Príslušníci 73. námorného centra SOF uskutočnili mimoriadne zložitú a efektívnu operáciu v Čiernom mori blízko pobrežia dočasne okupovaného Krymu," uviedli ukrajinské Sily pre špeciálne operácie.

Podľa spravodajských informácií jednu z nelegálne zabavených výrobných platforiem použili Rusi ako operačnú základňu pre iránske prieskumné drony Mohajer-6, a tým mu významne zvýšili operačné pole pôsobnosti.

zväčšiť Prioritne iránsky prieskumný dron Mohajer 6 je...
Iránsky dron Mohajer 6 Prioritne iránsky prieskumný dron Mohajer 6 je schopný niesť aj dve protitankové rakety.

Okrem toho ruská armáda nainštalovala na plošine radarovú stanicu Neva-B na zisťovanie pozemných objektov (od motorových člnov až po lode). Pomocou tohto radaru Rusi monitorovali situáciu v severozápadnej časti Čierneho mora.

zväčšiť Pozemný radar Neva-B má výkon 12 kW a je... Foto: Defence News
Pozeny-radar-NEVA-B Pozemný radar Neva-B má výkon 12 kW a je schopný odhaliť aj malý čln na vzdialenosť 15 kilometrov. Väčšiu loď "vidí" dokonca až 30 kilometrov ďaleko.

Neva B je radar na zachytávanie pozemných cieľov a pracuje na frekvencii 32 GHz, čo zodpovedá vlnovej dĺžke iba 8 mm, takže je schopný zachytiť aj veľmi malé objekty. Podľa ruského výrobcu jeho maximálny výkon je 12 kW a človeka dokáže detegovať vo vzdialenosti dvoch kilometrov a auto až na vzdialenosť 15 kilometrov.

Rýchlo a úspešne

Špeciálna operácia sa uskutočnila v oblasti, kde neustále hliadkuje ruské letectvo a námorníctvo. „V noci sa k plošine priblížili člny 73. námorného centra síl špeciálnych operácií. Príslušníci následne zariadenie zamínovali,“ uvádza vo svojej správe veliteľstvo špeciálnych operácií. Ako ďalej dodáva, tak niektoré zariadenia demontovali a vzali so sebou, anténu spolu s ďalšími dôležitými časťami z bezpečnej vzdialenosti vyhodili do vzduchu.

„Úspešne vykonaná špeciálna operácia zaručila bezpečnejší pohyb lodí a obmedzila možnosti nepriateľa v severozápadnej časti Čierneho mora," dodali špeciálne sily.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #útok #Rusko #Ukrajina #Čierne more #ukrajinské špeciálne sily #SOF #operácia Citadela