Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Britský premiér Rishi Sunak vystríha húsijov pred ďalšími útokmi na obchodné lode

Ide o sebaobranu a rakiet máme dosť, obhajoval Rishi Sunak v parlamente ostatné útoky britského námorníctva na pozície húsíov v Jemene.

23.01.2024 17:05
sunak Foto: ,
Britský premiér Rishi Sunak necháva britské lode v Červenom mori s odistenými raketami smerom na Jemen.

„Nevyhľadávame konfrontáciu. Žiadame húsíov a tých, ktorí ich podporujú, aby tieto nelegálne a neprijateľné útoky zastavili,“ vyhlásil Sunak na pôde britského parlamentu po druhom kole americko-britských útokov proti cieľom húsíov. Podobnú výzvu húsíom adresoval aj britský minister zahraničných vecí David Cameron.

„Ak to však bude potrebné, Spojené kráľovstvo bez váhania v sebaobrane odpovie. Nemôžeme sa len tak nečinne prizerať a dopustiť, aby útoky zostali bez odozvy,“ dodal.

Americké a britské sily podnikli v pondelok druhé kolo spoločnej vojenskej operácie proti húsíjským povstalcom, ktorí od novembra ohrozujú lodnú dopravu v Červenom mori. Najnovšie údery boli namierené proti ôsmim cieľom húsíov v Jemene, uviedli Washington a Londýn v spoločnom vyhlásení.

Húsíjskí povstalci v útokoch na plavidlá v Červenom mori chcú napriek tomu pokračovať. Tvrdia, že útočia zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde Izrael bojuje proti hnutiu Hamas. Húsíovia však majú mizernú mušku. Za štyri mesiace totiž netrafili ani jednu izraelskú loď, ale za to 30 z iných krajín.

Húsíovia v utorok upozornili, že útoky USA a Británie nezostanú „bez odpovede a bez trestu“.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Jemen #húsíovia #Rishi Sunak