Bezpečnostnú stratégiu schvália zrejme až noví poslanci
Na návrh poslanca Roberta Fica (Smer-SD) dnes väčšina poslancov presunula rokovanie o obrannej a bezpečnostnej stratégii až na nasledujúcu schôdzu NR SR. V praxi to však znamená, že vládnou stratégiou sa bude zaoberať až nový parlament, ktorý vzíde z volieb 29. februára 2020, keďže riadna schôdza do volieb nie je plánovaná.
Na rokovanie parlamentu stratégiu predložil poslanec a exminister obrany (2006) Martin Fedor, ktorý sa do parlamentu dostal za Sieť, potom pôsobil v Most-Híd a najnovšie bude kandidovať za mimoparlamentú stranu Dobrá voľba.
Bezpečnostnú stratégiu schválila vláda Róberta Fica ešte 4. októbra v2017 a práve Robert Fico požiadal v utorok parlament, aby o nej nehlasoval.
Podľa štátneho tajomníka MO SR Róberta Ondrejcsáka by bolo vhodné, aby strategické bezpečnostné dokumenty schválil aj parlament, tak ako to bolo aj v predchádzajúcich prípadoch.
Aktuálnu bezpečnotnú stratégiu vypracovalo ministerstvo zahraničných vecí spolu s rezortom obrany.
Schválená obranná stratégia predstavuje už tretí takýto dokument od vzniku samostatnej Slovenskej republiky, predchádzajúce boli schválené v rokoch 2001 a 2005. V poslednej stratégii bola pozornosť Slovenska sústredená na splnenie záväzkov a efektívne využitie možností vyplývajúcich z členstva v NATO a EÚ.
Nová stratégia reaguje na nesplnenie niektorých cieľov a úloh predchádzajúcej, najmä na obranyschopnosť SR predovšetkým v kontexte dlhodobého nedostatku zdrojov.
Stratégia reaguje aj na anexiu Krymu Ruskou federáciou a menuje ju ako hrozbu pre stabilitu a bezpečnosť v Európe. Ďalej pomenovaná ako vážnu hrozbu tzv. hybridnú vojnu, kde nepriateľ pomocou falošných správ a dezinformácií podkopáva dôveru v demokratické zriadenie.
Slovensko sa v nových strategických dokumentoch zároveň hlási k zvyšovaniu finančných zdrojov s ambíciou dosiahnuť úroveň obranných výdavkov 1,6 percenta HDP od roku 2020 a 2 percentá HDP od roku 2024. Na obstaranie hlavnej výzbroje a techniky OS a súvisiaceho výskumu a vývoja sa vyčlení podľa kritérií NATO minimálne 20 percent z obranných výdavkov.
