CSIS: Nasadenie vojakov KĽDR bude mať na vojnu na Ukrajine symbolický vplyv

Pavel Baláž | 28.10.2024 15:00
Tieto jednotky pomôžu ruskému vojnovému úsiliu zabezpečením potrebných vojenských funkcií a zmiernením nedostatku personálu. Ich prítomnosť na úrovniach uvádzaných v USA však nebude rozhodujúca. Tritisíc severokórejských vojakov by predstavovalo menej ako 1-percentný nárast.

Prítomnosť severokórejských jednotiek v Rusku vniesla do dva a pol roka trvajúceho konfliktu divokú kartu. Ruská armáda zúfalo potrebuje ďalšiu živú silu, a to je jeden z prvkov ruského úsilia zaplniť rady bez druhej mobilizácie. Čísla z toho robia viac než len symbolické úsilie, ale vojaci budú pravdepodobne v podporných úlohách a budú tvoriť menej ako 1 percento ruských síl. Úplný rozsah a vplyv však nie sú známe a úsilie by sa mohlo zvýšiť. Na vzniknutý problém sa americké Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie pozrel z niekoľkých strán:

Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie

Má sídlo v hlavnom meste USA Washingtone, D.C. Od svojho založenia v roku 1962 až do roku 1987 bola pridruženou spoločnosťou Georgetown University, pôvodne pomenovaná ako Centrum strategických a medzinárodných štúdií Georgetownskej univerzity. Centrum vykonáva politické štúdie a strategické analýzy politických, ekonomických a bezpečnostných otázok celého sveta so zameraním na otázky týkajúce sa medzinárodných vzťahov, obchodu, technológie, financií, energetiky a geostratégie.

Prečo Rusko chce, aby sa do jeho vojnového úsilia zapojili severokórejské jednotky?

Ruská armáda zúfalo hľadá živú silu, ale chce sa vyhnúť druhej mobilizácii, ktorá by zahŕňala nedobrovoľné povolanie ruských občanov. Problémy s ľudskou silou v Rusku sú verejne známe. Západné odhady sú, že Rusko má približne 610 000 obetí. Americkí predstavitelia odhadujú, že Rusko naverbuje 25 000 až 30 000 nových vojakov mesačne, čo sotva drží krok s hláseným denným počtom obetí 1 000 alebo 30 000 za mesiac. Rusko sa zároveň snaží zvyšovať počty svojich ozbrojených síl. Ruský prezident Vladimir Putin už po tretíkrát od rozsiahlej invázie vydal v septembri 2024 dekrét o rozšírení ruskej armády. Nahradenie obetí a rozšírenie síl si vyžaduje veľa ľudí. Tento nedostatok vojakov je v čase vojny normálny a nie je ojedinelý len v Rusku. Ukrajina sa tiež potýka s nedostatkami pri nahrádzaní obetí, keďže vojna trvá už tretí rok. Počas vojen v Iraku a Afganistane, Vietname a Kórei sa Spojené štáty snažili generovať dostatok vojakov. Rusko má povolancov, ale podľa zákona nemôžu slúžiť mimo ruského územia. Hoci má Putin široké právomoci, toto je zákon, ktorý nebol ochotný porušiť. Stále čelí verejnej mienke a tlaky na ochranu brancov sú obrovské. Rusko uskutočnilo na jeseň 2022 čiastočnú mobilizáciu, ktorá znamenala povolanie 300 000 záložníkov. Hoci bolo povolanie chaotické a neefektívne, zmiernilo tlak na ruské sily počas ukrajinských protiofenzív v Chersone a Charkove. Putin sa pokúsil vyhnúť druhej mobilizácii. Namiesto toho Rusko presadzovalo personálne stratégie, ktoré minimalizujú domáci politický vplyv. Ponúkol teda veľké odmeny dobrovoľníkom, ktorí sa prihlásili, naverboval jednotlivých cudzincov s prísľubom občianstva, naverboval väzňov a ďalších, ktorí nespĺňajú bežné normy, zvýšil maximálny vek na odvod a rozšíril využitie vojakov na zmluvu. Prísun severokórejských jednotiek je v súlade s touto personálnou stratégiou.

Vladimir Putin Čítajte viac Rutte: KĽDR vyslala vojakov do Ruska, nachádzajú sa už v Kurskej oblasti

Čo to znamená pre Severnú Kóreu?

Môže ísť o presun technológií. Peniaze sú pravdepodobne tiež faktorom. Rusko potrebuje vojakov a má peniaze z vývozu ropy. Severná Kórea má vojakov, no zúfalo túži po cudzej mene. Rusko pravdepodobne zaplatí všetky náklady spojené so Severokórejčanmi, ako aj platy pre samotných vojakov. Juhokórejská rozviedka to údajne odhaduje na 2 000 USD na vojaka mesačne. Priemerný vojak nasadený v Rusku z týchto peňazí uvidí len málo. Najviac bude profitovať štát. Tento druh usporiadania medzi bohatými krajinami a chudobnými bojovníkmi nie je nezvyčajný. Spojené štáty zaplatili veľa spojeneckých výdavkov počas vojen v Iraku a Afganistane. Platili aj nasadenie juhokórejských síl počas vojny vo Vietname.

Kim Čong-un / Vladimir Putin / Čítajte viac Rusko a KĽDR si v prípade napadnutia poskytnú vojenskú pomoc
Je takéto nasadenie pre Severnú Kóreu bežné?

Toto nasadenie je historické pre Severnú Kóreu, ktorá predtým vyslala do zahraničia poradné alebo špecializované skupiny, ale nikdy veľké pozemné sily. Počas vietnamskej vojny napríklad vyslala do Severného Vietnamu desiatky bojových pilotov a vojenských poradcov. Počas Jomkipurskej vojny v roku 1973 Severná Kórea vyslala asi 20 špecialistov, aby obsluhovali sovietske raketové systémy, cvičili pilotov a lietali. Malá skupina špecialistov bola nasadená do Sýrie na podporu vlády Bašára Asada počas občianskej vojny, pravdepodobne to boli dve jednotky severokórejských milícií. Na rozdiel od svojej obmedzenej vojenskej prítomnosti v zámorí má Severná Kórea veľkú zahraničnú prítomnosť civilných pracovníkov. Desaťtisíce severokórejských civilistov pracujú na ruských stavbách, čínskych továrňach, reštauráciách a nemocniciach po celej Afrike. To vytvára značné množstvo cudzej meny, z ktorej väčšina ide štátu.

KĽDR, Severná Kórea, vojaci Čítajte viac Lukašenko: Prítomnosť vojakov KĽDR na Ukrajine by viedla k eskalácii
O koľko severokórejských vojakov ide?

Biely dom 23. októbra potvrdil, že od začiatku do polovice októbra prišlo do Ruska približne 3 000 severokórejských vojakov. Juhokórejskí predstavitelia usúdili, že dostali ruské uniformy a preukazy totožnosti a cvičia obsluhu bezpilotných lietadiel a ďalšieho vybavenia. Severná Kórea údajne plánuje do decembra 2024 vyslať do Ruska celkovo štyri brigády alebo 10 000 až 12 000 vojakov a na budúci rok môže vyslať ďalšie jednotky. Inštitút pre štúdium vojny (ISW) cituje správu ruskej tajnej služby s podobne vysokými číslami. Mnohí z týchto vojakov sú údajne súčasťou XI. zboru – alebo „Útočného zboru“ – jednotky špeciálnych síl vycvičenej na infiltráciu, sabotáž infraštruktúry a atentáty. Zbor nadväzuje na históriu jednotky, ktorá v roku 1968 vykonala raziu v Modrom dome, a ktorá sa neúspešne pokúsila zavraždiť juhokórejského prezidenta Park Chung-heea. Juhokórejské ministerstvo obrany odhaduje severokórejské špeciálne jednotky na 200 000 mužov, takže Severná Kórea si väčšinu personálu ponecháva aj po predpokladanom nasadení.

Koreas Tensions Čítajte viac Prvé severokórejské obete na Donbase
Aké dobré sú tieto jednotky?

Efektívnosť severokórejskej armády ako celku je otázna. Hoci je početná a ideologicky pripravená, jej vybavenie je väčšinou zastarané a pripravenosť je slabá pre nedostatok paliva. Vojaci sú často prevelení na pomoc civilnej ekonomike. Utečenci z KĽDR hlásia, že dodávky pre špeciálne operačné jednotky „nie sú plynulé“ kvôli zlým ekonomickým podmienkam. Konvenčné sily cvičia na obranu vlasti a neudržiavajú si spôsobilosti na vonkajšie nasadenie. Namiesto toho sa Severná Kórea zamerala na jadrové zbrane a rakety a vďaka nim sa stala významnou regionálnou silou. ISW uvádza, že Rusi cvičia Severokórejčanov na základniach prevažne na východe Ruska. Ak ide o jednotky špeciálnych operácií, budú oveľa lepšie pripravené ako priemerná severokórejská jednotka. Jednotky plánované na nasadenie zvyčajne prechádzajú špeciálnym výcvikovým programom na ich prípravu a disponujú kompletnou súpravou vybavenia, aj keď iné jednotky by mali byť zanedbané. V každom prípade Severokórejčania prídu vycvičení a organizovaní a nebudú potrebovať dlhú prípravu.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia uarus Čítajte viac Severná Kórea dodáva Rusku polovicu delostreleckých granátov pre vojnu na Ukrajine

Čo budú robiť severokórejské jednotky?

Rusko ani Severná Kórea neoznámili, aká bude úloha týchto jednotiek. Niektorí analytici sa domnievajú, že vojaci by sa mohli zapojiť do hĺbkového prieskumu a priamej akcie, na ktorú boli vycvičení (ak sú skutočne zo severokórejských špeciálnych jednotiek). Nechať tieto jednotky bojovať v prvej línii by však bola riskantná stratégia. Severná Kórea by sa tak stala priamym bojovníkom vo vojne, čo by bolo diplomaticky veľmi ťažké. Ďalej je tu riziko dezercií a väzňov. Obidve možnosti by zahanbili Severnú Kóreu kvôli tomu, čo by títo vojaci mohli povedať. Vzhľadom na to, že Severná Kórea má pod kontrolou štátne médiá, nie je pravdepodobné, že vysoké straty spôsobia znepokojenie. Namiesto toho môžu jednotky vykonávať podporné činnosti, ako je doprava a údržba. Ruská logistika je notoricky zlá a ďalší personál by mohol pomôcť. Úlohy bojovej podpory, ako sú operácie s dronmi, sú možné. Severokórejské špeciálne operačné sily by mohli cvičiť ruské špeciálne jednotky a jednotky, ktoré sú určené na striedanie. V akejkoľvek úlohe by nasadenie Severokórejčanov uvoľnilo ruských vojakov pre službu v prvej línii.

KĽDR / Severná Kórea / Kim Čong-un / Čítajte viac Kim Čong-un vyzval k posilneniu severokórejského jadrového arzenálu

Aký vojenský dopad bude mať toto severokórejské nasadenie?

Viac ako symbolický. Tieto jednotky pomôžu ruskému vojnovému úsiliu zabezpečením potrebných vojenských funkcií a zmiernením nedostatku personálu. Ich prítomnosť na úrovniach uvádzaných v USA však nebude rozhodujúca. Rusko má na Ukrajine podľa odhadov pol milióna vojakov. Tritisíc severokórejských vojakov by predstavovalo menej ako 1-percentný nárast.

Severokórejskí vojaci fasujú ruské uniformy
Video
Údajne ide o Sergejevské cvičisko na ruskom Ďalekom východe. (21. októbra 2024) / Zdroj: Centrum pre strategickú komunikáciu a informačnú bezpečnosť Ukrajiny

Čo je teda potrebné sledovať?

Dve veľké otázky sú, koľko vojakov Severná Kórea vyšle a aké úlohy prevezmú. Ak sú počty obmedzené a úlohy obmedzené na podporu a logistiku, bude to pre Rusko užitočné, ale nie rozhodujúce. Ak sa však úlohy zmenia alebo počty výrazne rozšíria, ako veria Juhokórejčania, potom by to mohlo mať zásadný vplyv na priebeh vojny. To bude jasnejšie v najbližších týždňoch.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ