Ruge: Putin chce udržať Ukrajinu v šedej zóne
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred týždňom predstavil svetu „plán víťazstva“ vo vojne s Ruskom, ktorý by podľa jeho názoru s podporou Západu mohol viesť k rýchlemu ukončeniu vojny. Ale zdá sa, že spojenci Ukrajiny ešte nedosiahli jednotu v Zelenského návrhoch. Prečo? BBC položila túto a ďalšie otázky úradujúcemu námestníkovi generálneho tajomníka NATO Borisovi Rugemu.
Minulý týždeň predstavený „plán víťazstva“ Vladimíra Zelenského by mal podľa ukrajinského prezidenta zastaviť ruskú inváziu a umožniť Ukrajine vyjsť z vojny posilnená. Celkovo ide o päť bodov (a niekoľko tajných príloh, ktorých obsah v súčasnosti poznajú len západní lídri). Tými hlavnými sú oficiálne pozvanie Kyjeva do NATO, rozmiestnenie odstrašovacích síl na ukrajinskom území a povolenie použiť západné zbraňové systémy dlhého doletu na zasiahnutie cieľov v medzinárodne uznávaných ruských hraniciach. Minulý týždeň Zelenskyj položil otázku takto: ak „plán víťazstva“ podporia spojenci, vojna s Ruskom by sa mohla skončiť už budúci rok. Vďaka tomu sa jeho návrhy stali možno hlavnou témou diskusií na svetovej politickej scéne a v tlači.
Čítajte viac Zelenskyj predstavil Najvyššej rade Ukrajiny plán víťazstva18. októbra 2024 si americký prezident Joe Biden, nemecký kancelár Olaf Scholz, britský premiér Keir Starmer a francúzsky prezident Emmanuel Macron na osobnom stretnutí vymenili názory na „plán víťazstva“. Deň predtým diskutovali ministri obrany NATO o podpore Ukrajine. Súdiac podľa verejných vyhlásení západných lídrov a tlačových publikácií, Zelenského plán otvorene podporujú mnohé západné krajiny. Zdá sa však, že dvaja kľúčoví spojenci, Spojené štáty a Nemecko, sú zatiaľ voči jej kľúčovým ustanoveniam skeptickí.
Nemecký kancelár Olaf Scholz podľa agentúry Bloomberg namieta proti vstupu Ukrajiny do NATO v obave z priameho konfliktu medzi alianciou a Ruskom. Naopak, vo Washingtone už údajne nie sú žiadne zásadné námietky voči členstvu Ukrajiny v NATO, tvrdí Le Monde. Spojené štáty však zostávajú skeptické, že by Ukrajine malo byť dovolené použiť americké zbrane proti cieľom v Rusku. Nedávna návšteva Vladimíra Zelenského vo Washingtone to nezmenila. Berlín je tiež proti. Napokon Politico píše, že proti vstupu Kyjeva do aliancie je teraz sedem krajín: okrem USA a Nemecka sú to Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Maďarsko a Belgicko. Zelenskyj v rozhovore pre novinárov 22. októbra zdôraznil, že očakáva, že Ukrajinu prijme NATO presne v rámci medzinárodne uznávaných hraníc krajiny. „Pre mňa je najdôležitejšie dostať pozvanie počas vojny… Toto nie je len pozvanie, ale pozvanie, kým sa vojna neskončila,“ povedal.
Diskusia o podpore Ukrajine sa odohráva na pozadí zmeny vo vedení NATO. V októbri nahradil Jensa Stoltenberga bývalý holandský premiér Mark Rutte vo funkcii generálneho tajomníka aliancie. Povinnosti jeho zástupcu od septembra zastáva 62-ročný Boris Ruge. Ruge je skúsený nemecký diplomat. Počas svojej kariéry stihol pôsobiť ako nemecký veľvyslanec v Saudskej Arábii a bol zástupcom vedúceho nemeckej misie v USA. Do veliteľstva NATO prišiel v roku 2023 – na post námestníka generálneho tajomníka pre politické záležitosti a bezpečnostnú politiku. BBC sa s ním stretla na okraj konferencie v Rige, kde sa hovorilo o budúcnosti Ukrajiny, NATO a európskej bezpečnosti.
Čítajte viac Zelenskyj: Navrhujeme, aby sa partneri vyjadrili, ako vidia koniec vojnyBBC: Prezident Zelenskyj práve oznámil svoj „plán víťazstva“. Jeho najdôležitejšími časťami sú pozvanie do NATO a povolenie zasiahnuť ciele v Rusku západnými zbraňami dlhého doletu. Zdá sa, že väčšina členov EÚ a NATO to podporuje. Niektorí z najdôležitejších spojencov sú však stále skeptickí, ako napríklad USA a Nemecko. Je to podľa vás spravodlivé hodnotenie? A kedy môžeme očakávať vstup Ukrajiny do NATO?
Boris Ruge: Existuje niekoľko aspektov. Po prvé, hlavy štátov a vlád NATO vyhlásili, že budúcnosť Ukrajiny spočíva v NATO. Pred pár mesiacmi vo Washingtone povedali, že Ukrajina je na nezvratnej ceste k členstvu v NATO. Nie sú to len slová – oni to naozaj myslia vážne. Toto je teda smer jazdy. O tom, či má byť Ukrajina členom NATO alebo nie, sa nevedie žiadna debata. Smer je už určený. Prezident Zelenskyj žiada pozvanie, čo je ďalší krok. Už je to témou dňa. Myslím, že toto bude predmetom diskusie.
Čítajte viac Ministri obrany krajín G7 podporujú „nezvratnú cestu“ Ukrajiny k úplnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATOTakže ešte nemáme časový rámec?
Nemáme časový rámec. Ale máme 32 spojencov, 32 vlád, ktoré sa musia spojiť, aby podporili toto rozhodnutie, však? Toto sa musí stať ako prvé. Myslím, že každý chápe, že z ukrajinského pohľadu je dobré dostať pozvanie čo najskôr. Ale konáme na základe konsenzu, takže potrebujeme získať súhlas všetkých 32 spojencov. Prezident Zelenskyj so svojím víťazným plánom teraz robí ďalší pokus posunúť tento proces vpred. Pozvanie teda v určitom okamihu príde. Uvidíme, kedy sa to stane. Teraz vám neviem povedať, či to bude v najbližších mesiacoch, pred ďalším samitom alebo na najbližšom samite – uvidíme. A potom, samozrejme, máme celý proces v NATO medzi pozvaním a vstupom Ukrajiny.
Kedy sa teda stane členom NATO?
Ako môžete vidieť z Fínska a Švédska, tento proces historicky trvá dlhšie. V prípade Fínska a Švédska to bolo na historické pomery pomerne rýchle. Ale medzi pozvaním a členstvom je určitý časový odstup.
Myslíte si, že hlavným dôvodom, prečo niektorí členovia NATO váhajú s podporou, je strach z vyprovokovania Ruska a ďalšej eskalácie vojny zvyšovaním Putinovej agresie? Aké sú ich hlavné pochybnosti?
Pre niektorých spojencov je otázkou, či Ukrajina napreduje so svojím reformným plánom. Napríklad americká vláda nedávno verejne vyhlásila potrebu reformy. Je súčasťou balíka. Každá krajina, ktorá chce vstúpiť do NATO, musí vykonať reformy, aby sa stala kompatibilnou s NATO z čisto vojenského hľadiska. Hovoríme tomu interoperabilita v zmysle civilnej kontroly armády, boja proti korupcii a podobne. Čaká nás teda veľa práce. Týka sa to nielen Ukrajiny, ale Ukrajina to tiež potrebuje.
Čítajte viac Americký minister obrany rokoval v Kyjeve o pláne Ukrajiny a jej vstupe do NATOPrezident Zelenskyj opakovane povedal, že podpora jeho plánu by mohla viesť k zmysluplným rokovaniam s Ruskom už na budúci rok. Verí, že koniec tejto vojny môže prísť skôr, ako mnohí očakávajú. Naozaj si myslíte, že je to možné? A čo by podľa vás mohlo prinútiť Putina vstúpiť do skutočných rokovaní s Ukrajinou bez pre neho najdôležitejšej podmienky – zrieknutia sa území Ukrajiny? Myslíte si, že Ukrajina bude o tom s Ruskom vôbec rokovať? V každom prípade je to pre Putina jednoznačne dôležité – nechce sa vzdať už dobytých území.
Som diplomat, viem, že diplomacia je založená na skutočných veciach. A keď máte konflikt a zvažujete prímerie alebo mierovú dohodu, veľmi dôležitá, možno najdôležitejšia, je situácia na bojisku. To, čo sme urobili ako NATO, čo urobili Európska únia a ďalšie krajiny sveta, je obrovská, bezprecedentná podpora pre Ukrajinu. Cieľom je zabezpečiť, aby Ukrajina mohla bojovať s Ruskom, brániť sa, zachovať si svoju politickú nezávislosť, suverenitu a uplatňovať svoje právo na vstup do EÚ a NATO. Toto je podstata veci. Ale áno, myslím si, že je to úplne možné. A nezabúdajme, že Rusko nedosiahlo svoje strategické ciele na Ukrajine. Spôsobilo obrovské škody. Zabilo veľa ľudí: mužov, ženy, deti, starých ľudí. Zničilo energetickú infraštruktúru. Rusko nie je v Kyjeve. Rusko bolo vyhnané z veľkých oblastí Ukrajiny, ktoré pôvodne okupovalo. Ale robí malé, malé pokroky v Donbase. Úžasné! (s iróniou) Rusko ničí jedno mesto za druhým – Vuhledar bol najnovším príkladom. Vytvára tieto územia smrti a deštrukcie a potom ich okupuje. Gratulujem! (s iróniou) Prezident Zelenskyj od nás žiada veľkú vojenskú podporu, jej zachovanie a zrušenie obmedzení používania zbraňových systémov. A argument, ktorý uvádza, je, že to Ukrajinu postaví do [silnej] pozície na rokovaniach s Ruskom. Myslím si, že o tom budú musieť premýšľať spojenci NATO a ďalšie krajiny.
Čítajte viac Je Ukrajina pripravená na ústupky Ruskej federácii? Nie, nie je!Územná otázka je však najbolestivejšia, pretože hovoríme o ľuďoch, ktorí žijú na Ukrajine. Áno, mestá sú v ruinách, ale toto je stále ukrajinská pôda, ktorá zostáva pod ruskou okupáciou. A to ma privádza k ďalšej otázke – čo považujete za víťazstvo Ukrajiny? Pretože prezident Zelenskyj dlhé mesiace hovoril, že jeho cieľom je vrátiť všetky ukrajinské územia so stavom k roku 1991. Myslíte si, že je možné dosiahnuť tento konkrétny cieľ bez priamej účasti NATO, bez vyslania vojakov? Dá sa to dosiahnuť diplomaciou?
Viete, že o podmienkach a presných cieľoch týchto mierových rokovaní musí rozhodnúť Ukrajina. S jedinou výnimkou: členstvo v NATO. Ukrajina sa nemôže sama rozhodnúť, že sa stane členom NATO a kedy sa ním stane. Aj keď samotná dráha už bola určená. Budúcnosť Ukrajiny je v NATO. Kedy sa tak stane, rozhodne 32 členov NATO. Kedy bude vydaná pozvánka, kedy sa vlastne bude môcť Ukrajina pripojiť. A územná otázka je niečo, čo si Ukrajina musí vyriešiť sama. Povedal by som, že pre prezidenta Putina nie je územná otázka možno najdôležitejšia. Pre prezidenta Putina je dôležitejšie zachovať Ukrajinu ako súčasť metropoly v akejsi šedej zóne. To je pre neho úspech – udržať Ukrajinu mimo NATO, mimo EÚ. A tým zachovať sivú zónu v srdci Európy. Náš smer je však iný. Ukrajina by mala vstúpiť do NATO a mala by mať možnosť vstúpiť do Európskej únie.
Čítajte viac Zelenskyj o dosiahnutí mieru: Žiadne obchodovanie s územiamiMyslíte si, že zatiaľ čo členovia NATO diskutujú o pozvánke na vstup do aliancie – ako ste povedali, ide o zložitý proces a všetci musia dospieť k spoločnému názoru – Ukrajina môže dostať nejaké ďalšie bezpečnostné záruky, podľa príkladu piateho článku [Severoatlantickej zmluvy, čo znamená, že útok na jedného člena NATO sa považuje za útok na všetkých]? Nejaké vojenské záruky na ochranu území, ktoré už Ukrajina kontroluje? Je možná nejaká prechodná možnosť?
Máme už viac ako 20 bezpečnostných dohôd medzi Ukrajinou a inými krajinami, ktoré sa vo veľkej miere týkajú pokračovania vojenskej podpory. A dá sa predpokladať, že Ukrajina v intervale medzi pozvaním a plným členstvom v NATO bude hľadať dodatočné bezpečnostné záruky. Prejdeme cez ten most, keď sa k nemu dostaneme. Každá členská krajina NATO zvyčajne rozhoduje o takýchto zárukách nezávisle.
Čítajte viac Rusko neponúka Ukrajine mier, ale kapituláciuZdá sa, že NATO a Európa prešli v tejto otázke dlhú cestu. Pamätám si, že keď začala vojna, hovorilo sa o tom, že o takýchto bezpečnostných zárukách či členstve v NATO sa v prípade krajiny, ktorá nekontroluje svoje hranice, nedá ani diskutovať.
Len zopakujem: smer je úplne jasný. Budúcnosť Ukrajiny je v NATO. Našou úlohou teraz – videli sme to na poslednom stretnutí ministrov obrany NATO – je zabezpečiť, aby Ukrajina dostala vybavenie a finančnú podporu na pokračovanie boja. A chceme, aby pán Putin nemohol dosiahnuť svoje strategické ciele. Doteraz sa mu ich nepodarilo dosiahnuť. Chceme to tak udržať. A potom chceme priviesť Ukrajinu do NATO. To je podstata.
Ukrajina neočakáva, že „plán víťazstva“ bude schválený pred prezidentskými voľbami v USA 5. novembra: podľa Zelenského sa pozornosť amerických úradov teraz sústreďuje na ne. To isté platí pre pripravenosť Ruska začať akékoľvek rokovania. „Závisí to od volieb v Spojených štátoch. Myslím si, že budú sledovať americkú politiku v tejto otázke,“ je presvedčený ukrajinský prezident.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ