Na Ukrajine už sú prvé stíhačky F-16 od západných spojencov
Na Ukrajinu dorazili prvé stíhacie lietadlá F-16, ktoré krajine brániacej sa už tretím rokom rozsiahlej ruskej vojenskej agresii prisľúbili spojenci Kyjeva z radov štátov Severoatlantickej aliancie. Napísali to dnes agentúry Bloomberg a AP s odvolaním sa na svoje zdroje. Počet dodaných lietadiel nie je jasný, podľa Bloombergu je skôr menší. Ukrajina prijatie týchto lietadiel zatiaľ nepotvrdila.
Čítajte viac Podľa Washington Post stíhacie lietadlá F-16 nemusia znamenať pre Ukrajinu výhoduUkrajinskí činitelia žiadajú západných spojencov o stroje americkej výroby F-16 už dlho, sú podľa nich potrebné, aby pomohli krajine brániť pred častými ruskými vzdušnými údermi. Západ pristúpil k poskytnutiu týchto bojových lietadiel Ukrajine váhavo, urobil tak po predchádzajúcich obavách, že vyzbrojenie Ukrajiny pokročilými západnými zbraňami by ďalej eskalovalo vojnu s Ruskom, podotkla AP.
Čítajte viac Podarí sa Ukrajine pomocou stíhacích lietadiel F-16 zvrátiť vývoj vojny?Osem desiatok lietadiel F-16 Ukrajine sľúbili Belgicko, Dánsko, Holandsko a Nórsko, ale väčšina z nich bude zrejme k dispozícii až o niekoľko rokov. Rovnako v súčasnosti nie je jasné, koľko F-16 už na Ukrajinu priletelo, agentúry neuvádzajú ani to, ktoré krajiny ich teraz Kyjevu dodali. Koľko stíhačiek Kyjev dostane tento rok, nie je jasné, ale nebude to viac ako jedna letka, čiže asi 20 lietadiel, napísal pred pár dňami list The Washington Post (WP). Stíhačky pravdepodobne posilnia ukrajinskú protivzdušnú obranu. Ukrajinskí a západní predstavitelia podľa denníka upozornili, že lietadlá pravdepodobne nebudú mať okamžitý dopad na situáciu na bojisku. Aspoň spočiatku podľa nich nebudú lietať blízko frontovej línie.
Nie je jasné ani to, či ukrajinskí piloti, ktorí v uplynulých mesiacoch absolvovali výcvik u svojich západných spojencov, budú môcť bojové lietadlá okamžite používať, alebo proces potrvá dlhšie, cituje dnes Bloomberg svoje zdroje. Aj keď je zatiaľ počet lietadiel malý, dodanie lietadiel by podľa tejto agentúry malo Kyjevu časom pomôcť vybudovať kapacitu, ktorá by mohla zasadiť ranu ruskej vzdušnej prevahe.
Čítajte viac Podľa Blinkena sú stíhacie lietadlá F-16 na ceste na UkrajinuStroje F-16 americkej výroby sú jednou z najžiadanejších položiek Ukrajiny smerom k západným spojencom, ktorí jej finančne i vojensky od februára 2022 pomáhajú brániť sa proti rozsiahlej ruskej invázii. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už skôr vyhlásil, že Ukrajina potrebuje viac ako 100 lietadiel F-16, aby mohla bojovať s obrovským ruským letectvom. Kyjev odhaduje, že ruské letectvo disponuje až dvoma stovkami stíhačiek. Po mnohých mesiacoch žiadostí sa predvlani v novembri v Rumunsku otvorilo nové stredisko pre výcvik na lietadlá F-16, kde cvičia tiež ukrajinskí piloti a pozemný personál. Lietadlá pre výcvikové stredisko poskytlo Holandsko a expertov pre výcvik pilotov a pozemného personálu potom terajší výrobca, spoločnosť Lockheed Martin.
Po americkom letectve sa prvým zahraničným používateľom F-16 stal Izrael, ktorý v roku 1980 prevzal dodávku pôvodne určenú pre zvrhnutý šáhov režim v Iráne. Izraelčania sa tiež stali prvými, kto nový stroj nasadil do akcie, keď v júni 1981 osem stíhacích bombardérov v sprievode šiestich stíhačiek F-15 zničilo iracký jadrový reaktor v Osiraku. Po USA a Izraeli nasledovali takmer tri desiatky krajín, popri členských štátoch NATO to boli aj ďalší americkí spojenci ako Bahrajn, Pakistan či Južná Kórea. S viac ako 4600 vyrobenými kusmi patrí F-16 k najrozšírenejším lietadlám na svete, hoci napríklad lietadiel MiG-21 vzniklo o 7000 viac.