Veľká Británia prvýkrát otestovala laserovú zbraň namontovanú na obrnenom vozidle britskej armády
Je zrejmé, že britské ministerstvo obrany má vysoké očakávania od zbraní s riadenou energiou. V apríli, po sľubných skúškach, oznámilo, že Kráľovské námorníctvo urýchli inštaláciu laserového systému DragonFire na paluby svojich popredných lodí, aby doplnilo ich schopnosti zem-vzduch.Systém DragonFire, vyvinutý spoločnosťami MBDA UK, Leonardo UK a QinetiQ, ako súčasť programu spusteného v roku 2017 Laboratóriom pre vedu a technológie obrany (Dstl) a pýši sa výkonom 50 kW, by bol dostatočne presný na to, aby dosiahol mincu na jednu míľu. Jeho skutočné schopnosti sú však utajované.
Čítajte viac Britská armáda chystá mobilizačné cvičenie pre svojich záložníkovO niekoľko týždňov neskôr, ministerstvo obrany oznámilo, že 7. skupina protivzdušnej obrany britskej armády čoskoro otestuje rádiofrekvenčne riadenú energetickú zbraň (RFDEW – Radio Frequency Directed Energy Weapon), ktorej princípom je vyžarovať silný elektromagnetický signál s cieľom poškodiť, alebo dokonca zničiť elektrické a elektronické obvody systémov protivníka. RFDEW, vyvinutá spoločnosťou Thales UK pre tím „Hersa“ agentúry „Defense Equipment and Support“ (DE&S), s technickou podporou od Dstl, by napríklad dokázala neutralizovať roj dronov iba za 10 pencí (12 eurocentov). Jej schopnosti však treba ešte vylepšiť, jeho dosah je zatiaľ jeden kilometer.
Čítajte viac Čína obvinila britskú tajnú službu MI6 z náboru vládnych zamestnancovTím „Hersa“ má na ceste ďalší projekt. V skutočnosti Dstl práve úspešne otestoval laserovú zbraň namontovanú na obrnenom transportéri „Wolfhound“ britskej armády. Oznámilo to Ministerstvo obrany 22. júla 2024. „Po prvý raz inžinieri úspešne otestovali vysokovýkonnú laserovú zbraň z bojového vozidla britskej armády,“ uviedlo v tlačovej správe. „Táto prelomová skúška, vykonaná na strelnici Dstl v Porton Down ukázala, že laserová zbraň neutralizuje ciele na vzdialenosť väčšiu ako 1 km,“ dodalo. „Vysokovýkonná laserová zbraň namontovaná na obrnenom vozidle Wolfhound britskej armády predstavuje významný pokrok v programe zbraní s riadenou energiou, poskytuje zvýšenú operačnú výhodu na bojisku,“ uviedlo na záver ministerstvo.
Čítajte viac Kráľovská námorná pechota dostane novú výzbroj: Šesť moderných lodí na obzoreSpomenutá laserová zbraň nie je len verziou DragonFire určenou pre britské pozemné sily. Je to vysokoenergetický laserový zbraňový systém (HELWS), vyvinutý spoločnosťou Raytheon UK, dcérskou spoločnosťou americkej skupiny RTX. „Ľahká a prenosná HELWS je prvou laserovou zbraňou integrovanou do pozemného vozidla, ktorá sa má používať vo Veľkej Británii. Bola navrhnutá tak, aby zostrelila drony triedy 1, pričom bude kompatibilná s existujúcimi systémami protivzdušnej obrany vrátane radarov, systémov velenia a riadenia a iných platforiem,“ vysvetlila firma Raytheon UK.
Čítajte viac Nie ukrajinské, ale britské drony zničili ruskú flotilu v Čiernom mori. Prezradil to minister obrany„Dokázali sme, že vysokoenergetický laserový zbraňový systém Raytheon dokáže sledovať a útočiť na ciele, aj keď je namontovaný na vozidle,“ povedal James Gray, generálny riaditeľ Raytheon UK. „Rýchlosť, s akou bola táto schopnosť implementovaná, bola možná len vďaka tvrdej práci našich priemyselných partnerov vo Veľkej Británii a technológii vyvinutej spoločnosťou Raytheon,” dodal. Podľa informácií ministerstva obrany potrebuje táto laserová zbraň na obsluhu iba dve osoby. Navyše sa ľahko používa, pretože na to, aby fungovala, by stačili dva týždne výcviku. „Ďalšia fáza testovania bude zahŕňať personál britskej armády. Bude tiež zahŕňať podrobnejšie vyhodnotenie schopností a výhod tohto systému v reálnych scenároch,“ povedal.
Test novej laserovej britskej zbrane DragonFire (Britské ministerstvo obrany, marec 2024):
Americká armáda nedávno poskytla zmiešanú spätnú väzbu týkajúcu sa svojich obrnených vozidiel Stryker DE M-SHORAD vybavených laserovým systémom dodávaným spoločnosťami Raytheon a Kord Technologies. „Vidíme, že s riadenými energetickými zbraňami sú spojené výzvy v závislosti od úrovne ich výkonu. 50 kilowattov výkonu je ťažké integrovať do vozidla, ktoré sa musí neustále pohybovať v dôsledku rozptylu tepla, množstva potrebnej elektroniky a opotrebovania v taktickom prostredí v porovnaní s pevným miestom,“ vysvetlil Doug Bush, vedúci akvizícií US Army počas parlamentného vypočutia v máji 2023.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ