Medvedev: Vstup Ukrajiny do NATO by bol vyhlásením vojny Rusku
Medvedev tvrdí, že iba obozretnosť zo strany NATO môže zabrániť zničeniu Zeme. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Dmitrij Anatolievič Medvedev (58 rokov) je ruský politik. V minulosti tretí prezident Ruskej federácie a desiaty predseda vlády Ruskej federácie, v súčasnosti podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie. Od mája 2012 predseda strany Jednotné Rusko. Pôvodne pôsobil ako právnik, kandidát právnických vied.
Lídri členských krajín NATO minulý týždeň na summite vo Washingtone prisľúbili, že Ukrajinu budú podporovať v jej „nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v Aliancii“. Kyjev však nedostal pozvánku ani časový harmonogram pristúpenia, o ktorý sa vojnou zmietaná krajina usiluje.
Čítajte viac Medvedev vysvetlil, ako by nový „Majdan“ mohol dotlačiť Kyjev ku kapituláciiMedvedev, súčasný zástupca Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, v rozhovore pre ruský týždenník povedal, že členstvo Ukrajiny v NATO by presahovalo rámec priamej hrozby pre bezpečnosť Moskvy. „V podstate by to bolo vyhlásenie vojny – aj keď s odkladom. Kroky, ktoré proti nám už roky podnikajú protivníci Ruska, vrátane rozširovania Aliancie, dostávajú NATO do bodu, z ktorého niet návratu,“ vyhlásil.
Čítajte viac Kyjev chce usporiadať ďalší mierový summit ešte pred americkými voľbamiV súlade s doterajšími vyjadreniami Kremľa Medvedev uviedol, že Rusko neohrozuje NATO, ale bude reagovať na údajné pokusy Aliancie o presadenie svojich záujmov. Odpoveď Moskvy bude podľa neho tvrdšia v závislosti od počtu týchto pokusov. „Či to rozbije celú planétu na kúsky, závisí len od obozretnosti (NATO),“ varoval.
Čítajte viac Stoltenberg sumarizoval výsledky summitu NATOMedvedev, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, zastával post prezidenta Ruskej federácie v rokoch 2008 až 2012. Západ ho vtedy považoval na ruské pomery za liberálnejšieho politika, teraz sa však podľa Reuters prezentuje ako nekompromisný zástanca ruskej invázie na Ukrajinu, ktorý varuje USA a ich spojencov, že vyzbrojovanie Kyjeva môže viesť k jadrovej apokalypse.
18. prápor ukrajinskej námornej pechoty (júl 2024):
NATO vzniklo po druhej svetovej vojne ako obranná aliancia v reakcii na rozpínavosť Sovietskeho zväzu, najmä v krajinách, ktoré oslobodila Červená armáda. Kremeľ vníma postupné rozširovanie Aliancie ako prejav agresie, doplnila agentúra Reuters.