VIDEO: Americká armáda bude zachytávať drony do sietí. Pomocou dronov
Keď sa v roku 2017 stíhačka F‑22 Raptor skoro zrazila s lacným lietajúcim dronom, velenie amerického letectva dostalo povolenie zostreliť akékoľvek bezpilotné lietajúce objekty, ktoré sa dostávajú príliš blízko k letiskám.
Strieľať drony nad mestom ale nie je najideálnejšie riešenie tohto rastúceho problému. Americká armáda preto prišla s novým riešením. Na neznáme drony preto vyšlú vlastné drony, ktoré ich chytia do siete.
Armádna Obranná inovačná jednotka (DIU) uzatvotila zmluvy so spoločnosťou Fortem Technologies pre svoj anti-dronový systém SkyDome. Ten zahŕňa radarový systém k detekcii dronov a takzvaných „DroneHunters”, čo sú drony vybavené vystreľovacou sieťou, ktorá cudzí dron uzemní.
Lovci dronov „DroneHunters” budú lietať samostatne a pokyny k „lovu” dostanú z pozemných radarov a senzorov. Poďla technického riaditeľa spoločnosti Fortem, Adama Robertsona, ide o do istej miery o spôsob, akým by zviera alebo človek mohol loviť vo voľnej prírode. „Využíva údaje získané z každého zo senzorov spolu, rovnako ako mozog,” dodal Robertson.
Hneď po detekcií problémového dronu, lovci automaticky stúpajú do výšky a nasledujú svoj cieľ. „Lovci môžu vidieť tieto drony zo stoviek metrov,” povedal Robertson. Po tom, čo chytia objekt do siete, vrátia sa späť.
Zachytávanie dronov do sietí má podľa armády niekoľko výhod. Vyhne sa tomu, aby zostrelený dron spadol napríklad do davu ľudí alebo na cestu. Rovnako získate viac z forenznej analýzy, ktorá môže ukázať, kto drona spustil a odkiaľ.
Robertson uviedol, že zmluva s DIU bola v hodnote niekoľkých miliónov dolárov, hoci sumu odmietol bližšie špecifikovať.
Lovcov dronov v akcii si môžete pozrieť vo videu:

Študent posledného ročníka žurnalistiky na Univerzite Komenského. Redaktor zameraný na technológie, IT a kyberbezpečnosť.