Slovenskí leteckí záchranári zasahovali v 2800 prípadoch

Záchranárske vrtuľníky a lietadlá spoločnosti Air-Transport Europe (ATE), ktorá má na Slovensku monopol pre leteckú pomoc, vzlietli k zraneným či chorým pacientom v minulom roku 2822-krát.
Celkovo tak piloti ATE strávili vo vzduchu viac ako 2810 hodín. Najčastejšie pomáhali zraneným pri dopravných nehodách, lesných úrazoch a turistom vo vysokohorskom prostredí.
Informovala o tom hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková. Posádky zo siedmich stredísk na Slovensku v zložení pilot, lekár a operátor pomohli celkovo 2147 ľuďom v tiesni, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2018 nárast o 11 percent.
Najviac lietajú z Banskej Bystrice
Najvyťaženejšie stredisko spomedzi všetkých siedmich základní na Slovensku bolo v minulom roku stredisko v Banskej Bystrici, ktoré zachraňovalo a pomáhalo 352-krát. Tesne za ním nasledovalo stredisko Košice so svojimi 349 zásahmi a do tretice to boli strediská Žilina a Nitra, ktoré mali zhodne po 331 záchranných akcií.
Priamo do terénu leteli záchranári 862-krát, pričom najčastejšie pomáhali zraneným pri dopravných nehodách, vrátane cyklistov, lesných úrazoch a turistom vo vysokohorskom prostredí.
„Práve v exponovanom a ťažko dostupnom teréne pre pozemnú záchranu je využitie leteckej techniky za pomoci špeciálnej záchrannej činnosti obrovským časovým benefitom. Spolu 182-krát vysadili v roku 2019 operátori svojich kolegov – lekárov z paluby vrtuľníka pomocou navijaka priamo k zraneným, aby ich z miesta mohli okamžite evakuovať a previezť do príslušného zdravotníckeho zariadenia,” povedala Hopjaková.
Popri Slovákoch najviac ratovali Čechov
Čo sa týka národnosti, po domácich najčastejšie leteli záchranárske tímy na pomoc českým pacientom, nasledovali poľskí a napokon to boli nemeckí pacienti. V rámci medzinemocničných, takzvaných sekundárnych prevozov z oblastných nemocníc do vyššie špecializovaných zdravotníckych zariadení previezli posádky spolu 1355 pacientov. Z toho najvyšší počet tvorili už tradične pacienti s diagnózami akútny infarkt myokardu a cievna mozgová príhoda.
Prúdovým lietadlom najmä deti do Nemecka
„Prúdové lietadlo spoločnosti ATE v medicínskej úprave najčastejšie prepravovalo detských pacientov. Najväčšiu časť tvorili pacienti v rámci plánovanej transplantácie pečene a následné pravidelné kontrolné vyšetrenia po absolvovaní transplantácie v špecializovanom zdravotníckom zariadení v nemeckom Essene,” povedala Hopjaková a dodala, že prúdovým lietadlom takto previezli 70 pacientov.
Expandujú do Českej republiky
„Záchranársky vrtuľník so svojim tímom na základni v Olomouci v Českej republike letel uplynulý rok na pomoc spolu 605 pacientom,” povedala Hopjaková s tým, že okrem stredísk na Slovensku sa ATE stala v Česku v roku 2017 víťazom v tendri prevádzkovateľa vrtuľníkov leteckej záchrannej služby v Olomouckom kraji a od budúceho roka budú lietať aj v Moravskosliezskom kraji.
„Veríme, že v oboch strediskách uplatníme naše dlhoročné skúsenosti s prevádzkovaním leteckej záchrannej služby na Slovensku, kde už takmer tri dekády zabezpečujeme nonstop prevádzku na strediskách Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS),“ uviedol generálny riaditeľ ATE Milan Hoholík.
