Český minister obrany dá preveriť tender na radary, no všetko je v poriadku, tvrdí

Všetko je v poriadku a radary nekupujeme draho. To tvrdí český minister obrany Lubomír Metnar (ANO) po poslaneckej kritike nákupu pasívných radarov od českej spoločnosti ERA, ktorá je dcérskou firmou Omnipolu. Napriek tomu nechá celý tender preveriť.
České ministerstvo obrany vo svojom vyhlásení konštatuje, že kritici nákupu sú mimo. „Kritika vychádza zo zlého predpokladu, že Česká republika nakupuje rovnaký systém, ako NATO obstaralo v roku 2014,” tvrdí hovorca ministerstva Jan Pejšek. Ako ďalej dodáva, tak česká armáda kupuje úplne niečo iné. „Okrem šiestich rokov, kedy sa zvýšili ceny, tak podstatné je, že český systém je bojový, plne autonómny s balistickou ochranou a najmä mobilný. NATO má stacionárny systém a bez balistickej ochrany,” tvrdí hovorca Pejšek.
NATO má aj desaťročný servis, Česi nie
Tlačová správa z roku 2014 však hovorí niečo iné. Píše sa v nej, že ide o „mobilné a chránené” zariadenie. „Systém zahŕňa nákladné vozidlá, prívesy a generátory. Možno ho ľahko premiestniť do miesta operácie a potom rýchlo uviesť do prevádzky,” uvádza správa.
Pre NATO dodala pasívne radary tá istá pardubická firma ERA, ktorá ich dodá aj českej armáde. ERA sa pre NATO radary vyrába, sa zaviazala, že bude NATO poskytovať v rámci ceny 10 rokov servis. Ministerstvo obrany servisnú zmluvu má ešte len riešiť a cena sa tým pádom ešte zvýši.
Hovorkyňa spoločnosti ERA, Lenka Reichová na otázku Práva odpovedala, „že každý z týchto systémov je navrhnutý pre iné využitie, líšia sa v špecifikácii.” Na otázku v čom sa konkrétne odlišujú, hovorkyňa z obchodných dôvodov neodpovedala.
České ministerstvo obrany objednalo pasívne radary za 1,245 mld. Kč (49,8 mil. €) a NATO kúpilo v roku 2014 obdobný systém za 17,4 mil. eur. „Okrem radarov však dostaneme aj päť nákladných vozidiel Tatra T‑815 8x8, dve terénne vozidlá, päť stanov, vysielačky, počítače a podobne, ” konštatuje Pejšek.
Ako však dodal, tak minister Metnar vydal pokyn, aby celý nákup preveril aj nezávislý dohľad nad verejným obstarávaním. Aký konkrétny úrad, či zložka ministerstva to má byť však nespresnil.
Kritika od poslancov
Poslanci výboru pre obranu vo štvrtok kritizovali českého ministra obrany Lubomíra Metnara. Podľa nich rezort zaplatil za radary Vera NG príliš veľa. Podľa nich ide pritom o trojnásobne vyššiu sumu, akú zaplatilo NATO za podobný systém pred piatimi rokmi.
„Zdá sa mi to veľmi predražené. Budeme to riešiť na ďalšom výbore pre obranu. Pán minister musí počítať s mojimi otázkami, pretože keď sme tento nákup plánovali, tak sa počítalo s čiastkou 600 až 800 miliónov,” povedala pre denník Právo členka výboru a exministerka obrany Karla Šlechtová.
Podľa predsedníčky výboru pre obranu Jany Černochovej nie je bežné, aby sa cena za niekoľko rokov strojnásobila. Na otázku, ako si český rezort obrany vysvetľuje, že cena je rozdielna dostala odpoveď, že ide o odlišnú technológiu.
O decembrovom nákupe nových 3D radarov pre českú armádu sme písali tu.
