Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

The New York Times: V internom dokumente FSB označuje Číňanov za nepriateľov Ruska

Čína a Rusko si navzájom nedôverujú, uvádza sa v dokumente, v ktorom sa uvádza, že Čína testuje svojich agentov detektormi lži po ich návrate z Ruska, pozorne sleduje 20 000 ruských študentov na čínskych univerzitách a snaží sa verbovať Rusov, ktorí sú ženatí s Číňankami, ako potenciálnych špiónov.

08.06.2025 11:20
debata

Ruský prezident Vladimir Putin verejne vyhlásil, že priateľstvo medzi Ruskom a Čínou je neotrasiteľné a že strategická vojenská a hospodárska spolupráca oboch krajín je v zlatom veku, ale tajná spravodajská jednotka FSB považuje Číňanov za protivníkov, informoval 7. júna denník The New York Times s odvolaním sa na interné dokumenty ruskej spravodajskej služby. Informuje o tom ruský server Meduza.

Čínsky dron Rainbow-9 Čítajte viac Čínsky dron Rainbow-9 môže zmeniť vzdušný boj vďaka svojej autonómii a využívaniu umelej inteligencie

Novinári sa o tom dozvedeli z osemstranového dokumentu, ktorý vypracovala 7. sekcia Oddelenia kontrarozviednych operácií. Je zodpovedná za boj proti špionáži z Číny a ďalších ázijských krajín. NYT získal dokument od hackerskej skupiny Ares Leaks. Autori novín poznamenali, že nie je možné na 100 % potvrdiť pravosť dokumentu, ale zástupcovia šiestich západných spravodajských služieb, ktorým novinári ukázali správu FSB, uviedli, že vyzerá ako pravá. Predložený dokument najúplnejšie ukazuje, ako sa ruská kontrarozviedka správa k Číne, poznamenáva publikácia. Dokument nie je nijako datovaný, pravdepodobne ide o koncept, ale z obsahu vyplýva, že bol napísaný koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024.

Čínski hackeri Čítajte viac FBI ponúka 10 miliónov dolárov za informácie o čínskych hackeroch zo skupiny Salt Typhoon

Autori interného dokumentu FSB uviedli, že Čína predstavuje vážnu hrozbu pre bezpečnosť Ruska, pretože sa čoraz viac snaží verbovať ruských špiónov, snaží sa získať tajné vojenské technológie prilákaním nespokojných ruských vedcov, monitoruje ruskú vojenskú aktivitu počas vojny na Ukrajine, pripravuje sa na vznesenie územných nárokov voči Rusku a venuje sa špionáži v Arktíde. Dokument, ktorý získal denník The New York Times, podrobne opisuje záujmy čínskych spravodajských služieb v Rusku vrátane stôp po „starovekých čínskych národoch“ na Ďalekom východe.

AZ26 Moskva - Na snímke vpravo ruský prezident... Foto: Mikhail Korytov
Vladimir Putin a Si Ťin-pching AZ26 Moskva - Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa rozprávajú počas sledovania vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Európe v Moskve 9. mája 2025. FOTO TASR/AP

Rusko-ukrajinská vojna

  • Čínske spravodajské služby sa snažia pochopiť, ako Rusko bojuje proti armáde podporovanej Západom. Od začiatku vojny prichádzajú do Ruska zástupcovia čínskych obranných spoločností a inštitútov prepojených s čínskymi spravodajskými službami, aby lepšie pochopili priebeh vojny. „Pre Peking sú obzvlášť zaujímavé informácie o metódach vedenia bojových operácií s použitím dronov, modernizácii ich softvéru a metódach boja proti novým typom západných zbraní,“ uvádza sa v dokumente FSB. Čína sa tiež zaujíma o skúsenosti Vagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti, ktorej žoldnieri sa zúčastnili rôznych vojenských kampaní vrátane invázie na Ukrajinu.
Kaspersky - obrázok vytvorený umelou inteligenciou Čítajte viac Švajčiarsko vyšetruje únik informácií z tajnej služby pre ruskú rozviedku

Vývoj v letectve

  • V dokumente sa tvrdí, že Peking sa snaží prekonať priepasť s v oblasti vývoja v letectve, čo je prioritným cieľom Číny. Čínske spravodajské služby sa zameriavajú na vojenských pilotov a vedcov, ktorí sa zaoberajú aerohydrodynamikou, riadiacimi systémami a aeroelasticitou. Čína tiež hľadá špecialistov, ktorí sa podieľali na výrobe ekranoplánu – sovietskeho plavidla na dynamickom vzduchovom vankúši. Z dokumentu nie je jasné, či sa Čína snaží len nalákať takýchto špecialistov na prácu vo svojich podnikoch, alebo ich verbuje ako špiónov, zdôrazňuje dokument.

Ďaleký východ

  • Niektorí vedci v Číne podporujú myšlienku vznesenia územných nárokov voči Rusku, uvádza sa v správe FSB. Tvrdí sa v nej, že Čína hľadá stopy „starovekých čínskych národov“ na ruskom Ďalekom východe, aby prípadne ovplyvnila miestne obyvateľstvo, ktorého postoje k Číne sú priaznivé. FSB nariadila svojim úradníkom, aby odhalili „revanšistické“ činy a zabránili Číne vo využívaní ruských vedcov a archívnych fondov na výskum. „Vykonávať preventívnu prácu proti ruským občanom zapojeným do vyššie uvedených akcií. Obmedziť vstup cudzincov do našej krajiny ako opatrenie vplyvu,“ uvádza sa v dokumente.
Riaditelia FBI, Národného spravodajstva a CIA Čítajte viac Čína, Rusko a ostatní. Bezpečnostné hrozby pre USA podľa spravodajských služieb

Stredná Ázia

  • Podľa FSB Čína vyvinula novú stratégiu na presadzovanie svojej mäkkej sily v krajinách Strednej Ázie, ktoré Moskva považuje za svoju sféru záujmu. Podľa dokumentu Čína začala túto stratégiu implementovať v Uzbekistane. Dokument neuvádza nič o detailoch stratégie, ale uvádza, že zahŕňa humanitárnu výmenu.

Arktída

  • Čína prejavila záujem o ruské arktické územie a Severnú námornú cestu, ktorá vedie pozdĺž severného pobrežia Ruska. V dokumente FSB sa uvádza, že Peking verí, že Rusko bude kvôli západným sankciám nútené obrátiť sa na Čínu, aby si udržalo „starnúcu arktickú infraštruktúru“. Správa uvádza, že čínske spravodajské služby sa snažia získať informácie o tom, ako Rusko rozvíja svoju arktickú infraštruktúru, a to s využitím výskumných centier a ťažobných spoločností.
Taiwan, Taipei Čítajte viac 5 000 čínskych špiónov na Taiwane

FSB označuje boj proti čínskym tajným službám za intenzívny. Snaží sa však neriskovať rusko-čínske priateľstvo. V dokumente sa uvádza, že Rusko a Čína vedú „intenzívny a dynamicky sa rozvíjajúci“ spravodajský boj. Tri dni pred rozsiahlou ruskou inváziou na Ukrajinu vo februári 2022 schválila FSB nový kontrarozviedny program „Dohoda-4“, ktorý má bojovať proti čínskej špionáži. Správa FSB zistila, že Čína zneužila skutočnosť, že Rusko presmerovalo takmer všetky svoje vojenské a spravodajské zdroje na Ukrajinu.

ČínaLetný palác, Čína Čítajte viac Čína varovala študentov, aby nenaleteli "romantickej pasci" zahraničných špiónov

Čínski spravodajskí dôstojníci, uvádza sa v dokumente, zintenzívnili úsilie o nábor ruských úradníkov, expertov, novinárov a podnikateľov blízkych ruskej vláde. Aby sa tomu zabránilo, ruská spravodajská služba nariadila svojim zamestnancom, aby „zabránili prenosu dôležitých strategických informácií Číňanom“ a aby osobne viedli rozhovory s Rusmi, ktorí úzko spolupracujú s Pekingom. Občania sú varovaní, že Čína sa snaží využiť Rusko a získať pokročilý vedecký výskum, uvádza sa v dokumente. FSB tiež nariadila zamestnancom, aby „neustále zhromažďovali informácie o používateľoch“ čínskej aplikácie na posielanie správ WeChat, a to aj hackovaním telefónov cieľov a analýzou údajov pomocou špeciálneho softvéru.

Vojaci Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády... Foto: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko
Deň víťazstva, prehliadka, Moskva, Rusko, nácvik, Červené námestie Vojaci Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády pochodujú okolo obchodného domu GUM k Červenému námestiu, aby sa zúčastnili skúšky vojenského sprievodu na Den víťazstva v Moskve, v Rusku, v sobotu 3. mája 2025.

Čína a Rusko si navzájom nedôverujú, uvádza sa v dokumente, v ktorom sa uvádza, že Čína testuje svojich agentov detektormi lži po ich návrate z Ruska, pozorne sleduje 20 000 ruských študentov na čínskych univerzitách a snaží sa verbovať Rusov, ktorí sú ženatí s Číňankami, ako potenciálnych špiónov. V správe sa uvádza, že dôstojníci FSB sa snažia obmedziť riziká spojené s čínskymi spravodajskými službami bez toho, aby to spôsobilo „negatívne dôsledky pre bilaterálne vzťahy“. Dôstojníkom bolo odporúčané, aby sa vyhli verejnému „odkazovaniu na čínske spravodajské služby ako na potenciálneho protivníka“. V dokumente sa uvádza, že dôstojníci FSB musia pred prijatím akýchkoľvek citlivých opatrení získať súhlas od najvyššieho vedenia agentúry.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #FSB