Senzačný únik dokumentov odhalil tajné plány Ruska na modernizáciu jeho najcitlivejších jadrových základní. Vyšetrovanie, ktoré uskutočnila agentúra Danwatch v spolupráci s Der Spiegel, odhalilo stovky podrobných plánov, ktoré ukazujú, ako Rusko uskutočnilo rozsiahlu modernizáciu niektorých z najprísnejšie strážených jadrových základní na svete. Situáciu zanalyzoval generál Ivana Caruso, vojenský poradca SIOI, píše formiche.net.
Società Italiana per l'Organizzazione Internazionale (SIOI), prekladaná aj ako Talianska spoločnosť pre medzinárodné organizácie, je súkromná a nezávislá nezisková organizácia so sídlom v Ríme. Bola založená 4. októbra 1944 s podporou Alcideho De Gasperiho, bývalého talianskeho premiéra. Hlavným poslaním SIOI je výskum a štúdium; vzdelávanie a príprava; šírenie informácií.
Bezprecedentné narušenie bezpečnosti
Novinári analyzovali viac ako dva milióny dokumentov týkajúcich sa ruského vojenského obstarávania, ktoré Danwatch systematicky získaval z verejnej databázy počas niekoľkých mesiacov. Hoci ruské úrady postupne obmedzovali prístup k databáze, reportérom sa podarilo tieto obmedzenia obísť pomocou pokročilých digitálnych techník. Dokumenty odhaľujú mimoriadne detaily: celé základne boli takmer zrovnané so zemou a prestavané od základov; boli postavené stovky nových kasární, strážnych veží, riadiacich centier a skladovacích budov; a bolo vykopaných niekoľko kilometrov podzemných tunelov.

Základne Jasnyj a systém Avangard
Dánsky expert Hans M. Kristensen, riaditeľ Projektu jadrových informácií Federácie amerických vedcov, nazýva absolútne neuveriteľným, že bolo možné nájsť takéto informácie o ruských zariadeniach na výrobu jadrových zbraní. Podľa Kristensena ide o najpodrobnejší výskum štruktúry týchto zariadení, aký kedy videl vo verejnej sfére.
Bezprecedentné detaily
Dokumenty odhaľujú mimoriadne citlivé informácie o bezpečnostných systémoch: tri úrovne elektrických plotov pozdĺž vonkajšieho obvodu základní, senzory seizmickej aktivity a rádioaktivity, dvere a okná odolné voči výbuchu, železobetónové budovy a poplašné systémy s magnetickými kontaktmi a infračervenými senzormi. Ešte prekvapujúcejšie je, že dokumenty podrobne opisujú vnútorné usporiadanie zariadení vrátane toho, kde vojaci jedia, spia a používajú toalety, kde relaxujú, aké cvičebné vybavenie používajú, aké hry hrajú na krátenie času a aké nápisy vešajú na steny.

Dokonalá spravodajská informácia
Philip Ingram, bývalý plukovník a veliteľ 1. práporu vojenského spravodajsstva britskej armády, nazýva tento materiál dokonalou spravodajskou informáciou. Podľa experta, ak dokážete pochopiť, ako sa vedie elektrina alebo odkiaľ pochádza voda, a vidíte, ako sú rôzne veci v systémoch prepojené, potom dokážete identifikovať silné a slabé stránky a nájsť slabé miesto, na ktoré môžete zaútočiť. Vážne procedurálne pochybenie
Napriek tomu, že ruský parlament v decembri 2020 prijal nový zákon, ktorý sprísňuje pravidlá pre vojenské obstarávanie, úradníci ruských vojenských stavebných spoločností naďalej zdieľali citlivé dokumenty vo verejnej databáze. Danwatch a Der Spiegel identifikovali citlivé plány na strategické základne jadrových zbraní pripojené k zmluvám do leta 2024. Tom Røseth, expert na ruskú bezpečnostnú politiku z kolégia nórskeho generálneho štábu, poukazuje na to, že ide o informácie, ktoré chce Rusko zjavne utajiť. Nejde o to, že by tieto informácie znižovali hodnotu zariadení, ale potenciálne ich robia zraniteľnejšími.

Strategické dôsledky
Toto odhalenie prichádza v kľúčovom čase, keďže Rusko vedie v Európe agresívnu vojnu a opakovane hrozilo použitím jadrových zbraní počas ukrajinského konfliktu. Ako poznamenáva Røseth, je dôležité ukázať, že Rusko modernizovalo svoj jadrový arzenál a upravilo svoju jadrovú doktrínu, ktorá má teraz nižšiu hranicu pre použitie jadrových zbraní. Ruské strategické raketové sily, ktoré tvorí viac ako 50 000 vojakov rozdelených do troch armád, 12 divízií a viac ako 40 plukov, sú chrbticou jadrového odstrašovania krajiny. Ich oficiálne motto je rovnako poetické ako desivé: „Po nás – ticho.“
Tento masívny únik dokumentov predstavuje jedno z najzávažnejších narušení bezpečnosti v modernej ruskej jadrovej histórii a definitívne potvrdzuje Putinovu ambicióznu stratégiu všeobecného jadrového znovuzbrojovania a bezprecedentnej modernizácie ruských strategických síl. Dokumenty ukazujú, že za rétorikou Kremľa sa skrýva konkrétny a systematický program posilňovania jadrového arzenálu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou novej ruskej vojenskej doktríny, ktorá vníma jadrové zbrane ako hlavný nástroj odstrašovania a globálnej projekcie moci.