Šesť Bulharov usvedčených v marci zo špionáže pre Rusko poslal 12. mája 2025 londýnsky súd do väzenia na 5 až takmer 11 rokov. Hrozilo im až 14 rokov za mrežami. Po prepustení z väzenia budú všetci vyhostení, uviedla agentúra AP. Podľa prokurátorov svojimi operáciami vo Veľkej Británii, Nemecku, Rakúsku, Španielsku a Čiernej Hore medzi rokmi 2020 a 2023 ohrozili životy mnohých ľudí. Skupina sa zameriavala na novinárov, diplomatov a ukrajinských vojakov a preberala únosy či vraždenie odporcov Kremľa.

Skupinu zrejme prostredníctvom jej lídra Orlina Ruseva riadil niekdajší známy rakúsky manažér spoločnosti Wirecard Jan Marsalek, ktorý bol podľa médií napojený na ruské tajné služby najmenej od roku 2014. Teraz sa skrýva na neznámom mieste, podľa tlače veľmi pravdepodobne v Rusku. Sudca Hlavného trestného súdu v Londýne Nicholas Hilliard povedal, že Rusev bol zapojený do všetkých šiestich zložitých operácií odhalených políciou a mal zásoby falošných dokladov. Odsúdil ho na desať rokov a osem mesiacov po tom, ako sa priznal ku špionáži a falšovaniu dokladov. Ďalší z Bulharov Bizer Džambazov dostal za rovnaké trestné činy desať rokov a dva mesiace. Džambazov sa tiež doznal.

Katrin Ivanovová, Vanja Gaberovová a Tihomir Ivančev boli usvedčení zo špionáže pre nepriateľskú krajinu. Ivanovovú poslal súd za mreže na deväť rokov a osem mesiacov, Gaberovú na šesť rokov a osem mesiacov a Ivančeva na osem rokov. Šiesty zo skupiny, Ivan Stojanov, sa ku špionáži v záujme Ruska tiež priznal, súd mu udelil trest vo výške päť rokov a tri týždne.

Medzi osobami, o ktoré sa skupina zaujímala, bol napríklad bulharský novinár Christo Grozev, ktorý pracoval pre investigatívny web Bellingcat a bol hlavným autorom jeho správ o otrave dvojitého agenta Sergeja Skripaľa v roku 2018 v anglickom Salisbury, či ruský aktivista Roman Dobrochotov, uviedla BBC. Grozeva sledovala skupina z Viedne na konferencii v španielskej Valencii, chcela ho nalákať na „volavku“ Gaberovú, ktorá hovorila o tom, že ho okradne a zavraždí alebo unesie do Ruska. „Keď som sa až spätne dozvedel, že zahraniční agenti po dlhší čas sledovali môj pohyb, komunikáciu a domov a sledovali mojich blízkych, bolo to desivé, dezorientujúce a hlboko destabilizujúce,“ uviedol Grozev vo vyhlásení, ktoré bolo prečítané pred súdom.

V ďalšej operácii členovia skupiny sledovali americkú leteckú základňu v Nemecku, kde sa podľa nich cvičili ukrajinskí vojaci. Rusev ukrýval množstvo špionážneho vybavenia. Polícia u neho objavila špionážne kamery ukryté v slnečných okuliaroch, guličkových perách, kravatách a plyšových hračkách. Našla aj rušičku wi-fi a GPS signálu, odpočúvacie zariadenia a zariadenia na sledovanie áut. Džambazov udržiaval milostný vzťah s oboma odsúdenými ženami, Ivanovovou i Gaberovovou. Obaja potom pred súdom tvrdili, že ich podviedol a manipuloval s nimi. Bulharskú bunku britské úrady zadržali v roku 2023, zhruba rok po začiatku vojny na Ukrajine, v ktorej sa Veľká Británia jasne postavila na podporu krajiny napadnutej Ruskom.