Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Britská kontrarozviedka MI5 poodkryje na výstave svoj utajovaný svet

Realita našej práce je často odlišná od fikcie, povedal novinárom pri predstavovaní výstavy šéf MI5 Ken McCallum. MI5 sú obyčajní ľudia, ktorí spoločne robia neobyčajné veci, aby udržali našu krajinu v bezpečí.

03.04.2025 14:20
debata

Britská kontrarozviedka MI5 poodhaľuje niektoré tajomstvá a prvýkrát vo svojej histórii umožní verejnosti uvidieť určité artefakty spojené s jej činnosťou. Britský Národný archív tento týždeň začne v Londýne výstavu, na ktorej MI5 spolupracovala, a ktorá sľubuje nahliadnuť do zákulisia tajnej služby. Napríklad bude možné vidieť vysušený vyše sto rokov starý citrón, ktorý slúžil ako zdroj neviditeľného atramentu, aktovka opustená utečeným sovietskym špiónom alebo mínometný granát vypálený do záhrady sídla premiérov.

Londýn - Central Criminal Court Čítajte viac Veľká Británia: Trojicu Bulharov usvedčili z rozsiahlej špionáže pre Rusko

Spomínaný citrón – teraz čierny a scvrknutý – pomohol usvedčiť Karola Mullera, nemeckého vyzvedača vo Veľkej Británii počas prvej svetovej vojny. Polícia ovocie našla v jeho nočnom stolíku. Počas tajného súdneho procesu sa ukázalo, že citrónovú šťavu používal ako neviditeľný atrament v správach, v ktorých informoval o pohybe britských jednotiek, uviedla stanica Sky News. Mullerov život nakoniec ukončila popravčia čata v roku 1915 zastrelením v londýnskom Towere.

Ruská loď Jantar Čítajte viac Veľká Británia monitoruje ruské plavidlo podozrivé zo špionáže

Ďalším exponátom je aktovka, ktorú za sebou nechal špión Guy Burgess, keď v roku 1951 v obavách z prezradenia ušiel do Moskvy. Tento britský diplomat pôsobil počas druhej svetovej vojny a na začiatku studenej vojny ako dvojitý sovietsky agent. Zároveň bol členom takzvanej Cambridgeskej päťky, čo bola skupina špiónov v Spojenom kráľovstve, ktorá odovzdávala informácie ZSSR. Jedným z ďalších členov bol poradca kráľovnej Alžbety II. Anthony Blunt. Súčasťou výstavy je poznámka potvrdzujúca, že kráľovský tajomník panovníčku o Bluntovej zrade informoval a tá reagovala na správu pokojne.

Na snímke je cestovný pas a kufrík Guya... Foto: Jonathan Brady
Cestovný pas a kufrík Guya Burgessa Na snímke je cestovný pas a kufrík Guya Burgessa počas predpremiéry výstavy MI5: Oficiálne tajomstvá v britskom Národnom archíve v Londýne 1. apríla 2025. Výstavu slávnostne otvoria 5. apríla a potrvá do 28. septembra 2025. FOTO TASR/AP

„Preskúmajte neustále sa meniaci svet špionáže a bezpečnostných hrozieb prostredníctvom originálnych spisov prípadov, fotografií a dokumentov, spoločne so skutočným vybavením, ktoré používali špióni aj tí, ktorí špiónov chytali, počas 115 rokov dlhej histórie MI5,“ pozýva Národný archív na výstavu, na ktorej nechýbajú predmety ako prvá kamera používaná tajnou službou alebo mínometný granát Írskej republikánskej armády (IRA) odpálený do záhrady Downing Street 10 v roku 1991, keď krajine vládol John Major.

IS-K, Islamský štát, hrozba, plagát Islamistov Čítajte viac Šéfovia americkej CIA a britskej MI6 varujú: Svetový poriadok je ohrozený

Výstava podľa agentúry AP zaznamenáva úspechy aj neúspechy britskej kontrarozviedky, ktorá sa pomaly stáva voči verejnosti otvorenejšia. „MI5 operovala naozaj v utajení, dlhé roky sa o nej hovorilo len ako o PO Box 500,“ uviedol Mark Dunton z Národného archívu s odvolaním sa na to, ako kontrarozviedku nazývali činitelia s odkazom na jej poštovú adresu z čias druhej svetovej vojny. „Ale ako sme sa dostali do 90. rokov 20. storočia, stávala sa čoraz viac otvorenejšia – v roku 1992 odhalila verejnosti identitu generálneho riaditeľa a v roku 1997 začala odovzdávať súbory do Národného archívu,“ dodal Dunton podľa Sky News.

Kremeľ, Moskva Čítajte viac Rusko vyhostilo britského diplomata, obviňuje ho zo špionáže

AP zároveň upozorňuje, že MI5 odovzdáva záznamy do britských archívov vo všeobecnosti 50 rokov od uplynutia predmetných udalostí. A stále stráži, čo tají. „Bolo by chybou predpokladať, že je na výstave všetko,“ povedal autor kníh venujúcich sa histórii spravodajskej činnosti Ben Macintyre, ktorý napriek tomu výstavu označil za zásadnú zmenu. „O generáciu späť boli tieto veci úplne tajné. Nesmeli sme ani vedieť, že MI5 existuje,“ dodal.

Generálny riaditeľ britskej kontrarozviedky MI5... Foto: Jonathan Brady
Ken McCallum Generálny riaditeľ britskej kontrarozviedky MI5 Ken McCallum hovorí počas predpremiéry výstavy MI5: Oficiálne tajomstvá v britskom Národnom archíve v Londýne 1. apríla 2025. FOTO TASR/AP

Výstava, ktorá sa začína v sobotu a potrvá do septembra, tiež načrtne meniace sa postoje k ženám. Obsahuje napríklad správu z roku 1945 od jedného z predstaviteľov MI5 Maxwella Knighta o tom, či ženy môžu byť dobrými agentmi. „Často sa tvrdí, že ženy sú menej diskrétne ako muži,“ uviedol vtedy Maxwell podľa AP a vzápätí dodal, že to tak nie je a spomenul, že v „stovkách prípadov“ indiskrétnych výrokov tvorili väčšinu muži. „Realita našej práce je často odlišná od fikcie,“ povedal novinárom pri predstavovaní výstavy šéf MI5 Ken McCallum. „MI5 sú obyčajní ľudia, ktorí spoločne robia neobyčajné veci, aby udržali našu krajinu v bezpečí,“ povedal riaditeľ podľa denníka The Guardian.

Cyber obrázok Čítajte viac Okrem CIA má svoj vlastný podcast aj NSA

Bezpečnostná služba (Security Service) známa pod skratkou MI5 (Directorate of Military Intelligence, section 5) je spoločne s rozviedkou MI6 (Directorate of Military Intelligence, section 6), spravodajskou službou GCHQ (Government Communications Headquarters) a vojenskou tajnou službou DI (Defence Intelligence) súčasťou spravodajských štruktúr Británie. Vznikla v roku 1909, úrady jej existenciu podľa médií formálne potvrdili až v roku 1989 zákonom, v ktorom sa hovorí o jej pokračovaní. Podľa webu MI5 pre ňu pracuje 5000 osôb.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Londýn #MI6 #Spojené kráľovstvo #MI5