Na svete prakticky neexistuje konflikt, ktorého „hodnotenie by sa nezmenilo pod vplyvom novej administratívy vo Washingtone“. Takýto názor vyjadril šéf Federálnej spravodajskej služby (Bundesnachrichtendienst – BND) Bruno Kahl v sobotu 8. marca 2025 v rozhovore pre DW, pričom spresnil, že ho znepokojuje politická situácia vo svete ako celku, no za „ústrednú tému“ v tomto smere považuje vojnu Ruska proti Ukrajine.

Podľa Kahla európske spravodajské služby „musia intenzívne spolupracovať, aby Ukrajine poskytli relevantné informácie na posilnenie jej obranných schopností“. „Stále dúfam, že sa nám podarí ochrániť Ukrajinu v prvom rade pred Ruskom. Toto je práca, ktorú musí Západ urobiť spoločne. V tomto smere teraz európske vlády vynakladajú veľké úsilie. A veľmi dúfame, že Američania budú čoskoro opäť na našej strane a budú tiež chrániť Ukrajinu pred agresiou prichádzajúcou z východu,“ povedal Kahl.

Riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (Central Intelligence Agency – CIA) John Ratcliffe 5. marca potvrdil, že Spojené štáty americké pozastavili Ukrajine dodávky nielen zbraní, ale aj spravodajských informácií. Poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť Michael Waltz uviedol, že podmienkou obnovenia tejto pomoci je začatie mierových rokovaní s Moskvou zo strany Kyjeva.

Ak sa boje na Ukrajine skončia pred rokmi 2029–2030, Rusko bude môcť presmerovať svoje zdroje skôr, ako sa očakávalo, a zamerať sa na ohrozovanie Európy, vysvetlil Kahl: „Skoré ukončenie vojny na Ukrajine umožní Rusom nasmerovať svoju energiu tam, kde skutočne chcú, čo je proti Európe. Putinovým skutočným cieľom nie je len Ukrajina, ale nový svetový poriadok," hovorí. „Vytesniť ochranu NATO a rozšíriť sféru vplyvu Ruska na Západ. Najlepšie bez Američanov v Európe. To doteraz chceli len Rusi. A skutočne dúfame, že to nechcú ani Američania.“

Článok 5 NATO je základom systému kolektívnej bezpečnosti Aliancie: stanovuje, že útok na jedného člena NATO sa považuje za útok na všetkých. Rusko chce podľa šéfa BND spochybniť oddanosť západných krajín tomuto princípu a načasovanie prípadného „testu“ bude závisieť od načasovania konca vojny na Ukrajine.

Hovoriac o úlohe spolupráce medzi globálnymi spravodajskými službami v oblasti výmeny informácií zdôraznil, že je veľmi dôležitá z hľadiska ochrany pred medzinárodnými hrozbami vrátane islamistického terorizmu. „Každá krajina závisí od pomoci iných krajín. Žiadna krajina sa nedokáže vyrovnať s hroziacimi nebezpečenstvami sama,“ uviedol Kahl. Zároveň vyjadril presvedčenie, že výmena spravodajských informácií so Spojenými štátmi bude pokračovať aj napriek nedávnym politickým udalostiam. Na otázku, či sa Nemecko spolieha na americké spravodajské služby, Kahl odpovedal: „Sme závislí od pomoci našich priateľov na druhej strane Atlantiku, rovnako ako oni od našej. Výmena informácií, ktoré môžu zachrániť životy, bude pokračovať.“