Podľa nórskych spravodajských zdrojov novín Dagens Næringsliv (DN) sú úrady krajiny znepokojené tým, že Trumpova administratíva viac počúva Vladimira Putina ako ich spojencov. Po búrlivom spore medzi Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenským v Bielom dome minulý piatok a nedávnych krokoch USA odsunúť Európu na vedľajšiu koľaj sa predstavitelia nórskej vlády a spravodajskej služby (NIS) vážne pýtajú, či by ich najdôležitejší spojenec mohol zmeniť stranu a stať sa hrozbou, píše DN. Úzke vzťahy Nórska, ktoré sa niekedy pokladá za severnú odpočúvaciu stanicu NATO, v oblasti výmeny spravodajských informácií so Spojenými štátmi, sú predmetom novej skúšky.

Podľa zdrojov DN už existujú obavy, že Spojené štáty môžu, vedome alebo nie, zdieľať s Ruskom citlivé informácie získané Nórskom. Zdroje tiež tvrdia, že ich americkí kolegovia sa boja o prácu a obávajú sa dôsledkov plánov Donalda Trumpa. NIS však informácie zverejnené DN verejne odmietla. „Spravodajská služba sa rozhodne dištancuje od obvinení obsiahnutých v článku DN,“ povedal 6. marca 2025 riaditeľ NIS Nils Andreas Stensønes. „Tieto indície nie sú založené na žiadnom skutočnom základe. Nórsko má silnú a efektívnu spravodajskú spoluprácu so Spojenými štátmi," povedal.

Podľa správy DN interné hodnotenia NIS poukazujú na niekoľko rizík súvisiacich s jej spoluprácou s americkými spravodajskými službami. V jednom scenári by sa Spojené štáty mohli rozhodnúť zdieľať informácie s Ruskom, aby ho presvedčili, aby sa odvrátilo od Číny v snahe rozdeliť „nerozborné“ rusko-čínske partnerstvo. V inom by výmena kľúčových zamestnancov Donalda Trumpa za nekompetentných ľudí mohla viesť k tomu, že by zdieľali citlivé nórske spravodajské informácie náhodou. Spojené štáty by tiež mohli stratiť záujem o informácie Nórska, čo by Nórsku ubralo na vyjednávacích možnostiach.

Hodnotenie poukazuje najmä na nedostatok skúseností novej americkej riaditeľky Národného spravodajstva Tulsi Gabbardovej a jej podporu argumentov ruského prezidenta Vladimira Putina o Ukrajine. Zdroje DN tiež uviedli, že Rusko nereagovalo na príkaz USA (neskôr popieraný Ministerstvom obrany) pozastaviť útočné kybernetické operácie a pokračuje vo svojich aktivitách ako doteraz.

Neistota v spravodajských službách na európskej úrovni
Pred viac ako týždňom britský premiér Keir Starmer verejne ubezpečil, že jeho krajina je naďalej oddaná partnerstvu s americkými spravodajskými službami, hoci sa odvtedy veľa udialo. Vo Francúzsku minister obrany Sébastien Lecornu 6. marca 2025 potvrdil, že francúzske agentúry zdieľajú informácie s Ukrajincami po dramatickom zmrazení všetkej vojenskej pomoci a zdieľania spravodajských informácií s Kyjevom zo strany Spojených štátov. „Naše spravodajské kapacity patria nám“ a na rozdiel od Spojeného kráľovstva sú nezávislé od akejkoľvek nadnárodnej aliancie, vysvetlil Sébastien Lecornu.

Minister hovoril o účasti Spojeného kráľovstva v spravodajskej komunite „Five Eyes“ spolu s Američanmi, čo je skupina, ktorá zahŕňa aj Kanadu, Austráliu a Nový Zéland. „Pre našich britských priateľov je zdieľanie informácií [s Ukrajinou] pravdepodobne zložitejšie,“ povedal minister obrany. Nórsko údajne v súčasnosti čelí podobným otázkam, ale zatiaľ zostáva oficiálny postoj k spolupráci so Spojenými štátmi nezmenený. „Partnerstvo je silné a jeho cieľom je neustále identifikovať a hlásiť hrozby, ktorým čelia oba národy,“ uzavrel Nils Andreas Stensønes.

Spojené kráľovstvo pokračuje v zdieľaní spravodajských informácií s Ukrajinou
Spojené kráľovstvo bude naďalej zásobovať Ukrajinu spravodajskými informáciami po tom, čo ich USA prestanú dodávať, hoci jej schopnosti budú obmedzenejšie. Píše o tom The Guardian s odvolaním sa na svoje zdroje. Spojené kráľovstvo bude údajne aj naďalej poskytovať Ukrajine svoju prvotnú spravodajskú analýzu, hoci v súlade so spravodajskou praxou nebude poskytovať informácie od Spojených štátov, získané na základe dohôd o zdieľaní medzi týmito dvoma krajinami.

„Nie sú také obsiahle, ako tie od USA a nie sú schopné ich úplne nahradiť,“ uviedol zdroj. Ukrajine ale umožnia včasné varovanie pred útokmi a poskytnú určitý potenciál pre hlboké údery proti Rusku. Spravodajské informácie zhromaždené zo satelitov, pozemných staníc, prieskumných lietadiel, ako je Rivet Joint, a dokonca aj tajne nasadených pozemných jednotiek, sa zhromažďujú a zdieľajú s Ukrajinou spolu s materiálmi z otvorených zdrojov, aby sa umožnili ničivé útoky rakiet a dronov proti Rusku.

Bývalý riaditeľ CIA John Brennan nič podobného nezažil
Pozastavenie zdieľania spravodajských informácií s Ukrajinou by mohlo mať „ničivé následky“. Tento názor vyjadril bývalý riaditeľ CIA John Brennan. Píše o tom The Times. Rozhodnutie Washingtonu pozastaviť výmenu spravodajských informácií s Ukrajinou je podľa neho bezprecedentné. „Za mojich takmer 35 rokov skúseností som nič také nevidel… kde bola americká rozviedka odstavená z politických dôvodov a pokúsiť sa prinútiť partnera, akým je Ukrajina, aby sa prispôsobil želaniam administratívy. Myslím si, že by to mohlo mať katastrofálne následky na bojisku, ak to zostane v platnosti po dlhú dobu,“ povedal Brennan. Bývalý riaditeľ CIA poznamenal, že pracoval pre šesť vlád USA, ale „nikdy, podľa mojich skúseností sme nikdy neblokovali tok spravodajských informácií z politických dôvodov.“