Vzhľadom na meniacu sa bezpečnostnú situáciu v Európe musia vlády rozšíriť mandáty spravodajských služieb na celom kontinente, povedal Rosin 15. februára 2025 na paneli expertov na Mníchovskom bezpečnostnom fóre. „Nestačí, aby služby len pozorovali a podávali správy. Myslím si, že spravodajské služby môžu urobiť oveľa viac, aj my môžeme byť agresívnejší alebo aktívnejší a vykonávať vlastné aktívne opatrenia,“ povedal publiku. „Toto je nástroj, ktorý majú politici a vlády, ale myslím si, že v tomto svete musíme byť agresívnejší.“ „Aktívne opatrenia“ definoval ako: „Používanie nevojenských prostriedkov za účelom presadzovania našich bezpečnostných záujmov v zahraničí, ktoré potom buď zdržujú, narúšajú, zastavujú činnosť alebo presadzujú naše ciele, povedzme, aktívne.“

Keď hovoríme o tom, prečo medzi spravodajskými agentúrami panovala nezhoda, či Rusko zaútočí na Ukrajinu v roku 2022, Rosin povedal, že len veľmi málo ľudí v ruskom systéme rozumie tomu, čo sa deje. „Máte správne ciele? Rozumiete nepriateľskému systému?“ povedal. „Ruský systém je obrovský, ale je len veľmi málo ľudí, ktorí vedia, čo sa stane v budúcnosti. „Takže ak zacielite na nesprávne miesta, nesprávnu organizáciu, oddelenia alebo ľudí, cítite sa veľmi istí, že máte dobrý prístup a dobrý tok, ale ľudia alebo ciele nepoznajú informácie, ktoré skutočne potrebujete. Väčšina ľudí na ministerstvách o tom nemá ani poňatia. Takže si myslím, že je to veľká lekcia. Najprv musíte poznať nepriateľa a pred útokom takpovediac správne zacieliť.“

Predstaviteľ povedal, že má pocit, že v niektorých krajinách majú spravodajskí dôstojníci rôzne úrovne prístupu k svojim politikom. „Niekedy politici počúvajú spravodajské služby a niekedy nie, to závisí od politickej agendy. Myslím si, že to zohralo určitú úlohu v predvojnovej situácii na Ukrajine,“ povedal publiku. „Je tiež ťažké rozpoznať niečo, čo sa ešte nestalo.“ Rosin povedal, že on má dobrý prístup k estónskym politikom. Tvorcovia politiky musia vedieť, čo sa deje, aké sú zámery Ruska, čo plánujú, ako vidia a hodnotia situáciu a ekonomiku. Povedal, že dôstojníci a politici sa musia pozerať na to, čo hovoria spravodajské informácie, a nie naháňať sa za naratívmi.

Predstaviteľ tiež odmietol používanie termínu hybrid na diskusiu o taktike Ruska. „Myslím si, že slovo ‚hybrid‘ je zavádzajúce a mäkké. To, čo sa deje, sú útoky, kybernetické útoky, plánovanie atentátov, možno je to v niektorých častiach skutočne štátom podporovaný terorizmus,“ povedal. Jedným zo spôsobov, ako odradiť tieto útoky, je mať „riadny mandát“ ísť po ľuďoch, ktorí ich vykonávajú, povedal Rosin. Estónske právo umožňuje aj ich potrestanie. Rosin uviedol príklad mužov, ktorí nevedomky pracovali v mene ruských bezpečnostných služieb, ktorí v roku 2023 rozbili okná na aute estónskeho ministra vnútra. „V Estónsku môžete posielať ľudí do väzenia za nenásilnú aktivitu voči estónskej verejnosti. Napríklad za negatívne pôsobenie v informačnom priestore, alebo spoluprácu s nepriateľskými službami. Nemusí to byť špionáž, nie je potrebné odovzdávať žiadne tajné informácie, aby bol niekto odsúdený,“ povedal.

„Títo sabotéri dpstanú zvyčajne 4–5 rokov za rozbitie okna na aute, ak si to objednala, povedzme, GRU. Nezáleží na tom, či vie, pre koho vlastne pracuje alebo nie. Toto je už odstrašujúci prvok. Takže ak môžete byť potrestaný na päť rokov a peniaze, ktoré za to zarobíte, sú menšie ako 1 000, tak to nestojí za to. A my v našom prípade vidíme, že odstrašovanie má nejaký efekt.“ Dodal, že vláda umožňuje EFIS, aby na to „využila všetky dostupné nástroje“, ale nie je to tak v celej Európe. Rosin zopakoval, že vlády musia urobiť viac pre posilnenie mandátov služieb: „V súčasnej situácii uprednostňujem tvrdší postup, pretože Rusi sú s nami vo vojne a niektorí z nás nie sú vo vojne s nimi. Ale slabosť voči Rusom je pre nich podľa mňa len povzbudením.“