Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Šéf nemeckej tajnej služby: Ruská špionáž zvyšuje agresivitu

Riaditeľ nemeckej tajnej služby BND Bruno Kahl je presvedčený, že do konca tejto dekády budú ruské ozbrojené sily pravdepodobne personálne aj materiálne schopné napadnúť územie NATO.

14.10.2024 12:10
debata

Pôsobenie ruských tajných služieb v Nemecku je čoraz agresívnejšie, pribudlo prípadov špionáže i sabotáže. Na verejnom vypočutí šéfov trojice nemeckých tajných služieb v Spolkovom sneme to dnes vyhlásil riaditeľ civilnej kontrarozviedky BfV (Spolkový úrad na ochranu ústavy) Thomas Haldenwang. Šéf civilnej rozviedky BND (Bundesnachrichtendienst) Bruno Kahl poslancov varoval, že Rusko vydáva na armádu výrazne viac ako Severoatlantická aliancia a že do konca tejto dekády budú jeho ozbrojené sily pravdepodobne personálne aj materiálne schopné územie NATO napadnúť.

Spolkový úrad pre ochranu ústavy Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV) je nemecká civilná vnútorná spravodajská služba, skrátene civilná kontrarozviedka. Jej hlavnými úlohami je získavanie a vyhodnocovanie informácií o snahách ohrozujúcich slobodné demokratické zriadenie Nemecka a súčasne má právomoci kontrarozviedky proti spravodajskej činnosti cudzích štátov na území Nemecka. Úrad spadá pod spolkové ministerstvo vnútra. Nemá však práva, které patria policajným orgánom. Spolupracuje so 16 krajinskými úradmi pre ochranu ústavy, ktoré sú na ňom nezávislé.

„Sledujeme agresívne správanie ruských spravodajských služieb,“ povedal poslancom výboru pre kontrolu tajných služieb šéf BfV Haldenwang. Podľa neho pribudlo prípadov ruskej špionáže aj sabotáží, „a to ako kvantitatívne, tak aj kvalitatívne“.

Spolková spravodajská služba, Bundesnachrichtendienst – BND funguje ako systém včasného varovania, ktorý má upozorniť nemeckú vládu na hrozby pre nemecké záujmy zo zahraničia. Zhromažďuje a vyhodnocuje informácie o rôznych oblastiach, ako je medzinárodný terorizmus, šírenie zbraní hromadného ničenia a nelegálny transfer technológií, organizovaný zločin, obchodovanie so zbraňami a drogami, pranie špinavých peňazí, nelegálna migrácia a informačná vojna.

Podľa Kahla, šéfa Spolkovej spravodajskej služby (BND), ktorá v Nemecku plní úlohy civilnej rozviedky, Rusko investuje do svojej armády výrazne viac ako krajina Severoatlantickej aliancie, ktorej členom je aj Slovensko. Kahl varoval, že Kremeľ vidí Západ a Nemecko ako svojho nepriateľa a zároveň krajinu už dlhší čas považuje za jednu z vojnových strán v konflikte na Ukrajine. Nemecko je po Spojených štátoch druhým najväčším darcom vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá sa už viac ako dva a pol roka bráni ruskej vojenskej agresii.

Nemecká Vojenská kontrarozviedka, Der Militärische Abschirmdienst – MAD so sídlom v Kolíne nad Rýnom spadá pod ministerstvo obrany a je najmenšou z nemeckých spravodajských služieb. Jej úlohou je ochrana ozbrojených síl pred špionážou a extrémistami a uskutočňovanie bezpečnostných kontrol vojakov a civilných zamestnancov.

Šéfka tretej nemeckej tajnej služby, vojenskej kontrarozviedky MAD (Der Militärische Abschirmdienst), Martina Rosenbergová varovala, že nemecká armáda je čoraz častejšie terčom pokusov o špionáž zo strany zahraničných aktérov. „Či už ide o snahu zistiť informácie o nemeckých dodávkach zbraní Ukrajine, plánoch na výcvik alebo zbrojných projektoch, alebo o snahu vyvolať sabotážnymi akciami pocit neistoty,“ povedala poslancom. Výbor pre kontrolu spravodajských služieb zasadá bežne za zatvorenými dverami. Len raz za rok je vypočutie šéfov BfV, BND a MAD ako dnes verejné.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #NATO #BND #Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV) #Bruno Kahl #Thomas Haldenwang #nemecká Vojenská spravodajská služba MAD #Martina Rosenbergová