V roku 2023 bol francúzsky obranný priemysel vystavený prudkému nárastu pokusov o zahraničné zasahovanie. Či už ide o vojenské základne, nasadené sily alebo spoločnosti v sektore obranného priemyslu, tieto subjekty boli predmetom viac či menej útočných prístupov alebo prienikov, jednoznačne považovaných za zásahové operácie cudzích štátov. Poplach bol zverejnený v bulletine Direction du Renseignement et de la Sécurité de la Défense, spravodajskej službe francúzskych ozbrojených síl, ktorá sa zaoberá kontrašpionážou.

Medzi úlohy DPSD patrí:
- rozvoj a monitorovanie implementácie bezpečnostných opatrení vo francúzskych ozbrojených silách;
- rozvoj metód ochrany pred hrozbami (terorizmus, špionáž, podvracanie, sabotáž a organizovaný zločin);
- ochrana osôb s prístupom k informáciám tvoriacim vojenské tajomstvá. Implementuje postup klasifikácie vnútroštátnych utajovaných skutočností.
- vykonávanie výskumu súvisiaceho so spracovaním informácií a monitorovaním bezpečnosti IT;
- boj proti nezákonnému obchodovaniu s vojenským materiálom, zbraňami a muníciou.
- DPSD pôsobí na všetkých miestach, kde sa nachádzajú francúzske ozbrojené sily, a plní aj úlohy ekonomickej kontrarozviedky (priemyselnej bezpečnosti) na ochranu podnikov v oblasti high-tech obrany.

Služba v desaťstranovej správe hovorí o jednoznačnom náraste „ľudských“ útokov vykonaných, a to krádeží počítačov, operácií vydierania na základe skutočných alebo podozrivých trestných činov, najmä pri cestách do zahraničia, a agresívnych stratégií krádeží zameraných najmä na získanie know-how a znalostí zamestnancov francúzskych spoločností.

Technika falošných pracovných pohovorov je na vzostupe, najmä s využitím sociálnych médií. Bez toho, aby bola konkrétne pomenovaná, služba identifikovala čínsku poradenskú firmu, ktorá od novembra 2022 vedie „masívnu“ kampaň v sektore vedeckého výskumu. Bolo identifikovaných viac ako 650 akcií, ktoré táto spoločnosť vykonala od roku 2023. Cieľom, na ktorý sú najviac akcie zamerané, sú štruktúry, ktoré prispievajú k obrane Francúzska, píše sa v ňom.

V minulom roku sa počet bezpečnostných incidentov v súvislosti s francúzskym obranným priemyselným areálom (vniknutia, pokusy o sledovanie, prelety dronov) zvýšil o 10 %. Ako príklad sa v správe uvádza: Počas rekonštrukčných prác spoločnosť na poslednú chvíľu zabránila pracovníkovi s pochybným profilom vstúpiť na svoje miesto; pri kontrole v prvý deň práce si ochranka všimla, že jeden zo zamestnancov má falošný bulharský občiansky preukaz, že sa v krajine zdržiava nelegálne a v skutočnosti pochádza z inej krajiny v „ruskej sfére vplyvu“.

Pokiaľ ide o kybernetické útoky, ich počet zostal v roku 2023 na vysokej úrovni; väčšinou to boli útoky „z ruskojazyčného kriminálneho ekosystému“, zdôraznila služba. Väčšinou sa jednalo o útoky „hrubej sily“ alebo phishing. Postihnuté sú najmä high-tech spoločnosti v kozmickom a leteckom sektore, ktoré predstavujú viac ako 40 % cieľov útokov.
Vojenská prehliadka v Paríži 14. júla 2019
Správu zverejnila služba v uplynulých dňoch aj na LinkedIn. A to nie náhodou. Ako poznamenáva francúzsky denník Le Monde, voľba zverejnenia práve na sieti LinkedIn „je zameraná na to, aby boli výsledky správy známe v obchodných kruhoch, ktoré sú veľmi ovplyvnené zahraničnými štátnymi aktérmi. LinkedIn je tiež jedným z nástrojov, ktoré pravidelne používajú zahraničné služby na čele s Číňanmi a Rusmi, aby sa pokúsili spojiť s určitými profilmi.“