Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

V Rusku zadržali údajného francúzskeho špióna

V Rusku je za vojenské tajomstvo považované skoro všetko, obviniť niekoho zo špionáže nie je ťažké.

07.06.2024 11:21
debata

Francúzsky občan Laurent Vinatier, zadržaný v Rusku pre podozrenie zo špionáže, bol obvinený zo zhromažďovania vojenských spravodajských informácií, informovala 7. júna agentúra Reuters s odvolaním sa na agentúru TASS a ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom). Sledkom, ktorý vyšetruje v Rusku tie najzávažnejšie trestné činy, súčasne oznámil, že má v úmysle požiadať súd, aby vzal Vinatiera do väzby. O Vinatierovom zadržaní Rusko informovalo už 6. júna.

Zirkon, hypersonická strela, Admirál Gorškov, ruské námorníctvo, loď Čítajte viac Ruský fyzik Maslov (77) spáchal vlastizradu zdieľaním textov z internetu. Dostal 14 rokov na Sibíri

Francúzsky prezident Emmanuel Macron jeho zadržanie potvrdil, ale odmietol obvinenia zo špionáže, ktoré voči Vinatierovi vzniesli ruské úrady. Celý prípad označil za súčasť dezinformačnej kampane Moskvy. Ruské úrady obviňujú Laurenta Vinatiera, vedca pracujúceho pre švajčiarsku mimovládnu organizáciu Centrum pre humanitárny dialóg, zo zhromažďovania informácií, ktoré by mohli byť použité proti bezpečnosti Ruska.

Vinatier pracuje pre švajčiarsku mimovládnu organizáciu, ktorú založil bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan a ktorá sa zaoberá diplomaciou a dialógom.
Emmanuel Macron

Na webe Centra pre humanitárny dialóg sa píše, že pomáha predchádzať, zmierňovať a riešiť ozbrojené konflikty prostredníctvom dialógu a mediácie. Táto mimovládna organizácia je aktívna vo väčšine globálnych konfliktov s mediačnými projektmi v rôznych regiónoch Afriky, Blízkeho východu, Eurázie a Ázie. Vinatier v minulosti pracoval aj pre Medzinárodný výbor Červeného kríža, dodáva TASR.

Americký občan Evan Gershkovich, novinár The Wall Street Journal

Koncom marca 2023 zadržali v Rusku aj amerického novinára Evana Gershkovicha počas pracovnej cesty do Jekaterinburgu. Je prvým západným novinárom obvineným zo špionáže. Doteraz je vo väzbe. Údajne zbieral informácie o firme, ktorá je súčasťou vojenského priemyslu. Dôkazy však doteraz neboli zverejnené.

debata chyba