Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Čína obvinila britskú tajnú službu MI6 z náboru vládnych zamestnancov

Čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti obvinilo britskú spravodajskú službu MI6 z naverbovania manželského páru pracujúceho pre čínsku vládu na vykonávanie špionážnej činnosti pre Spojené kráľovstvo.

04.06.2024 17:00
Británia služby tajné agentky matky Foto: ,
Budova tajnej služby MI6 v Londýne.
debata

Čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti v pondelok obvinilo britskú spravodajskú službu MI6, že naverbovala manželský pár, ktorý pracoval pre ústrednú vládu, aby vykonávala špionážnu činnosť pre Spojené kráľovstvo.

„Nedávno po dôkladnom vyšetrovaní orgány národnej bezpečnosti odhalili závažný špionážny prípad týkajúci sa toho, že britská spravodajská služba MI6 naviedla manželský pár Wang a Čou, ktorí boli zamestnancami ústredného štátneho orgánu Číny, aby prebehli,“ uviedlo čínske ministerstvo v príspevku na sociálnej sieti WeChat.

Ukrajinské húfnice Bohdana ničia ruských okupantov
Video

Zamestnanci MI6 začali muža sledovať po tom, ako v roku 2015 nastúpil na štúdium v Spojenom kráľovstve. Údajne pre neho organizovali výlety a večere, aby „spoznali jeho povahové slabosti, záujmy a požiadavky“. Následne ho oslovili, aby poskytoval dobre platené poradenské služby, ktoré sa týkali fungovania ústredných štátnych orgánov, uviedlo ministerstvo.

Severná Kórea, raketomet, KĽDR Čítajte aj Južná Kórea reaguje na odpadkové balóny z KĽDR: Zrušenie vojenskej dohody

Po špionážnom školení MI6 prikázala Wangovi, aby sa vrátil do Číny a zbieral dôležité informácie týkajúce sa čínskej vlády. Tiež ho presvedčili, aby prinútil svoju manželku urobiť to isté.

Ministerstvo uviedlo, že zhromaždilo dôkazy a prijalo opatrenia proti mužovi a prípad sa naďalej vyšetruje. O súčasnom zamestnaní manželského páru, o povahe informácií, ktoré obaja poskytli a o mieste ich pobytu vo vyhlásení neinformujú.

Russia Wagner Prigozhin Čítajte aj Lenin už nie je večne živý. Nahradil ho bronzový Jevgenij Prigožin

Čína a Británia si už niekoľko mesiacov vymieňajú obvinenia v súvislosti s údajnou špionážou. V januári Čína odhalila prípad špionáže, v ktorom údajne MI6 využívala cudzinca v Číne na zhromažďovanie tajných informácií.

Británia v apríli obvinila dve osoby z poskytovania poškodzujúcich informácií Číne. Minulý mesiac obvinila tri osoby z napomáhania hongkonskej rozviedke v Británii.

debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Čína #špionáž #MI6