Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Kokaínová záhada v českom parlamente. Kto si tam doslova dával do nosa?

V Poslaneckej snemovni českého parlamentu sa zrejme šňupal kokaín. Ochranka to zistila ešte v januári 2023, keď jej členovia na pánskych toaletách našli papierik so zvyškom bieleho prášku.

29.05.2024 14:58
česká poslanecká snemovňa Foto:
Český parlament. Ilustračná snímka.
debata

Vedenie snemovne o incidente pre istotu neinformovali. Ani s pomocou kamerových záznamov sa im však nepodarilo zistiť, kto drogu na toaletu priniesol. Podrobnosti o prípade priniesol server Seznam Zprávy.

Nález sa objavil v čase dlhých opozičných obštrukcií, keď poslanci museli absolvovať aj nočné rokovania. Členovi ochranky, ktorého kancelária susedí s pánskou toaletou, bolo podľa servera podozrivé, že spoza steny sa niekoľkokrát za noc ozývalo podozrivé klopkanie, ako keď sa droga rozdeľuje napríklad platobnou kartou na jednotlivé dávky.

Na splachovači jedného zo záchodov potom polícia našla papierik, ktoré tam zrejme zabudol niekto, čo si potreboval dať do nosa a posilniť sa počas dlhotrvajúcej rozpravy.

„Môžeme potvrdiť, že príslušníci Ochrannej služby PČR vo vami uvedenom období na jednej z toaliet Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR objavili, na základe svojej vlastnej činnosti a monitoringu diania v tomto chránenom objekte, prázdny papierik, ktorý zaistili,“ potvrdil serveru hovorca ochrannej služby Tomáš Procházka. Následné skúmanie podľa neho ukázalo, že papierik mohol obsahovať drogu.

Podľa webu Seznam Zprávy ochranka zaistený papierik odviezla do svojho sídla na Hradčanoch a urobila test, ktorý potvrdil prítomnosť kokaínu.

Polícia incident spísala do interného systému, ale vedenie snemovne o ničom neinformovala. Toaleta sa podľa servera nachádzala blízko kancelárie predsedníčky parlamentu Markéty Pekarovej Adamovej.

V stredu polícia na sociálnej sieti X k prípadu dodala, že ochranka krátko po náleze prezrela záznamy z bezpečnostných kamier, ale ani tie neodhalili človeka, ktorý papierik priniesol. Vysvetlili to tým, že ide o značne frekventované miesto. Ochranná služba vtedy dostala pokyn na zvýšenú ostražitosť, žiadny podobný incident sa však podľa polície už neskôr nestal.

Vedenie ochranky prípad vyhodnotilo tak, že nešlo o trestný čin ani priestupok, lebo množstvo nájdenej drogy bolo minimálne a keďže nikomu nehrozilo nebezpečenstvo, nebolo potrebné nikoho informovať.

Pekarová Adamová potvrdila, že o prípade nevedela. Podľa jej slov ho však nechce zľahčovať a obráti sa na vedúceho Kancelárie parlamentu, aby zistil podrobnosti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kokaín #ochranka #český parlament