Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Izraelský ex-šéf tajnej služby údajne použil nátlak a hrozby proti ICC

Bývalý šéf izraelskej tajnej služby Mosad Josi Kohen sa údajne vyhrážal bývalej hlavnej prokurátorke Medzinárodného trestného súdu (ICC) Fatou Bensoudovej, aby zastavila vyšetrovanie Izraelčanov. Podľa britského denníka The Guardian Kohen použil nátlak a hrozby, ktoré boli schválené na vysokej úrovni.

28.05.2024 19:23
ICC, Fatou Bensoudová Foto:
byvalá hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného súdu (ICC) Fatou Bensoudova
debata

Bývalý šéf izraelskej tajnej služby Mosad Josi Kohen sa údajne vyhrážal niekdajšej hlavnej prokurátorke Medzinárodného trestného súdu (ICC) Fatou Bensoudovej. Na niekoľkých tajných stretnutiach na ňu vraj vyvíjal nátlak, aby prestala vyšetrovať Izraelčanov v prípade podozrení z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na okupovaných palestínskych územiach. Na základe článku britského denníka The Guardian, ktorý sa odvoláva na vysokopostavené zdroje z Izraela.

„Nechcete sa predsa púšťať do vecí, ktoré by mohli ohroziť vašu bezpečnosť alebo bezpečnosť vašej rodiny,“ povedal údajne Kohen pred niekoľkými rokmi prokurátorke ICC.

Podľa zdroja Guardianu tieto aktivity vtedajšieho šéfa Mosadu boli schválené na vysokej úrovni s tým, že ICC predstavoval hrozbu trestného stíhania izraelských vojakov.
Taiwanci nepanikária, vojakov však majú menej ako Čína
Video
Ďalší zdroj oboznámený s aktivitami Mosadu okolo prokurátorky ICC uviedol, že tajná služba sa ju pokúsila buď skompromitovať, alebo získať si ju, aby s Izraelom spolupracovala. Mosad sa údajne zaujímal o rodinu prokurátorky a mal aj prepisy tajných nahrávok jej manžela.
Izraelskí vojaci pri obrnených vozidlách... Foto: SITA/AP, Tsafrir Abayov
izrael Izraelskí vojaci pri obrnených vozidlách neďaleko izraelsko-gazskej hranice v južnom Izraeli, v stredu 8. mája 2024.

Pri jednej príležitosti Kohen údajne ukázal Bensoudovej fotografie jej manžela, ktoré boli tajne zhotovené počas ich návštevy Londýna. V ďalšom prípade Kohen údajne naznačil prokurátorke, že vyšetrovanie Izraela by mohlo poškodiť jej kariéru.

Belgicko NATO, zástavy, aliancia, Brusel Čítajte aj Tsahkna: Rusko Hrotí Náš Strach a Testuje Hranice EÚ a NATO

Kohen bol podľa Guardianu jedným z najbližších spojencov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a osobne viedol niekoľkoročné aktivity Mosadu s cieľom podkopať činnosť medzinárodného sú­du.

phishing, hacker, kyberzločin, heslá, bezpečnosť v online Čítajte aj V kybernetickom priestore sú najnebezpečnejšie Rusko a Čína

Denník The Guardian sa odvoláva na zdroje, ktoré potvrdili, že prokurátorka informovala malú skupinu vysokopostavených predstaviteľov ICC o Kohenových pokusoch ovplyvniť ju.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #tajná služba #Guardian #Mosad #ICC