Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Po videu na Tik-Toku začal nemecký dôstojník vynášať Moskve vojenské tajomstvá. Súd ho za to poslal do väzenia

Súd v nemeckom Düsseldorfu v pondelok bývalého kapitána nemeckého Bundeswehru odsúdil na 3,5 roka za špionáž v prospech Ruska. K vynášaniu tajných dokumentov ho podľa vlastných slov inšpiroval ruský influencer na Tik-Toku. Počas špehovania pre Rusko vstúpil do populárnej neonacistickej strany AfD, ktorá sa všemožne snaží zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine.

27.05.2024 14:28
kapitán nemeckej armády Thomas H špionáž Rusko Foto:
Kapitán nemeckej armády Thomas H. (54) sa k špionáži a súd ho odsúdil na 3,5 roka väzenia, keďže spolupracoval a predtým nebol nikdy súdne trestaný.
debata

Bol to pomerne rýchly proces. Kapitán Thomas H. (54) sa pod váhou dôkazov, ktoré na neho nazbierala nemecká kontrarozviedka, ku skutkom priznal.

Pred súdom sa snažil vysvetliť, že vojenské tajomstvá vynášal, iba preto, aby ochránil svoju rodinu a od Rusov na výmenu za nemecké tajné dokumenty zistil, kde sa dá bezpečne ukryť pred ich prípadným útokom jadrovými zbraňami, sudcovia mu toto vysvetlenie a jeho „dobré úmysly“ neuverili.

Spolková prokuratura nemecko SITA AP Čítajte viac Nemecký vojak ponúkal služby ruským špiónom

Nemecká vojenská kontrarozviedka zaistila dôkazy a spolková prokuratúra ho obvinila z fotografovania starých výcvikových dokumentov spojených so zbrojnými systémami a leteckou technológiou, ktoré sprostredkovával cez poštovú schránku ruského konzulátu v Bonne. Spoluprácu inicioval nemecý kapitán vlani v máji.

Kapitán mohol Rusku nosiť zlaté vajcia

Naposledy pracoval 54-ročný kapitán ako úradník na Spolkovom úrade pre vybavenie, informačné technológie a podporu Bundeswehru (BAAINBw) v Koblenzi. Vojak bol zodpovedný za systémy elektronického boja, uviedol zástupca spolkovej prokuratúry počas čítania obžaloby.

Práve informácie z oblasti technológií elektronického boja krajín NATO majú pre ruskú armádu cenu zlata. S týmito tajnými informáciami by vedeli oveľa ľahšie a účinnejšie bojovať proti zbraniam a technológiám, ktoré západní spojenci dodávajú Ukrajine vrámci vojenskej pomoci.

Extrémizmus / AfD / Protest / Demoštrácia / Čítajte viac Nemecký súd povolil tajným službám neobmedzené odpočúvanie neonacistickej strany AfD

Ruská vojenská rozviedka GRU však nedostala šancu, aby naplno využila darček, ktorý prišiel sám na ich veľvyslanectvo. Thomas H. sa ponúkol na spoluprácu v máji 2023, no nemecká kontrarozviedka BAK sa rýchlo dozvedela o špiónovi a už v auguste 2023 ho nechala zatknúť, aby predišla škodám.

Nie je známe, či mu to ruskí sprostredkovatelia poradili, ale faktom je, že po prvom kontakte s moskovským konzulátom v máji 2023 si nemecký vojak podal prihlášku do proruskej krajne pravicovej strany AfD a tá jeho prihlášku za člena v júli 2023 aj akceptovala.

Vladimír Sergijenko Čítajte viac Zakážu nemeckú stranu AfD vďaka odhalenému ruskému špiónovi?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #špionáž #AfD #Bundeswehr