Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Chytili ruských agentov, ktorí v noci nechali zbombardovať obyčajný panelák na Ukrajine

Ukrajinská bezpečnostná služba oznámila, že zadržala šesť ľudí podozrivých z pomoci Rusku pri vlaňajšom útoku na obytný dom v meste Pokrovsk.

16.05.2024 00:24
Russia Ukraine War Foto:
Panelák v ukrajinskom meste Pokrovsk zasiahla 7. augusta 2023 ruská raketa Iskander. Jeho GPS súradnice poslala ruskej armáde skupinka agentov, ktorých v máji 2024 zadržala ukrajinská kontrarozviedka SBU.
debata

Ukrajinské mesto Pokrovsk – veľké asi ako Prešov – je síce iba 50 kilometrov od frontu, ale v samotnom meste blízkosť vojny až tak cítiť nebolo. Ani v príjemne teplú letnú noc zo 7. na 8. augusta. Deti sa dlho do noci zabávali, lebo veď prázdniny.

Dospelí si po zotmení konečne oddýchli od spaľujúceho slnka a horúceho vzduchu valiaceho sa z nekonečných rozpálených polí v okolí mesta. Nočnú augustovú pohodu však krátko po polnoci preťala ruská balistická strela Iskander, ktorá si to neomylne nasmerovala do päťposchodový panelák plný ľudí, ktorí sa len pred malou chvíľou uložili spať.

Zomrelo deväť ľudí. Ale ďalších tridsať utrpelo ranuna celý život. Niektorí nikdy nebudú chodiť. Iní si sami nezaviažu šnúrky na topánkach. Väčšina sa ešte dlho nebude smiať a dvanásť detí už nikdy nebude počuť „Dobrú noc“ od svojich rodičov.

Jeden raketa, jeden panelák a toľko bolesti.

zväčšiť V noci 8. augusta 2023 obyčajný panelák... Foto: SITA/AP
Russia Ukraine War V noci 8. augusta 2023 obyčajný panelák zasiahla ruská balistická raketa Iskander. Zničila tým životy tridsiatich rodín. Dvanásť detí už nikdy nebude počuť "Dobrú noc" od svojich rodičov. GPS súradnice paneláku poslali ruskému raketovému vojsku naverbovaní agenti.

Skupinka posielala GPS súradnice ruským delostrelcom

„Kontrarozviedka SBU zneškodnila skupinu šiestich agentov ruskej vojenskej rozviedky v Doneckej oblasti,“ uviedla ukrajinska tajná služba SBU vo svojom vyhlásení. Ruská vojenská rozviedka GRU ich naverbovala cez prokremeľské kanály na sociálnej sieti Telegram a za úlohu im dala motať sa v regióne mesta Avdijivka, Pokrovsk, hľadať vojenské základne, prípadne ukrajinské jednotky a posielať ich GPS súradnice, aby ich mohli čo najrýchlejšie ruskí delostrelci zneškodnili.

Tak aj urobili. Ruskej armáde poslali niekoľko GPS súradníc „štavnatých“ vojenských cieľov. Medzi súradnicami však bol aj obyčajný panelák v Pokrovsku, ktorý v auguste 2023 tak neomylne zničila raketa Iskander.

Všetci šiesti zadržaní sú už obvinení z vlastizrady a hrozí im doživotie, uzavrela ukrajinská bezpečnostná služba.

Kyjev sa od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 snaží odhaľovať osoby podozrivé z napomáhania ruskej armáde, pričom mnohé z nich sa nachádzajú na východe a juhu Ukrajiny, píše AFP.

OSN vlani uviedla, že Ukrajina od vpádu ruských vojsk začala viac ako 6600 trestných konaní „proti jednotlivcom za kolaboráciu a iné zločiny súvisiace s konfliktom“.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #tajné služby #Iskander #Ukrajina #SBU #konflikt na Ukrajine #GRU #Pokrovsk