Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ruský generál dostal do daru veľkú chatu, a preto ho súd posadil do malej cely

Hlavný personalista ruskej armády generálporučík Jurij Kuznecov sa z ničoho nič ocitol za mrežami. Poslala ho tam vojenská prokuratúra, ktorej sa zdalo akosi podozrivé, že mu kamarát a zároveň podnikateľ nezištne daroval haciendu pri mori iba z čístého priateľstva a od generála nič nechcel.

15.05.2024 00:44
Jurij Kuznecov Foto:
Generálporučíka Jurija Kuznecova zatkla v utorok 15. mája 2024 inšpekcia ministerstva obrany.
debata

Generálovi Kuznecovovi asi nepomohlo, že pri domovej prehliadke vyšetrovatelia našli okrem hŕby zlata, aj 100 miliónov rubľov (milión eur) v hotovosti.

Generálporučík Jurij Kuznecov, aktuálne vedúci hlavného personálneho oddelenia ruského ministerstva obrany, je tak obvinený z prijatia úplatku v podobe chaty na Kubáni.

Prípad vyšetruje hlavný armádny vyšetrovací úrad Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie. „Úplatok pre Kuznecova nebol vo forme peňazí. Za protežovanie podnikateľa dostal podľa zistení vyšetrovateľov chatu s pozemkom v Krasnodarskom kraji,“ povedal podľa agentúry TASS hovorca armádnej inšpekcie. Hodnotu tohto majetku sa ešte musí zistiť znaleckým posudkom.

Drobná pozornosť pre manželku

Podľa denníka Kommersant sa však odhadovaná cena pozemku pohybuje okolo 75 000 eur a samotna „chata“ má hodnotu minimálne 250 000 eur. Darovaný pozemok a chatička v celkovej hodnote viac ako 325 000 eur.

Nehnuteľnosť mal Kuznecov dostať od krasnodarského podnikateľa Leva Martirosjana za pomoc pri uzatváraní štátnych zmlúv na hotelové služby v hodnote 372 miliónov rubľov. (3,9 mil. €), čo by teda zodpovedalo štandardnej desaťpercentnej provízii za vybavenie.

Podľa vyšetrovania podnikateľ kúpil a napísal pozemok na manželku Kuznecova. Následna aj postavil obytný dom s rozlohou 1 000 metrov štvorcových a ten tiež na katastri zapísal na manželku generála.

Ku korupcii Kuznecova malo dôjsť, keď bol náčelníkom 8. riaditeľstva Generálneho štábu ruských ozbrojených síl, ktoré malo na starosti najmä výcvik, preškoľovanie a zvyšovanie kvalifikácie špecialistov pre štátnu službu.

Zároveň podľa rozhodnutia vedenia ministerstva obrany z roku 2020, ak vojenský personál vyslaný na výcvik nemohol byť ubytovaný v rezortných ubytovniach, mal byť ubytovaný v hoteloch na základe štátnych zmlúv podpísaných s vojenským rezortom.

Generál Kuznecov mal podľa svojich právomocí organizovať a kontrolovať otázky „usporiadania a zabezpečenia života“ podriadených vojenských jednotiek.

Rozhodnutím 235. posádkového vojenského súdu v Moskve bol generál Kuznecov zatknutý na dva mesiace. Basmanský okresný súd vzal do väzby aj generálovho kamaráta a patróna Leva Martirosjana.

Timur Ivanov AP Čítajte viac Aké prekvapenie. Ruského námestníka ministra obrany zatkli pre korupciu

Kremeľ si zrazu všimol korupciu

Nejde však o jediné vyšetrovanie v reozrte obrany za uplynulé týždne. Bývalý zástupca ministra obrany Timur Ivanov je od apríla vo väzbe pre podozrenia z prijímania veľkého úplatku v spojitosti s armádnymi stavebnými projektmi.

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu na poste ministra obrany nahradil Sergeja Šojgua civilným ekonómom Andrejom Belousovom a exminister sa stane tajomníkom Rady bezpečnosti Ruskej federácie.

debata chyba
Viac na túto tému: #zatknutie #Rusko #FSB #ruská armáda #čistky #Jurij Kuznecov